Skocz do zawartości

Nowe pióro dla mnie


Navi

Polecane posty

Chciałbym Was prosić o sugestie odnośnie nowego pióra, nie jestem na bieżąco z tym co teraz jest na rynku. Piórami piszę od zawsze i nielubię długopisów, nawet w dzisiejszych elektronicznych czasach używam pióra codziennie, choć może nie piszę nim dużo (notatki, podpisy i takie tam). Pióra traktuję dość użytkowo i niszczą mi się szybko, zdarza mi się je gubić. Szukam więc pióra do codziennego użytku, bo to które używam od kilkunastu lat jest już nieco sfatygowane, przywiązałem się też do niego i wolę je odłożyć do szuflady niż zgubić/zniszczyć. Lubię stalówki miękkie F do M w zależności od producenta, jeśli stalowa to musi być dość giętka.

 

Z piór które miałem i w jakiś sposób ukazują moje preferencje: Waterman Hemisphere, mój "daily driver" - w zasadzie wszystko mi w nim odpowiada; miałem kiedyś sailora 1911, fantastycznie pisał, ale był za gruby i nieco zbyt klasyczny - lubię bardziej nowoczesny kształt piór; pisałem też sheaffer balance M (podobał mi się kształt), ale lał zbytnio, choć gładko pisał, miałem też Duke Bamboo, ale prawdopodobnie była to podróbka, bo stalówka fatalna, drapała i przerywała.

 

Nie mam określonego limitu na pióro, ale nie lubię płacić za przysłowiowy znaczek, choć jak coś mnie bardzo zainteresuje to potrafię popłynąć. Jednym z piór, którym od dawna się zachwycam jest MB Franz Kafka i jest to jeden z kandydatów, z tym że czytałem o stosunkowo kiepskiej jakości wykonania (luzuje i wyciera się klips) - nie cierpię luzów na klipsie i nie bardzo widzę to pióro po kilku latach użytkowania - ale design jest fantastyczny. W sumie ten model MB, to jedyny jaki biorę pod uwagę z tej firmy, własnie z uwagi na design, pozostałe nie wydają mi się warte swojej ceny. Natomiast nie mam nic przeciwko używanemu egzemplarzowi, widziałem fajnego MB 252 w idealnym stanie na portalu aukcyjnym ostatnio i pewnie bym się zdecydował, gdyby nie grawerka. 

Bardzo mi się podoba także Faber Castell Ondoro z korpusem z drewna i poważnie rozważam tą opcję, tylko trochę martwi mnie stalówka ze stali, choć czytałem pozytywne opinie. 

 

Czy możecie mi jeszcze polecić inne pomysły, może to być coś markowego, jak i chińskie pióro o ładnym designie, ale żeby dobrze pisało. Jako, że nie mam ścisłego budżetu, może to pójść także w kierunku pióra do codziennego pisania + pióra na specjalne okazje, ale raczej wolałbym jedną rzecz która, bo lubię minimalizm.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam Ondoro i MB 252.

Ondoro ma sporą średnicę. Stalówka jest twarda, mimo to pisze się nią fantastycznie, trudno jej cokolwiek zarzucić. Minusem jest skuwka: w moim egzemplarzu po kilku latach pojawił się luz. Mam duże dłonie, więc wolę duże pióra. Ondoro pisze mi się bardzo wygodnie.

MB 252 - polecam z czystym sumieniem. Stalówka elastyczna, pisze fantastycznie. Dla mnie pióro jest odrobinkę za małe, wolę większy model 254.

Jeśli Ci się nie spieszy, to poluj na 252.

 

Edit: Mogę też polecić Pilota Elabo. Ale tu opinie są podzielone, jeśli chodzi o stalówki. Ja mam Elabo pierwszej generacji ze stalówką M. I nie mam do niej najmniejszych zastrzeżeń. Natomiast słyszałem opinie, że przy stalówkach F różnie jest z przepływem i zdarza się, że drapią. Wg mnie mimo wszystko warto przemyśleć. 

 

Edit 2: Tu masz porównanie:

 

poroacutewnnie_zpsbzbtkpmb.jpg

Edytowano przez Pan Kleks
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za Wasze sugestię i przydatne porównanie, a czy Faber Castell nie ma wieczystej gwarancji, przynajmniej na te droższe pióra i pytanie czy uznają to jako wadę, a nie normalne zużycie. Dlatego nieco skłaniam sie przy zakręcanym piórze. Czy w tych starych MB elastomerowe tłoczki nie nadają się do wymiany (i czy to jest do wykonania)? Też wolałbym 254, ale nigdy go nie widziałem na aukcji, a te 252 już parę było.

 

Te droższe FC ciekawe (szczególnie klips w tym pierwszym), ale nie zachwycają tak, żebym chciał zapłacić ponad 2x niż za te Ondoro (strasznie mi się podoba ten hexagonalny design).

 

No i cały czas myślę o MB Kafka - gdyby tylko nie te opinie o tym, że szybko się wyciera. Czy ktoś może ma te pióro i może to potwierdzić? Jest to najpiękniejsze pióro jakie widziałem.

Edytowano przez Navi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"....chińskie pióro o ładnym designie" to jest rzecz gustu, ale jeśli chodzi o Chińczyki to mam 4 sztuki Jinhao, z których jestem bardzo zadowolony.Piszą poprawnie, chociaż z tymi piórami jest loteria.

Może przypadnie Ci go gustu Waterman Graduate.Byłem z niego bardzo zadowolony.Zapewne by pisał dalej, ale pod wpływem alkoholu spadł mi stalówką uderzając o podłogę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mi się szalenie podoba Kafka. Mam go na swojej "krótkiej liście" :)

i także przez lata moim wołem roboczym był Hemisphere. Gdy go zgubiłem (...łzy...) zastąpiłem go Watermanem Carene, czarnym ze złotą stalówką. I do codziennego pisania niczego więcej mi nie potrzeba. A i przy bardziej oficjalnych okazjach wstydu nie będzie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) Czy w tych starych MB elastomerowe tłoczki nie nadają się do wymiany (i czy to jest do wykonania)? (...)

 

Egzemplarz, który kupiłem był w opłakanym stanie: popękana skuwka, mocno przetarte złocenia, imprint praktycznie niewidoczny (po klejeniu skuwki zniknął całkowicie). Więc sądzę, że to pióro było bardzo mocno eksploatowane. A tłok i uszczelka? Jak nówki. Nawet ich nie smarowałem smarem. Wszystko chodzi gładko i jest szczelne.

W razie czego oczywiście można to wymienić.

Edytowano przez Pan Kleks
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...