Skocz do zawartości

SebaMo

Użytkownicy
  • Ilość treści

    9
  • Rejestracja

  • Ostatnio

Posty napisane przez SebaMo

  1. Jeśli chodzi o atramenty pigmentowe to z źródeł anglojęzycznych (przynajmniej części) wynika, że pióro należy czyścić co 2 tygodnie (przepłukać wodą z płynem do mycia naczyń). Tak też robię przy w/w atramentach. Jest to trochę bardziej problematyczne, aczkolwiek nie ma wtedy nadmiernego ryzyka zaschnięcia atramentu - czy stopniowego tworzenia się złogów na spływaku. 

    Warto też wspomnieć, że gdy atrament pigmentowy już zaschnie, to będzie toaczej patowa sytuacja... Naprawdę ciężko to doczyścić w stopniu przywracającym pełną sprawność.

  2. Cześć,

    Poszukuję papieru (o ile taki istnieje) który byłby gładki, o stosunkowo niskiej gramaturze i cienki. Najlepiej, choć niekoniecznie - kremowy, w formacie A4/B5. Krata/linie. Warto wspomnieć, że najlepiej jakby był to blok sklejony/zszyty z wyrywanymi kartkami. Cena - raczej w granicach Oxford, chociaż jestem w stanie dopłacić gdy będzie to uzasadnione. Czy moglibyście mi polecić papier spełniający te wymagania? 

    Niegdyś pisałem po papierze Oxford, ale jednak jest strasznie gruby i atrament długo schnie. Posiadam także niebielony papier Lettura, ale jednak jest... bardziej szary niż kremowy. Bardzo dobrze sprawdzał się Herlitz, który posiadał wręcz doskonały stosunek jakości do ceny, niestety - przebija przy atramencie żelazowo-galusowym KWZ (Czerwony #3).

    Na allegro widziałem sporo innych papierów niż osławione Rhodia, Clairefontaine czy Oxford. Dlatego chciałem się zapytać, czy ktoś z Was może natrafił na jakiś mniej znany, ale dobry jakościowo?

  3. Z tego co zauważyłem to Sonnet podrabiany kiedyś miał i najpewniej dalej ma 5-6 "piórek" wygrawerowanych na klipsie. Ponad to mają jeszcze nierówno wmontowaną kropkę z metalu pokrytego laką na końcach pióra. Sam się w takiego niegdyś - niechcący - zaopatrzyłem.

    Moim zdaniem najlepiej będzie jeśli sprawdzisz dokładnie wygląd pióra i przyrównasz kropka w kropkę z wrzuconym zdjęciem, które przedstawia oryginalnego Sonneta. Chociaż i wtedy nie byłbym pewien oryginalności, ze względu na podejrzane zachowanie sprzedającego, które opisałeś.

    Ja, że tak powiem... chyba przerobiłem temat. "Czarna laka" zeszła z pióra, teraz mam mosiężnego "Sonneta".

     

  4. Piszę permanentnym. 

    Na pewnej stronie ktoś poruszył temat czyszczenia pióra z MB Permanent Blue na FPN. Podobno wymoczenie, ale dłuższe (kilka dni) pomoże. Atrament nie jest w 100% wodoodporny w kontakcie z wodą z detergentem. Przynajmniej tyle wynika z testów wodoodporności w przypadku dodania do wody płynu do mycia naczyń.

    Bardzo ciekawe z przelaniem atramentu do innej butelki. Wygląda na to, że pigment się w jakiś sposób "zbrylił". Myślę, że podobne zjawisko mogło zajść w piórze, tylko co jest tym czynnikiem, który to zjawisko wyzwala? Ciężko powiedzieć. Może winny jest ładunek szkła (butelka MB PB może być z innego jego rodzaju, powietrze - co jest dziwne, bo zawsze wypełnia pół kałamarza. Może to tworzywo z którego wykonane jest zamknięcie butelki, metal z którego wykonana jest stalówka, czy spływak...

    Nie wiem. Postanowiłem, że sprawdzę ISO, bo takiż standard posiada ten atrament. Jak się okazuje - nie znalazłem odpowiedzi na pytania nas dręczące. 

     

     

  5. Zaobserwowałem ciekawą rzecz odnośnie MB niebieskiego. Wyczyściłem pióro, przepłukałem wodą i wysuszyłem, teraz nie zasycha, po kilku godzinach startuje bez problemu. Niestety jak pióro odłożę na 2-3 dni to problem wraca. 

    Myślę zatem, że może tu chodzić o to, że inny atrament reaguje z tymże atramentem i co za tym idzie dochodzi do wytrącania się osadu, który zapycha stalówkę. 

    Jeśli pióro się zapchało, to spróbuj namoczyć na dobę w wodzie z płynem do mycia naczyń, powinno pomóc.

  6. Posiadam KWZ ink Stare złoto, bardzo fajny atrament. W stalówce F Monteverde wygląda raczej na coś z pogranicza żółci/brązu, w F Sheaffera (raczej trafiła mi się mokra stalówka) zakrawa o brązowo-żółty. Ogółem przyjemny kolor.

    Dzisiaj miała przyjść przesyłka z Pelikanem brązowym... przysłali czarny... Dlatego też radziłbym przemyśleć czy warto zamawiać na allegro od przeciętnych papierniczych, jako że może trafić się osoba pakująca zamówienie - bez użycia oczu.

    Ze sklepów polecam f-pen oraz twojepioro. Znajdziesz je bez problemu. Zamawiałem w nich łącznie z 5 razy. Żadnych problemów, zamówienie odpowiednio zabezpieczone.

    Chyba nie przełknę tej goryczy dostania niewłaściwego koloru atramentu 😐

     

  7. Cześć! 

    Mam nadzieję, że reanimacja tego tematu nie będzie źle widziana, gdyż zmotywował mnie do poprawy pisma. Nie chcę również zakładać nowego.

    Atrament to KWZ Stare złoto, papier Lettura - jest naprawdę dobrej jakości jak za tę cenę. Na żywo wygląda znacznie lepiej. 

    Jak widać na załączonym obrazku - bazgrzę, niemniej liczę na to, że kiedyś zobaczę efekty w postaci... ładnego pisma. Może nawet fajnego.

    EDIT: Oczywiście jestem mańkutem

     

    Skan-2021-06-18-18-42-30.jpg

×
×
  • Utwórz nowe...