Skocz do zawartości

Mariusz G

Użytkownicy
 • Ilość treści

  22
 • Rejestracja

 • Ostatnio

O Mariusz G

 • Ranga
  XXF

Ostatnio na profilu byli

290 wyświetleń profilu
 1. Dzień dobry, Zamierzam wymienić gumową uszczelkę w Pelikanie 400. Czy ktoś mógłby podpowiedzieć jak to zrobić? Z góry dziękuję.
 2. Dzień dobry, Czy poleciłby ktoś z Państwa sprawdzony i skuteczny sposób na polerowanie mikro zarysowań na starych piórach? Chodzi mi o delikatne zarysowania będące wynikiem zwykłej eksploatacji. Nie są to głębokie rysy tylko bardzo delikatne, powodujące lekkie zmatowienie powierzchni. Konkretnie na piórach Pelikan z lat 50-tyc i 60-tych, modele 140, 400, 400n, 400nn, 500nn, głównie na elementach czarnych i brązowych (skuwki, pokrętła tłoczków, uchwyty sekcji). Chcę je doprowadzić do stanu bliskiego takiemu jakie miały gdy były nowe, tak by miały połysk. Mam tez kilka pelikanów 1
 3. Dzień dobry, Kilka dni temu natrafiłem na ładne artykuły piśmiennicze marki PELIKAN. I tu kłaniam się szanownym forumowiczom z prośbą o pomoc w określeniu czasu produkcji oraz modeli. Od razu wytłumaczę się, aby mnie Państwo nie określili pasożytem forumowym i nie oskarżyli o lenistwo umysłowe, że we własnym zakresie skrupulatnie i cierpliwie ustaliłem te fakty na podstawie dostępnych mi źródeł, jednak, jak wiadomo w każdym zagadnieniu znajdują się różnego rodzaju niuanse, znane tylko wtajemniczonym. Będę wdzięczny za każdą podpowiedź. Poniżej zamieściłem link do galerii zdjęć.
 4. Dzień dobry, Czy pomogą Państwo w ustaleniu modelu i wieku pióra. Nie ładują mi się załączniki, więc poniżej wkleiłem link do galerii w aukcjonerze. Dziękuję za pomoc. Mariusz. https://www.aukcjoner.pl/gallery/026999726-1.html#I1 P.S. Nie posiadam do niego w tej chwili oryginalnej stalówki.
 5. Dzień dobry, Po kilku godzinach płukania "żanetą" udało mi się bez dużego wysiłku wykręcić spływak wraz ze stalówką. Na szczęście wszystko wygląda wewnątrz lepiej niż dobrze. Powolutku przymierzam się do wybicia mechanizmu tłoczkowego. Muszę najpierw wszystko dokładnie przemyśleć i przygotować warsztat. Na razie wlałem trochę wody do środka i zostawiłem na jakiś czas w celu odmoczenia zaschniętego tłoczka. Dziękuje za dotychczasowe, pomocne podpowiedzi.
 6. Czy sekcję trzeba wykręcać czy wyciskać? Spróbowałbym to zrobić. Płukaniem rozpuściłem nieco ten atrament, który był zaschnięty na spływaku (wyraźnie zabarwia wodę), więc chyba jest szansa na wyjęcie stalówki ze spływakiem. P.S. Dziękuję za wszystkie podpowiedzi.
 7. Niestety pióro jest na tyle szczelne, że woda w nawet minimalnej ilości nie chce przedostać się do środka. Dlatego chciałbym w jakiś sposób zdemontować sekcję aby móc płukać wewnątrz. Nie znam sposobu na bezpieczny demontaż.
 8. Dzień dobry, Czy mógłby mi ktoś podpowiedzieć w jaki sposób rozmontować i wyczyścić zaschniętego Pelikana z lat 30-tych? Pióro z zewnątrz nie ma uszkodzeń. Tłoczek stoi, mimo iż przeleżał w wodzie dobę nie ruszył. Nie chcę się z nim siłować. Boję się, że uszkodzę któryś z elementów. Jedynym wyjściem wydaje mi się rozebranie sekcji i wpuszczenie wody do środka w celu odmoczenia. Nie wiem jednak w jaki sposób rozebrać sekcję bez ryzyka uszkodzenia.
 9. Nie zdradzę swojego miejsca. Natomiast w niemal każdym średnim lub większym mieście są takie rynki. Polecam np. alejki ze starociami przy większych giełdach samochodowych. Nieraz udało mi się na takim targowisku kupić coś cennego za kilka złotych. Kilka lat temu natrafiłem na przykład na oryginalny obraz polskiego malarza za 20 zł (tyle chciał sprzedawca). Miał wielkość pocztówki ale był doskonale namalowany. Wyceniłem go u fachowca. Przebicie było rzędu kilku tysięcy procent Czasem można kupić pierwsze wydanie LP dobrej kapeli za 5 zł lub dobre złote pióro... Polecam, jeśli ktoś lubi takie
 10. Masz słuszność. Jest to M400. Dzięki. Sądziłem, że M600 ponieważ znalazłem gdzieś w sieci planszę ze zdjęciami piór i opisem rozmiarów modeli. Każdemu przypisany był symbol, np.: XS- M300, S- M400, M- M600, L- M800 itd. Sugerowałem się literą "M" na jednym z moich Pelikanów.
 11. Dzień dobry, Korzystając z wolnej chwili postanowiłem zamieścić na forum mój drugi temat. Tytuł może wydawać się nieco odbiegający tematycznie jednak za chwilkę wyjaśnię dlaczego tak właśnie zatytułowałem mój wpis. Ostatnio drogą przypadku stałem się posiadaczem ciekawego pióra, którym już pochwaliłem się na forum w poprzednim moim temacie. Nabyty przeze mnie egzemplarz stał w ostatnich dniach przyczyną mojego zainteresowania piórami i ich historią. W dodatku mój egzemplarz okazuje się być bardzo ciekawym, kolekcjonerskim okazem. Pomyślałem, że to dziwny przypadek. Pierwsze pióro i od razu
 12. Znalazłem tez inne datowania. Np. 1910-1924. Które z dat mógłbym przypisać do mojego pióra?
 13. Dzień dobry, Jestem bliski przekonania, że moje pióro to Montblanc Safety Pen No.1, Long Version. Niektóre źródła podają lata 1925-1934. Natomiast nie znalazłem identycznego. Wydaje mi się, że w ogóle ciężko doszukać się dwóch takich samych egzemplarzy. Zastanawia mnie natomiast brak sygnatury "Montblanc" na korpusie lub skówce.
 14. Państwa wpisy są bardzo miłe, dziękuję. Nawiązując do samego pióra, wciąż nie udało mi się określić modelu i daty produkcji. Zastanawiam się czy w ogóle jest to możliwe w oparciu wyłącznie o wiedzę dostępną w internecie. Mój egzemplarz w odróżnieniu od większości podobnych, znalezionych przeze mnie nie posiada konkretnych sygnatur, cech probierczych, czy tez dodatkowego znakowania numerycznego. Posiada on stalówkę, którą da się spotkać w piórach Montblanc z lat 20-tych, jednak niemal wszystkie były dodatkowo sygnowane marką. Czy ktoś z Państwa mógłby mi pomóc w bardziej szczegółowej identyfik
 15. Dzięki podpowiedzi ArielN wpadłem na myśl aby wkleić link z "pokazywarki" zdjęć "Aukcjoner". Wedle życzenia "bisior racicznicy" (cokolwiek to jest ) http://www.aukcjoner.pl/gallery/024705160-.html#I1
×
×
 • Utwórz nowe...