Skocz do zawartości

Kerbasi

Użytkownicy
  • Ilość treści

    1
  • Rejestracja

  • Ostatnio

Posty napisane przez Kerbasi

  1. Chodziło mi o shishę ;) Ale ciekawe, dzięki!

    Шиш = figa

    Ale nie przypominam, żebym słyszał ten wyraz od młodzieży za ostatni 20 lat. Przynajmniej, od tych kto mówi po rosyjsku w Ukrainie. O prawdziwych rosjanach nic nie mogę powiedzieć, już wielu lat nie bywałem w Rosji.

  2. siła i moc!

     

    jeśli odręczna cyrylica wygląda jak palisada, to jak wygląda Kurrentschrift?

    Problem z cyrylicą polega w tym, że cyrylica ma zadużo liter, które w pismie ręcznym mają "pali": и, ш, щ, ц, у. Przy pisaniu o średniej staranności dodajemy jeszcze н, м, т (т pisano jak łacińskie m). Jeśli piszący jest nie bardzo staranny, to jeszcze а, ь, ы (ros.). To wszystko utrudnia czytanie nawet jeśli znasz kontekst. Alfabet łacinski ma mniej takich liter.

  3. Zawsze myślałem, że cyrylica zawiera dodatkowe litery jeszcze - starocerkiewnosłowiański jest nią zapisywany. A grażdanka z modyfikacją w postaci i z kropeczkami jest do zapisu ukraińskiego :)

    Grażdanka to jest font wprowadzony przez Piotra Pierwszego z następnym ale nie jednoczesnym usunięciem ę, ą, dz, omegi itd. z alfabetu i z dodawaniem kilka liter. Cyrylica jest imieniem alfabetu w ogólie, jest C. wczesna (staroslowianska), jest współczesna. Ustaw to font zasadniczy C. wczesnej, grażdanka współczesnej. Przynajmniej tak napisano w naszych podręcznikach.

     

    Nie podoba mi cyrylica. W pismie ręcznym wygląda jak palisada.

  4. Odwiedziłam Twój blog i zauważyłam wpis dotyczący egipskich hieroglifów. Niestety nie rozumiem, czego dokładnie dotyczył. Mógłbyś z grubsza wprowadzić mnie w temat? A propos, uważam, że hieroglify też się nadają do ćwiczenia kaligrafii ;)

    http://atramentaria.wordpress.com/2014/03/05/%d1%86%d1%8f-%d0%bf%d0%b8%d1%81%d0%b5%d0%bc%d0%bd%d1%96%d1%81%d1%82%d1%8c-%d0%bd%d0%b0%d0%b7%d0%b8%d0%b2%d0%b0%d0%bb%d0%b0%d1%81%d1%8f-%d1%81%d0%bb%d0%be%d0%b2%d0%b0%d0%bc%d0%b8-%d0%b1%d0%be%d0%b3/

     

    Tu chodzi o hieroglifach falicznych w pismie Egipskim. W rzeczywistości dwa wyrazy ze wpisu nie mają nic wspólnego z penisem. Na górnym zdjęciu napisano jest słowo "słusznie" albo "dokładnie", w dolnym po prostu przyimek "przed". Napisałem ten wpis w maju 2009-go, gdy w Ukrainie zaczęła cenzurować twory literackie Komisja rządowa ds ochrony moralności. Kpię że jeśliby cywilizacja Egipska docierła do dnia dzisiejszego, można sobie wyobrazić na przykład reklamę albo abecadło dla dzieci. Może zostaliby zakazane tam wycieczki. Wpis ma tytuł "Te pismo się nazywalo "Słowa Bogów". 

     

    http://atramentaria.wordpress.com/2014/03/05/%d0%bd%d0%b0%d0%bc%d0%b0%d0%bb%d1%8e%d0%b9-%d0%b2%d0%bb%d0%b0%d0%b4%d1%96-%d0%bf%d0%be-%d1%81%d1%82%d0%b0%d1%80%d0%be%d0%b4%d0%b0%d0%b2%d0%bd%d1%8c%d0%be%d0%bc%d1%83/

     

    Tu chodzi o tym że w grobie urzędnika Ni-Anch-Nefer-Tem'a został znaleziony napis w jakiem jednego hieroglifa z jego imienia pokręcono do upodobnienia z hieroglifem "penis". Krewni nie mogli tego nie widzieć. Pewnie nie zbyt kochanym był zmarły. W tym wpisie kpię z ruchu "proty wsich" na wyborach prezydenckich w roku 2010-mu, gdy w internecie proponowali zorganizować flesh-mob "Narysuj władzy ch*j". Uczęstnicy musili według organizatorów narysować penis na karcie do głosowania i zrobić zdjęcie. Wpis ma tytuł "Narysuj wladzy *** po starożytnie-egipsku".

  5. Witaj :) Znakomicie piszesz po polsku, a jeśli czasem wtrącisz ukraińskie słowo, to przecież i tak wszyscy Cię na pewno zrozumieją. Udzielaj się jak najczęściej!

    P.S. Kijów to piękne miasto, a kanapki w barze, który Chmielnicki wskazuje buławą ze swego pomnika do dzisiaj wspominam z nostalgią :D

     

    Myślę, że chodzi o Mr. Snack sandwich bar. Niestety już tam go nie ma...

  6. Założyłem temat o wyborze Jinhao, ale patrząc na nie, to zastanawiam się czy można też brać pod uwagę jakiegoś Duke'a. Ten sam profil szukania: "wyglądające w miarę elegancko, dość proste ale niejednolite, niezwężane, nieplastikowe i z dobrą wg Was stalówką.

    Co możecie polecić? I czy warto się nad Dukiem zastanawiać? Wygląd mają lepszy od Jinhao (bardziej stonowane ale i eleganckie) ale nie wiem jak piszą...

     

    Proszę połączyć z wyborem Jinhao jak coś, co by bytów nie mnożyć. ;)

     

    Właśnie dziś napisałem w swoim blogu po ukraińsku o Duke 96A-3. Kupiłem go 5 lub 6 lat temu. Prawie nie korzystałem z niego: nie więcej niż raz w roku. 

    http://atramentaria.wordpress.com/2014/03/23/duke-%d0%ba%d0%b8%d1%82%d0%b0%d0%b9%d1%81%d1%8c%d0%ba%d0%b0-%d1%80%d1%83%d1%87%d0%ba%d0%b0-%d1%82%d0%b0%d0%ba%d0%b8-%d0%ba%d0%b8%d1%82%d0%b0%d0%b9%d1%81%d1%8c%d0%ba%d0%b0/

     

    Tam jest zdjęcie zbiornika do atramentu, w jakim można zobaczyć, że pierścień uszczelniający tłoka spadł i  łeży pośrodku cylindra. Oczywiście atrament nie może zostać wchłoniony do zbiorniczka. Także są widoczne pęknęcia na cylindrze. Może teraz tamta firma produkuje lepsze pióra, ale kilka lat temu sprawy z jakością byli kiepskie. 

  7. Witam! Mieszkam w Kijowie. Mam wyksztalcenie techniczne.

    Nie jestem bardzo starym ale ZSRR pamiętam dobrze nawet wojsko mi nie minęło.

     

    Od samego dzieciństwa lubię systemy pisma. Niedawno zainteresowałem się w kaligrafii. Okazało się, że w naszym wesołym kraju, kiedy napiszesz codziennie 15 minut ćwiczeń kaligraficznych piórem wiecznym, na przykład w stylu Spencerian Penmanship (Stany Zjednoczone, 1866), wtedy można przeżyć dzień bez leków  psychotropnych. :-) Najbardziej ta terapia jest skuteczna, kiedy jeszcze gra muzyka relaksująca... 

     

    Dużo piszę w internecie po ukraińsku. Niedawno postanowiłem utworzyć specjalny blog na temat systemów pisma a kaligrafii praktycznej. Przyniosłem tam teksty z innego mojego blogu, będę teraz wypełniać nową treścią:

    http://atramentaria.wordpress.com

     

    Tam wszystko napisane po ukraińsku, ale są wielu zdjęć. Kiedyś może dodam krótki opis po angielsku. 

     

    Kolekcji nie mam, mam dwa starych Pilot 78G, medium i fine, Duke 96A-3 oraz Parker Sonnet ze stalówką M - żadnego systemu, tylko losowe nabycia. 

     

    Nie znałazłem czynnych forów na temat piór wiecznych w Ukrainie, tylko wyraźnie handlowe, dlatego zarejestrowałem się tutaj. Jestem zachwycony! Chociaż nie wiem, czy będę aktywnym uczęstnikiem, bo moja wiedza języka polskiego jest bardzo ograniczona.Czasami nie wiem czy piszę po polsku lub po ukraińsku alfabetem łacińskim. Właśnie ten przypadek, kiedy podobieństwo języków raczej przeszkadza a nie pomaga.

     

    Pozdrawiam

     

     

×
×
  • Utwórz nowe...