Skocz do zawartości

Waterman C/F pióro przełomowe


D@dik

Polecane posty

Robiąc porządki w papierzyskach domowych natrafiłem ostatnio na pałętający po jednym z pudełek konwerter.

Popatrzyłem na niego trochę i do żadnego z moich Watermanów nie pasował. Założyłem "gogle" i po minucie zidentyfikowałem drania ;-).

A co można zrobić z konwertertem tak rzadkiej urody....dokupić do niego pióro! Jednak fora piórowe potęgą są więc skojarzyłem, jeden

z Kolegów szukał nowego domu do Watermana C/F. Tak więc mam pióro, nie bez przesady można stwierdzić, będące kamieniem milowym

w użytkowaniu piór.

Był rok 1953 kiedy "znudzony" projektowaniem Buick Y-Job'a i LeSabre naszkicował na zlecenie Watermana, ksztłat nowego pióra Watermana, kóre miało zmieść konkurencję ;-) bezproblematycznym i wygodnym użytkowaniem stosując plastikowe naboje

z atramentem. I choć Waterman nie był pierwszy, który wpadł na taki sposób zasilania (pierwsza była włoska firma LUS z modelem Atomica),

to okazało się jak to w życiu często bywa, że "duży może więcej" ;-) Od tej to pory już nie trzeba było taszczyć ze sobą kałamarzy z inkaustem na zapas i ciapkać palców atramentem w delegacji przy napełnianiu. Tyle historii w swobodnej mojej interpretacji. Wracając do pióra... Pióro z nowoczesnym designem tak wyprzedziło epokę, że produkowano je aż do wczesnych lat 80, długo po przenosinach Watermana do Europy.

watermancf_2.jpg

Mój egzemplarz ma skromniutkie ubranko, ale CF doczekał się mnóstwa wersji wykończeniowych - w tym i bardzo luksusowych. Earl odwalił kawał dobrej projektanckiej roboty, bo oprócz wyglądu pióro ładnie leży w łapce i jest bardzo zgrabne.

Jeśli chodzi o wymiary to:

- zamknięte - 13,4cm,

- ze skuwką na korpusie - 14,6cm

- grubość - 1cm.

watermancf.jpg

Niestety pionierskie nabboje Watermana do modelu C/F nie są od dawna już produkowane i żeby cieszyć się dalej pisaniem tym stylowym piórem, albo trzeba pobawić się w napełnianie strzykawką, albo zainwestować w dostępny w sprzedaży specjalny konwerter, który nie wiem jak znalazł się w moim domu ;-)

watermancf_konv.jpg

Mój C/F ma zwykłą stalową "eFkę"

watermancf_nib.jpg

i po załadowaniu Watermanem Encre Havane sunie po papierze dość sztywno i lekkim szumem tak:

waterman_havana.jpg

Mnie C/F przypadł od razu do gustu i cieszę się, że dzięki owocnym kontaktom na forum mogłem go pozyskać ;-)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...