Skocz do zawartości

Pióro Lamy Safari


Polecane posty

Witam, zamierzam kupić pióro Lamy Safari czarny mat. Wiem, że to pióro jest polecane na forum, ale i tak mam parę pytań.

1. Pióro będzie wykorzystywane do codziennych notatek w szkole, a moje pismo jest dosyć małe. Słyszałam że stalówka F pisze dosyć gruba, więc myślałam nad stalówka EF. Czy ona (EF) będzie gładko pisała po papierze i czy będzie równomiernie rozprowadzać atrament?

2. Raczej chce od razu do pióra dokupić konwerter/tłoczek i napełniać atramentem z butelki. Jakiej objętości jest konwerter i czy napełniony na maksa starczy na cały dzień pisania?

3. Czy nada się atrament Pelikana 4001(gęstość)? W domu obecnie mam ok 3/4 buteleczki 30ml czarnego i niebieskiego.

Jeśli gdzieś na forum był już taki temat to przepraszam i proszę o podanie linku

Edytowano przez Caterinka465
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 67
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Gość Restoration

F jest dosyc grube, ale nie przesadnie. u mnie EF lekko drapalo, zwlaszcza na slabej jakosci papierze, ale inni forumowicze twierdza ze jest ok. co do pojemnosci tloczka to zalezy ile wypisujesz. jak kilka stron a4 to starczy, i zostanie. jak wiecej- trudno powiedziec (F). EF daje sucha kreske wiec powinno starczyc na dluzej niz F. pelikan 4001 mam tylko turkusowy i nie ma z nim problemow u mnie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kilka Safari ze stalówkami F i piszą cienko, czyli jak F. W dodatku śmigają bardzo gładko, prawie jak pióra wysokiej klasy jakich też kilka mam. Ale mój kolega, zachwycony moimi piórkami, też kupił takie i to akurat czarny mat :)  w którym stalówka F pisała prawie jak M i to nie tak gładziutko jak moje pióra. Co prawda, z czasem komfort pisania się poprawia, ale wrażenie pozostało nie najlepsze. Stąd wniosek, że Lamy w tym pułapie ma czasami małe niedoskonałości.

 

Atrament powinien być rozprowadzany równomiernie. Wspomniany przez Ciebie Pelikan ujdzie. Z tym, że ja osobiście mam lekki uraz do czarnego 4001. Czarny pigment jest otrzymywany z sadz pochodzących z olejów mineralnych. Mają one tendencje do zapychania kanalików. Przy stałym użytkowaniu nie było problemów. Ale po dłuższych przerwach w pracy pióro potrzebowało przepłukania. Oczywiście nie ma z tym większych problemów. Wystarczy płukanie bez rozbierania w bieżącej ciepłej wodzie i wydmuchanie suszarką do rąk ;)  Ponadto w razie potrzeby, Safari bardzo łatwo rozkłada się na czynniki pierwsze i równie łatwo montuje. Trzeba jedynie operować spokojnie i dokładnie. Jest to wykonane precyzyjnie i wszystko wchodzi na miejsce bez użycia większej siły. Ja pokazywałem komuś, że tam żadna część nie ma żadnego luzu i pęknąłem sobie sekcję. :(  A to już powodowało przeciek.

 

Co do pojemności, to jednak zależy ile piszesz a nie jak długo. ;)  Raczej jedno tankowanie na dzień pracy wystarczy.

Edytowano przez ryard
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MOżesz w domu napełniać konwerter a i tak nosić w pojemniczku naboje do Lamy. Jak zabraknie lub zapomnisz w domu napełnić to wymienisz sobie na nabój i po kłopocie. potem można opróżnic nabój strzykawką i dać ponownie konwerter a atrament ze strzykawki wlać do buteleczki lub konwertera.

 

Tani czarny atrament - dobry jest Koh-i-Noor

Edytowano przez kerad
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będzie ciężkie, bo to je amelinium. A atrament... Najlepsza jest Aurora Black. Bez dwóch zdań. Ale kosztuje 50 zł za 50 ml. Ale kupić warto.

Faktycznie waga safari i AL-star jest niemal identyczna. Tylko niestety matowy czarny AL-star był limitowaną edycją i obecnie oferowany jest w mało przystępnych cenach... Poniżej 200 PLN byłoby ciężko go ustrzelić.

Natomiast z przystępnych cenowo czerni polecam J.Herbin Perle Noire. Z mniej przystępnych - Iroshizuku take-sumi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Restoration

BTW Tylko czarny matowy Al-star jest faktycznie czarny - w przeciwieństwie do czarnego matowego Safari, który czarny jest tylko z nazwy...

 

Matowe Safari jest koloru siwego, ale stalówkę ma (umiarkowanie) czarną  :D.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.


×
×
  • Utwórz nowe...