Skocz do zawartości

Pelikan P 381 - Cirago-Blau


konis

Polecane posty

  1. Firma - Pelikan

2. Model – P 381

3. Model ten pochodzi z linii New Classic produkowanej w latach 1992 – 1995. Obecnie
linię New Classic zastąpiła seria Celebry.

4. Wygląd/design i jakość wykonania

Zgrabniutkie, smukłe pióro, wykonane bardzo precyzyjnie z przyzwoitych materiałów.

Skuwka i korpus wykonane są z mosiądzu pokrytego warstwami lakieru. Ile jest tych

warstw, to pewnie słodka tajemnica producenta. Sekcja i spływak są z jakiegoś plastiku,

który dobrze wygląda. Sekcja ma poprzeczne delikatne prążkowania zapobiegające

ślizganiu się palców. Zakończenia skuwki i korpusu wzmocnione są cienkimi ringami.

Cieniutki ring wzmacnia również zakończenie sekcji od strony mocowania stalówki.

Zakończenie korpusu to solidny top stylizowany na ptasie (pelikanie) gniazdo. Captop

skuwki również jest stylizowany na pelikanie gniazdo. Na nim czarnym kolorem

namalowano pelikana z dwoma pisklętami. Captop mocuje pierścień przechodzący w

smukły, elegancki, stylizowany na pelikani dziób, klips. Ringi, zakończenia korpusu i

skuwki, klips są platerowane złotem i mają gładkie lustrzane wykończenie powierzchni.

Na dole skuwki, obwodowo wykonano delikatny, niezbyt rzucający się w oczy napis

PELIKAN

5. Serce pióra czyli stalówka.

Stalówka jest z 14 karatowego złota, jednobarwna. Wyryto na niej ozdobne linie, logo

firmowe w okręgu w centrum, próbę złota w karatach i metrycznie i literkę oznaczającą

grubość kreślonej przez stalówkę linii. Stalówką bardzo przyjemnie się pisze, gładko, ale

nie jest to masło. Stalówka jest elastyczna i można nią lekko poflexować. Podawanie

atramentu jest beż zarzutu.

6. System napełniania

Konwerter lub długie naboje.

7. Wymiary:

- z zamkniętą skuwką – 140 mm

- same pióro bez skuwki – 128 mm

- ze skuwką założoną na korpus - 157 mm

- max średnica – 10 mm

- waga (z konwerterem i atramentem) – 26,75 g

8. Cena – w zależności od stanu pióra – od 50 do 70 zielonych papierków.

9. Moje wrażenia.

Kupiłem to pióro z trzech powodów :

- spodobało się mi

- lubię takie „watermanowskie” piórka, a w szczególności jeżeli mają logo Pelikana

- mam słabość do niebieskich piórek

Muszę przyznać, że nie zawiodłem się. Pióro spełniło moje oczekiwania.

Kupiłem je w stanie fabrycznie nowym z oryginalnym etui i papierami.

Linię New Classic produkowano przez okres zaledwie 3-4 lat. Można łatwo zebrać

kompletną kolekcję.

Pióro przyleciało w pudełeczku zawierającym etui i papiery.

dcfac6a4e279268a.jpg

Pelikan P 381 w gniazdku.

106c02daa60b2808.jpg

Fajne piórko bardzo podobne do Waterman Executive.

a4e407a8e5eb474f.jpg

5c888b5bcb153a4e.jpg

Logo na captopie.

cf27dd5a7ce1976c.jpg

Pomysłowe oznaczenie wielkości stalówki nalepione na zakończeniu korpusu.

b32e30c47e9d01a3.jpg

Sekcja ma karbowanie pozwalające na pewniejszy, antypoślizgowy chwyt.

7f7ee4b445c242c1.jpg

Złota stalówka B

6b6d5c1fd8b6a6ea.jpg

Ale znów nie takie straszne to B

a111eaf258e7a70f.jpg

Cala linia New Classic to raptem 12 modeli. Wdzięczny obiekt dla niecierpliwych kolekcjonerów.

36f2898daa743722.jpg

Następne pióro z tej kolekcji będące obiektem mego pożądania to Pelikan P390.

Prawda, że piękny?

5a6dd186d98f57c2.jpg

zdrówka

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak bardziej rozbudowując wypowiedź: uważam, że domieszka Watermanowskiego stylu nie jest dobra, bo moim zdaniem Pelikanowski jest ładniejszy.

Ano od zarania dziejów już tak jest, że jednemu bardziej się podoba córka, drugiemu teściowa ;)

zdrówka

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o ile lubię "metalowe" pióra o tyle ten 390 do tego niebieskiego się nie umywa, dlatego pożądajcie sobie błyszczącej teściowej, ja się skoncentruję na skromniutkiej córce ;)

konis: gdyby przydarzyło Ci się widzieć to pióro w takim stanie - daj proszę znać ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o ile lubię "metalowe" pióra o tyle ten 390 do tego niebieskiego się nie umywa, dlatego pożądajcie sobie błyszczącej teściowej, ja się skoncentruję na skromniutkiej córce :)

konis: gdyby przydarzyło Ci się widzieć to pióro w takim stanie - daj proszę znać ;)

A ja tam wolę i córkę i teściową :)

7e71310f0eca85e6.jpg

797707d16bdcfee9.jpg

zdrówka

PS. @Vit - nowe pióra z serii New Classic dostępne są na eBay cały czas. Widziałem nawet opcję, że można kupić w jednej aukcji trzy pióra każde w innym kolorze.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 5 years later...

Jestem szczęśliwym posiadaczem tego ptaszyska od 9 miesięcy.Rzadko z niego korzystam, mimo, że pisze się nim rewelacyjnie.Jak go ujrzałem w ogłoszeniu na naszym forum to od razu szybciej serce mi do nieg zabiło :)
Na początku miałem lekkie trudności z pisaniem, gdyż niezależnie od atramentu pióro przerywało po napisaniu kilku linijek.Dopiero porządna dawka płukania stalówki w wodzie z płynem do mycia naczyń rozwiązała problem.Dopatrzyłem się tylko jednej wady-ptak pije strasznie dużo atramentu.Tak na oko-2,5 raza więcej niż Waterman Hemisphere.Będę teraz więcej nim pisał

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...