Skocz do zawartości

J. Herbin Terre de Feu, czyli łososiowy, czy może kakaowy?


bosa

Polecane posty

Witojcie!


Postanowiłam dodać swoje trzy grosze do działu atramentowego, więc zapraszam na kolejną bosą recenzję. Tym razem przez kolano przekładamy:


 


J. Herbin


Terre de Feu


 


JH-009FI-2.jpg?1342301808


Delikwentem tym raczyli zająć się przede mną dwaj panowie:


Tradycyjnie za kołnierz atramentów nie wylewający Visvamitra (http://www.piorawieczneforum.pl/index.php?/topic/2917-j-herbin-terre-de-feu/?hl=%2Bterre+%2Bfeu)


oraz Kerad (http://www.piorawieczneforum.pl/index.php?/topic/427-j-herbin-terre-de-feu/?hl=%2Bterre+%2Bfeu).


Swoje wrażenia na jego temat przedstawił również Tsyrawe (http://www.piorawieczneforum.pl/index.php?/topic/4307-terre-de-feu-herbina/?hl=%2Bterre+%2Bfeu)


 


Visvamitra dał Wam ogólny ogląd na parametry tego Żerbę, natomiast Kerad zapewnił solidną porcję pisma grubostalówkowego.


 


Ja natomiast postaram się ugryźć tego pana od zupełnie innej strony.


 


Coż to jest?


No właśnie. Coż to jest? Tym razem wyjątkowo na początku podzielę się z Wami swoimi wrażeniami. Ten atrament jest dziwny. Na recenzji Kerada wyglądał zupełnie czekoladowo, u Visvamitry jak rozwodnione kakao, na żywo przypomina mi ciemny łososiowy, a na moich zdjęciach wyszedł jeszcze inaczej... Kolor kameleon. Tym niemniej sama się sobie dziwię, ale... podoba mi się. Ja, zdeklarowany wyznawca żywych, maksymalnie nasyconych, obłędnie cieniujących i najlepiej ciemnych kolorów przeżywam zafascynowanie takim bladym chudziaczkiem. Inną jest sprawą, że testowałam Terre de Feu dawno nieużywanym Parkerem Vectorem  (Rittel, nie bij...), musiałam go porządnie przepłukać przed napełnieniem, ma on dodatkowo ma dość cienką linię, więc może dlatego atrament wydał mi się  jaśniejszy. Muszę spróbować napełnić nim Pelikana z OMką lub z jeszcze grubszej rury, Plumixa BB, wtedy może objawi mi swoje większe nasycenie?


 


Skąd ta nazwa?


Po francusku umiem tylko zaśpiewać "Libertine" Mylene Farmer i powiedzieć: "Dzień dobry, jestem w Paryżu". Jakimś cudem jednak wspięłam się na lingwistyczny Mount Everest i tam facet, który na szczycie sprzedaje w budce z hot-dogami, powiedział mi, że oznacza to Ziemię Ognistą.


Jak się później dowiedziałam, Ziemia Ognista to archipelag w Ameryce Południowej. Wyspy pokryte są głównie stepami.


 


Cities_of_Tierra_del_Fuego.png


 


Ziemia Ognista zawdzięcza swoją nazwę poświacie, którą widzieli żeglarze towarzyszący Magellanowi podpływający do brzegu. Poświata ta pochodziła prawdopodobnie pochodziła od ognisk rozpalanych przez tubylców, jednak dzielnym młodzianom wydawało się, że całe wyspy stoją w płomieniach.


 


Prawdopodobnie tym był inspirowany kolor Terre de Feu...


 


800px-Beaver_dam_in_Tierra_del_Fuego.jpg


 


Przepiękny, malowniczy zakątek, jak widać na załączonym obrazku.


 


No ale dość o dzikusach, "przejdźmy do ad remu", jak zwykła mawiać niegdyś moja Polonistka.


 


 


Porównanie z innymi atramentami


I tym razem pogrzebawszy w sieci znalazłam kilka fajnych zestawień, które wrzucam poniżej.


terredefeujherbinchartpartaa5.gif


 


ColourSwatch.jpg


 


 


W tym nawet zestaw czyichś mieszanek z Terre de Feu:


 


TerreDeFeu_5parts.jpg


 


 


Dodatkowo Terre de Feu został ujęty przez Visvamitrę w jego zestawieniu 26 brązów.


(http://www.piorawieczneforum.pl/index.php?/topic/4795-brąz-w-26-odsłonach/?hl=%2Bbrąż+%2Bodsłonach)


 


Poczuwam się do wyjaśnienia Wam, dlaczego zwykle tak migam się od robienia zestawień własnoręcznie: odpowiedź jest prosta - po prostu zwykle nie posiadam wystarczająco dużo atramentów o zbliżonych barwach (bo gdy tylko mogę to robię, by zestawienie było owocne i wartościowe. 


Jednakowoż nigdy nie zostawiam bez koła ratunku i staram się uzupełnić te braki :)


 


No dobra, trochę parametrów:


Przepływ: hmmm, mogło być lepiej. Po leżeniu paru dni w piórze potrzebuje solidnego rozruszania, jednak potem już jest dobrze, nie przerywa, ani nic.


Cieniowanie: ku mojej rozpaczy bardzo małe... Trzeba trochę docisnąć.


 


ll5uWe6.jpg


 


Wysychanie: Jest dobrze. W 5 sekund na Oxfordzie ciężko wyschnąć czemukolwiek, ale na zwykłym papierze jest w miarę zadowalający.


 


m3fAQPL.jpg


 


Próbki pisma


 


mOI4iL4.jpg


XNa06Jw.jpg


cRawNCO.jpg


ChtoOYg.jpg


6EgFtjd.jpg


 


 


I na koniec po babeczce. Żeby nie wypadać z koloru:


 


babeczki_czekoladowe_1.jpg


 


Dziękuję za uwagę. Howgh!


Bosa :)


Edytowano przez bosa
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo jaki. Ten atrament szczególnie dobrze się czuje we współpracy z tłustymi stalówkami. Ma wtedy zdecydowany kolor i cieniowanie. U mnie zamieszkał na stałe w Nononsensie - stub 1 mm. 

 

Kolor łososiowy, Bosa? Przykro mi, że jestem pierwszy, który ci to wyjawi, ale to, co tobie dotychczas podawali i mówili, że jest łososiem, łososiem nie jest :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm, musze to przekazac rybie, będzie niepocieszona.

Poza tym wydawal mi sie taki tylko przy dużym rozwodnieniu, ktore na szczęście udało mi się pokonać.

Może jeszcze mi powiedz,że Mikołaj nie istnieje? :<

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście dziwny kolor. Zaliczyłabym go do rodziny kolorów winnych, tak jak Grenat i Alt-Bordeaux...

 

Również miałam taką pokusę, stąd jego obecność w zestawieniach w tym temacie:

http://www.piorawieczneforum.pl/index.php?/topic/4972-pelikan-4001-violet-czyli-miłe-zaskoczenie/

 

Mikołaj? Skąd ten pomysł?

 

Ufffff...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do zdjęć pstrykanych pod kątem, to chyba odrobinkę lepiej one prezentują ewentualne cieniowanie. Chociaż może misię wydaje.

Tak czy inaczej bardzo dziękuję Wam za miłe słowa :) To istny napęd do pracy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)

Jest to kolor na który z własnej nie przymuszonej woli bym chyba nie wpadł.

Ale na łososia to on nie wygląda :P

 

Pisałam dziś nim na chemii. Przyjaciółka patrzy mi przez ramię:

-O, jaki fajny kupkowy atrament! :D

Edytowano przez bosa
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...