Skocz do zawartości

Pelikan 4001 Violet, czyli miłe zaskoczenie


bosa

Polecane posty

Witojcie!

 

Dziś na mój warsztat lecą fioletopodobne atramenty. Zaczynam od tego najfioletowszego:

Przed państwem...

 

Pelikan 4001 Violet

 

hZgVfek.jpg

 

To chyba pierwsza jego recenzja na tym forum, jeśli się mylę, poprawcie mnie, proszę.

Oto i buteleczka:

P329193-2.jpg

Ja mam tą, w nowym pelikanowskim wydaniu wygląda tak:

411XGVSrFAL._SY300_.jpg

Porównanie z innymi atramentami

Moje...

 

NOZjk1B.jpg?1

 

...oraz znalezione w sieci:

pelikan_4001_76_1.jpg?_ex=330x330

 

Próbki pisma

 

Na zdjęciach Violet wyszedł mi odrobinkę ciemniejszy niż jest w rzeczywistości.

Ciemniejszy kleks jest mazany wacikiem "na dwa razy", jaśniejszy raz.

TrjoSWF.jpg

h2wjX5P.jpg

 

BpN0ob9.jpg?1

zILVNwA.jpg

L3n8ZFo.jpg?1

zOAYVeB.jpg

Vux4u3F.jpg

9BDHUvq.jpg

 

Po męsku parametrami...

A dziś mało parametrów, bo z wysychaniem, przepływem i wypełzaniem na stalówkę jest niemal identycznie jak w przypadku wszystkich atramentów z serii 4001, które chyba wszyscy dobrze znają.

Czyli przepływ dobry, wysychanie w miarę szybkie, nawet na Oxfordzie, mało wypełza na stalówkę, raczej nie zasycha w piórze, raczej lubi się z innymi atramentami (mieszać), ale nie na tyle by stwarzać wielkie problemy (nie "zatruwa się" innym atramentem, jak to czasem bywa, że kropla innego wystarczy by zmienić nieodwracalnie kolor całego tłoczka).

Warte nadmienienia jest tylko to, że lubi ciemnieć w piórze, co widać na początku pisania, jednak ów efekt znika po pary linijkach.

 

... i kobieco mocniej subiektywnie

Jak to się w ogóle stało, że go kupiłam? Powiem szczerze, miałam lekkie obawy. Generalnie 4001 używam dość często: Brilliant Schwarz i Konigsblaua, są to moje, można powiedzieć, podstawowe atramenty, taki zestaw startowy. Jestem z nich zadowolona, jednakowoż inne kolory z tej serii (o haniebnej obrazie czerwieni Brilliant Red nie wspominając) już mnie tak nie rajcują mocno.

 

Pelikan 40001 Violet okazał się jednak miłym zaskoczeniem. Całkiem sympatyczny, choć jak dla mnie odrobinkę zbyt jasny - przy długim pisaniu pojawia się taki sam problem jak przy Pelikanie 4001 Turquise - zaczyna się mienić w oczach i zwyczajnie denerwować :D Jednak problem ten udało mi się bardzo łatwo rozwiązać: Violet bardzo lubi się ze swoim seryjnym bratem, Konigsblauem, w związku z czym dodanie kilku kropel granatu (no dobra, około 1/5 tłoczka - w zależności od tego jak bardzo chce się zmienić kolor) ładnie przyciemnia, czyni fiolet bardziej stonowanym, spokojnym, nawet odrobinkę przydaje mu nasycenia.

 

Wybacz mi, Aoirghe!

Niestety nie mam już w domu Watermana Purple do zrobienia porównania, więc na Twoje pytanie odpowiem tylko słownie:

Moim zdaniem Watermana jest nieco ciemniejszy, bardziej przypomina Violet po zaprawieniu Konigsblauem, niż czystego. Pelikan jest nieco jaśniejszy, może odrobinkę bardziej wodnisty.

 

Nnno, to chyba tyle.

Trzymajcie się i dziękuję za uwagę

Bosa :)

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, bosa! Wyrobiłam sobie opinię o tym kolorze nawet bez porównania z fioletem Watermana (który mi się nie podoba, ale go znam, więc jakiś punkt odniesienia stanowi), za to mogłam porównać z Grenatem Callifolio (który posiadam w zasobach). W sumie dość fajny ten fiolecik Pelikana. No i wszędzie dostępny.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, bosa! Wyrobiłam sobie opinię o tym kolorze nawet bez porównania z fioletem Watermana (który mi się nie podoba, ale go znam, więc jakiś punkt odniesienia stanowi), za to mogłam porównać z Grenatem Callifolio (który posiadam w zasobach). W sumie dość fajny ten fiolecik Pelikana. No i wszędzie dostępny.

 

Nie ma sprawy. A owa dostępność (i nie ukrywajmy, cena :D) to jego wielka zaleta.

 

 

Warto dodać, że Violet można wywabić tzw. zmazikiem, po zmieszaniu z Konigsblau zachowuje tę właściwość.

 

Serio? :w00t:  Nie wiedziałam o tym, to świetnie! :mosking:

 

Bardzo dziękuję za miłe słowa, miło mi, że podobają się Wam moje wypociny :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja go nadal lubię :) W domu jeszcze gdzieś błąka się buteleczka ze starym w/w atramentem.

Pisałam nim kiedyś, tylko nie wiem czemu, a dam sobie rękę uciąć, że był ciemniejszy, troszkę inny odcień niż tutaj... :huh: Bynajmniej nie tak jasny i taki żywy.

A być może stalówka chińczyka...

 

Mniejsza z tym, jeden bądź co bądź z moich stałych ulubionych kolorów.

 

Hm zastanowiłaś mnie tą mieszanką, czas poczynić odpowiednie kroki w tym kierunku.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A potem, przy próbie powtórzenia ciekawej mieszanki, wychodzi całkiem inna... :P

 

No, niestety :(

Dlatego staram się zapisywać gdzieś proporcje ciekawych mieszanek i nie dopuszczać do zmieszania się z innym atramentem, bo czasem kilka niechcianych kropel może już wprowadzić chaos. Na przykład moją ciemnozieloną mieszankę tak sobie opracowałam i ciągle wychodziła mi w miarę podobna. Teraz zastąpiła ją zieleń Nicponia - jest niemal dokładnie taka :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, niestety :(

Dlatego staram się zapisywać gdzieś proporcje ciekawych mieszanek i nie dopuszczać do zmieszania się z innym atramentem, bo czasem kilka niechcianych kropel może już wprowadzić chaos. Na przykład moją ciemnozieloną mieszankę tak sobie opracowałam i ciągle wychodziła mi w miarę podobna. Teraz zastąpiła ją zieleń Nicponia - jest niemal dokładnie taka :D

 

Pewnie podpatrzył Twój kolor... :P

Trzeba było opatentować wcześniej. :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, rzeczywiście, wrzucałam nawet wyżej wspomnianą zieleń, to znaczy jej próbkę.

 

A ponieważ jest tam porównanie obu Violetów przed i po przyciemnieniu, to wrzucę linka:

http://www.piorawieczneforum.pl/index.php?/topic/2886-co-dzisiaj-namieszales/page-4?hl=namiesza%C5%82e%C5%9B

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...