Skocz do zawartości

ISLANDER - Fosfor Pens


Polecane posty

Po zakupie pióra marki Pirre Paul’s zafascynowały mnie drewniane pióra. Drewno jest przyjemne w dotyku, ciepłe i ładne. Co więcej każdy kawałek drewna ma swoją niefabryczną historię, różni się układem słojów, oleistością i innymi cechami. W połączeniu z chłodnym metalem drewno komponuje się w doskonałą i bardzo dla mnie atrakcyjną całość.

 

Przeglądając obszerne zasoby forum www.fountainpennetwork.com natrafiłem na zdjęcie Islandera. Spojrzałem na nie, szybko znalazłem stronę producenta i bez chwili wahania kupiłem to pióro. Odstąpiłem od swojej zasady niekupowania produktów w cenie powyżej 60 - 70 % wartości rynkowej. I nie żałuję ani trochę  :) 

 

2m15.jpg

 

 

Fosfor Pens to inicjatywa jednego z forumowiczów FPN – ManojaD. Tworzy on pióra w dużej mierze ręcznie z różnych materiałów, głównie z akrylu i drewna. Sekcje produkuje z ebonitu. Stalówki zamawia u Schmidta i JoWo.

 

Islander jest na ten moment produkowany z trzech rodzajów drewna: palisandru, dębu indyjskiego i azfelii.

 

0y5r.jpg

woew.png

 

Zdjęcia pochodzą ze strony producenta: www.fosforpens.com i są jego wlasnością :) Od lewej do prawej: dąb indyjski, palisander, na dole azfelia

 

 

 

Wyjściowo model ten oferowany był z pozłacaną stalówką Schmidta. Ponieważ nie przepadam za złotem i złoceniami (są wyjątki od tej reguły), poprosiłem Manoja  o przygotowanie pióra z chromowaną stalówką. Producent zaproponował mi również kilka wariantów kolorystycznych sekcji.

 

gx9w.jpg

 

Zdjęcia pochodzą ze strony producenta: www.fosforpens.com i są jego wlasnością :)

 

Wybrałem klasyczną – czarną. Islander nie jest wprawdzie piórem stworzonym na zamówienie, projekt został opracowany wcześniej, niemniej Manoj pyta kupującego o jego upodobania i oczekiwania, na przykład o sposób wykończenia pióra. Ja zdecydowałem się na wariant matowy powstały poprzez piaskowanie drewna. Można jednak wybrać wariant polerowany, w którym lepiej widać fakturę drewna. Poniżej zamieszczam filmik, na którym Manoj przygotowuje Islandera z drewna dębu indyjskiego.

 

 

 

Pomijając Islandera Fosfor Pens ma w ofercie następujące modele piór (wszystkie zdjęcia pochodzą ze strony producenta - www.fosforpens.com):

 

Bishop

 

bztq.png

 

 

 

Maharaja

 

sbwd.png

 

Vajeer

 

zg9p.png

 

Po złożeniu zamówienia i wymianie wiadomości z producentem z zaciekawieniem czekałem na pióro. Dotarło do mnie błyskawicznie. Obyło się bez opłat celnych B)  W paczce znalazło się drewniane pudełko.

 

x6rv.jpg

 

cku4.jpg

 

 

W pudełku z kolei znalazło się drewniane pióro.

 

bf6s.jpg

 

r51b.jpg

 

 

eq3a.jpg

 

 

 

Spodziewałem się, że będzie duże, ale ono jest gigantyczne. Myślę, że przy Islanderze Mb 149 mógłby popaść w kompleksy i poczuć się jak jego niedożywiony, młodszy brat. Zresztą dla mnie Islander jest dużo ładniejszy niż MB, ale o to nietrudno, bo zasadniczo pióra ze śnieżynką nie budzą we mnie żadnych emocji.

 

 

Wrażenia

 

Widać, że jest to pióro wykonane ręcznie. Brak tu idealnych, produkowanych maszynowo powierzchni. Pióro spodobało mi się ze względu na design – prosty, cygarowaty kształt, minimum zdobień. Drewno różane ma bardzo ładną fakturę i ciemnobrązowy kolor. Mimo rozmiarów pióro dobrze układa się w dłoni. Sekcję i spływak wykonano z ebonitu. Muszę przyznać, że materiał ten doskonale sprawdza się jako budulec sekcji – jest ciepły i przyjemny w dotyku. Cieszy mnie, że producent nie zdecydował się na wyposażenie Islandera w stalówkę – łopatę, tylko blaszkę standardowej wielkości. Dzięki temu i paru innym czynnikom, piórem tym pisze się wyśmienicie mimo jego słusznych rozmiarów.

 

5mje.jpg

 

zzyv.jpg

 

i7ew.jpg

 

 

Konstrukcja

 

Pióro jest w dużej mierze wykone ręcznie. Jest to zauważalne. Gwint łączący sekcję i korpus lekko wystaje, ma dość głębokie żebra. W skuwce umieszczono kawał blachy, którego krawędzie nie są idealnie przycięte. Czy to wady? Dla wielbicieli perfekcyjnych, gładkich powierzchni tak. Dla mnie są to zalety. Właśnie czegoś takiego szukałem.

 

 

cedh.jpg

 

 

88q8.jpg

 

6tvl.jpg

 

61b9.jpg

 

 

 

 

 

 

Stalówka

 

Islandera wyposażono na moją prośbę w stalową stalówkę w rozmiarze M.  Pisze się nią bardzo przyjemnie i miękko, bez oporów, od pierwszego przyłożenia. Jest to zdecydowanie udana konstrukcja. Dodatkowo jak na M-kę pisze dość cienko.

 

 

e92v.jpg

 

c0qv.jpg

 

3yzm.jpg

 

emqm.jpg

 

 

 

System napełniania

 

Pióro jest duże, tłoczek Schmidta również jest duży.

 

vsh3.jpg

 

Wymiary

 

Zamknięte: 159 mm

Otwarte: 138 mm

Średnica: 16 mm

 

W porównaniu z Pilotem 78 G

 

x68h.jpg

 

W porównaniu z Watermanem Expertem

 

w3d1.jpg

 

Próbka pisma

 

tg96.jpg

 

Podsumowanie

 

Jestem więcej niż zadowolony z tego zakupu. Po pierwsze pióro jest wykonane z drewna i metalu. Po drugie zostało wykonane ręcznie i zapytano mnie o moje oczekiwania, co do wykończenia pióra. Po trzecie Islander, mimo słusznej postury nie jest piórem ciężkim. Dzięki temu dobrze układa się w dłoni i pisanie nim nie jest męczące dla dłoni. Pisałem nim ostatnio dwie godziny w jednym podejściu – nie musiałem później rozmasowywać sobie dłoni.

 

Chciałbym, żeby pióro było dostępne w wersji mini, powiedzmy wielkości Watermana Experta. Jeśli się pojawi w tym rozmiarze bez wahania zamówię jeszcze jeden egzemplarz, tym razem z drewna Azfelii, które ma bardzo ciekawą fakturę.

 

Czy Islander jest warty swojej ceny – tak, tym bardziej, że nie jest to cena wygórowana. Powiedziałbym wręcz, że jak na pióro wykone ręcznie i wyposażone w ebonitową sekcję jest to cena bardzo niska. Za pióro z przesyłką do Polski zapłaciłem 70 dolarów.

 

Jeśli podoba wam się Islander albo inne pióro Fofor Pens, zachęcam do jego wypróbowania. Jestem pod wrażeniem pasji Manoja do tworzenia piór i wyśmienitej jakości obsługi klienta.  

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będziesz zadowolony :) Tak czuję.

w to nie wątpię ;] strasznie spodobał mi się model wykonany z drewna azfelia, fakt kosztuje 10 $ więcej ale to i tak śmieszna cena jak za takie cudo. Na żadnym zdjęciu nie zobaczyłem klipsa na skuwce... tylko zdobiony pierścień na jej szczycie. Czy pióro ma klips? Jeżeli nie to jeszcze lepiej ;]

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

świetna recenzja i bardzo ładne pióro, gratulacje :).

 

Swoją drogą cena nie jest taka powalająca (ok. 60 USD w detalu). Przy większym zamówieniu pewnie zrobiłoby się coś na poziomie 50 USD. Czy zatem byłby to niezły i oryginalny pomysł żeby zamówić u niego pióro forumowe? Pióra robione ręcznie, najczęściej akrylowe ze stalówkami stalowymi (najczęściej, JoWo, Knox, itp.) u takich producentów jak np. Edison Pen (Brian), ew. JEB's Pens (John E. Brady), itp. są w cenach 150+ USD. Tak mi jakoś przyszło do głowy, że oryginalne drewniane piórko byłoby świetnym pomysłem. Może pomysł spodoba się Administracji forum i forumowiczom? :D

Edytowano przez endoor
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

świetna recenzja i bardzo ładne pióro, gratulacje :).

 

Swoją drogą cena nie jest taka powalająca (ok. 60 USD w detalu). Przy większym zamówieniu pewnie zrobiłoby się coś na poziomie 50 USD. Czy zatem byłby to niezły i oryginalny pomysł żeby zamówić u niego pióro forumowe? Pióra robione ręcznie, najczęściej akrylowe ze stalówkami stalowymi (najczęściej, JoWo, Knox, itp.) u takich producentów jak np. Edison Pen (Brian), ew. JEB's Pens (John E. Brady), itp. są w cenach 150+ USD. Tak mi jakoś przyszło do głowy, że oryginalne drewniane piórko byłoby świetnym pomysłem. Może pomysł spodoba się Administracji forum i forumowiczom? :D

 

 

Jestem za... :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od czego są te ciemniejsze plamy na piórze (widoczne zwłaszcza na zdjęciu w pudełku)?

 

Czytając o wykończeniu piaskowanym spodziewałem się bardziej czegoś takiego jak w fajkach (tu w wykończeniu woskiem/lakierem błyszczącym):

tom-eltang-pipe-sandblasted.jpg

obrazek stąd: http://cphmade.org/members/the-cphmade-pipes-by-tom-eltang

(lub jak tutaj: http://www.fajka.net.pl/poradniki/podstawy/fajki-piaskowane/)

ale mogło by to pewnie być męczące w trzymaniu lub powodujące zbyt duże ryzyko uszkodzenia już wytoczonego elementu. Tutaj to bardziej zmatowione wykończenie niż wybranie tkanki miękkiej.

Edytowano przez M-kwadrat
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@M-Kwadrat - pióro to męczyłem ostro w tym tygodniu, również w rozgrzanych pomieszczeniach ze słabą klimatyzacją. Te plamy to mój pot :)

@ Rittel - a co ja poradzę, że MB mnie nie bierze a Islander tak :)

 

Wybrałem się na spacer z psem, aparatem i piórami. Pies spoglądał na mnie, jakby chciał powiedzieć "weź się człowieku ogarnij, skończ tę zabawę i chodźmy na porządny spacer, utaplajmy się w błocie. Zobaczysz, że będzie fajnie". 

 

v40v.jpg

 

Była fajnie. Zdjęcia też udało mi się zrobić, załączam jeszcze kilka poglądowych zdjęć Islandera. Żałuję, że nie mogłem na ten spacer pojechać później, światło byłoby cieplejsze. Innym razem.

 

pf51.jpg

 

rfsm.jpg

 

ovo6.jpg

 

cqur.jpg

 

1s0y.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

świetna recenzja i bardzo ładne pióro, gratulacje :).

 

Swoją drogą cena nie jest taka powalająca (ok. 60 USD w detalu). Przy większym zamówieniu pewnie zrobiłoby się coś na poziomie 50 USD. Czy zatem byłby to niezły i oryginalny pomysł żeby zamówić u niego pióro forumowe? Pióra robione ręcznie, najczęściej akrylowe ze stalówkami stalowymi (najczęściej, JoWo, Knox, itp.) u takich producentów jak np. Edison Pen (Brian), ew. JEB's Pens (John E. Brady), itp. są w cenach 150+ USD. Tak mi jakoś przyszło do głowy, że oryginalne drewniane piórko byłoby świetnym pomysłem. Może pomysł spodoba się Administracji forum i forumowiczom? :D

Hej, drugi miesiac mija od propozycji @endoora jak powyżej i z wyjatkiem 1 osoby nie było reakcji.

Pomysł wydaje mi sie świetny, Deklaruję natychmiastową chęć zakupu 1 piórka, a może nawet 2...

Czy ktoś, kto jest obeznany z transakcjami z Fosforpens czy z Indiami byłby w stanie sie podjąc tego zadania?

Sądze, że sporo osób z naszego Forum byłoby zainteresowanych...

czy chetni mogliby się ujawnić....?

 

Można by poprosić producenta o wykonanie na czubku skuwki grawerunku czy inkrustacji np. PWF...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę dość znaczący metalowy gwint przy sekcji. Zdaje mi sie, że wypada on akurat w moim ulubionym miejscu trzymania pióra. Nie przeszkadza ci on?

Wiesz, Twoje ulubione miejsce do trzymania niekoniecznie jest moim... :)

A tak powaznie, to pióro trzymam inaczej niz inni smiertelnicy, niżej, więc nie powoinno mi to przeszkadzać...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...