Skocz do zawartości

Spotkanie w Gdańsku 6-4-13 r.


Ann_gd

Polecane posty

Zaczęło się wszystko tak, że pogoda dopisała, śniegu ubyło, deszcz przestał padać, słońce nawet zechciało poświecić. Pierwsze dwie osoby odnalezione, przespacerowane po Starym Mieście i odprowadzone do punktu zbiórki. Za ten spacer to ktoś na mnie piorunami z oczu swoich strzelał, ale po namyśle wybaczam, na następny raz przygotuję rundkę. Szatańską.

taki widok mieliśmy z okna Panoramy w Zieleniaku, 16. piętro.

imgp9875.jpg

Zarządziliśmy porządki w osobnej salce, poustawialiśmy w miarę logicznie stoły i się zaczęło... Każdy powykładał, co miał przytargane, pierwsze herbatokawki zamówione i powstał chaos! Przeogromny! Pierzasty i piórzasty i ciągle mało.

imgp98651.jpg

imgp9861.jpg

imgp9851m.jpg

Hitem, cudeńkiem i perełką okazał się ON, Piotruś Pan, zwany roboczo...

imgp98341.jpg

...roboczo Calineczką, gdyż jak bardzo wyraźnie widać, mieści się on między zszywkami zeszytu rozmiaru A5. Maleństwo. Rozczulające :D w towarzystwie upaćkanego Pelikana (M150) widać skalę lepiej.

imgp98411.jpg

A najlepiej tutaj:

imgp9844.jpg

Dwa giganty @adamona rozłożyły Maleństwo na łopatki. Czy na parapet, mniejsza o większość :P Właśnie, przybył @adamon z piórniczkiem na kółeczkach... do jego przedstawienia zsunięte zostały były kolejne stoły. Szaleństwo. ile tego było? 1/3, 1/2 kolekcji?

imgp9856.jpg

imgp9857e.jpg

imgp9858u.jpg

imgp9860.jpg

Nie było dla mnie żadnych szans na spamiętanie, które pisadła w czyim posiadaniu są, przypuszczam, że te tutaj to zestaw @ArielNa i mąblą @Pana_Q. Mylić się mogę, lubię Parkery, poprawiajcie mnie :P

imgp9845.jpg

Chyba 149 w towarzystwie Hero 616, nie miałam pojęcia, że ta stalówka jest tak wielka :blink: całe pióro do skromnych też nie należy

imgp9848.jpg

Chaos opanował stół do tego stopnia, że pewne cudeńka zmieniły tymczasowo właściciela po tym, jak zostały zapomniane przy pakowaniu w piórnik z kółkami

imgp9877i.jpg

Na stole oprócz atramentów, chusteczek, piór (no ba :P) znalazło się jeszcze coś. Taki drobiazg, kto wypatrzył? No dobra, innym razem pobawimy się w "gdzie jest wiadro". Tu jest.

imgp9864.jpg

A nawet tutaj je widać

imgp9863j.jpg

Prawie udana próba kamuflażu

imgp9878v.jpg

@Long Tom wydobył z czeluści, zapełnił wodą i dostarczył kolejnych wrażeń, jakby dotąd zachwytów nie było.

Na koniec padło hasło, czy ktoś właściwie nie chciał by sobie dać po kablach, znaczy ten tego... nie, że w żyłę, ale w nabój czy w tłoczek czy w coś... chaosu dopełnił mały zestaw atramentofila i niech się chowają apteczane jednorazówki!

imgp9885z.jpg

Gdybym miała o kimś zapomnieć, lista obecności skrobnięta

ccf2013040700000.jpg

Czekam na relacje pozostałych, kilka aparatów było, zabawy więcej a przyjemności nie zliczę, bardzo udana sobota, bardzo udani ludzie, a dla mnie szczególnie fajnie, że waszymi imionami można się było posługiwać, nikt do mnie nie próbował z podkreślnikiem i "gd" się zwracać. Do następnego!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spotkanie w Gdańsku było pod wieloma względami wyjątkowe. Podziękowania dla wszystkich, którzy przybyli. W imieniu administracji dziękuję Panu_Q za wybór i rezerwację sali. Widok na serce Gdańska rzucał na kolana!

Poniżej jeszcze jedna dawka zdjęć :)

Część uczestników spotkania w ogóle nie mogła oderwać się od stołu. Ciągłe testy, oglądanie i dyskusje o Pelikanach, Watermanach, Montblankach (itd.) oraz jakości tłumaczenia pewnej książki do kaligrafii:

DSC_1389_22_zps31327a66.jpg

Zgadnijcie czyja to kolekcja? :) A w zasadzie jej malutki fragment :thumbup:

DSC_1375_22_zps4e19923d.jpg

A tutaj kolekcja zebrana wspólnymi siłami większości forumowiczów:

DSC_1380_22_zps0b348634.jpg

Adamon, oprócz angielskich Duofoldów i innych modeli marki Parker miał również inne skarby:

DSC_1378_22_zps15f30ec6.jpg

DSC_1379_22_zps2136f46f.jpg

DSC_1372_22_zps5da07bfb.jpg

Ogromne Montblanc!

DSC_1364_22_zpsa150ab42.jpg

Pióra małe i duże:

DSC_1347_22_zpsd11b9557.jpg

Peter Pan Akszugora rozkładał wszystkich na łopatki. Jaki system napełniania? Eyedropper.

DSC_1358_22_zpsceb73725.jpg

DSC_1346_22_zps6c00ecbc.jpg

I niewygodna prawda o strzykawkach ;)

DSC_1397_22_zps61bd281c.jpg

DSC_1398_22_zpsc8dc6288.jpg

DSC_1374_22_zpsb49fd91e.jpg

W niedługim czasie dodam skany kaligraficznych umiejętności Long Toma. Uwierzcie mi na słowo - jest co podziwiać!

Edycja:

Obiecane zdjęcia pisma kaligraficznego ze spotkania:

spotkanie_gdansk_kaligrafia_zps37e9a5d9.jpg

Kaligrafia_zpsf7ab55fb.jpg

kaligrafaia_zpsb2bc26fa.jpg

I pomyśleć, że Long Tom ćwiczył styl copperplate dwa tygodnie... Wszyscy, którzy byli na spotkaniu chcieli umieć tak pisać :)

Dodatkowe fotografie Montblanc 139:

DSC_1366_22_zpsd822b678.jpg

DSC_1353_22_zps90f8aa9c.jpg

DSC_1352_22_zps90b592cd.jpg

Piękne pióro!

Zdjęcia autorstwa Leny.

Edytowano przez ArielN
Dodanie zdjęć i skanów
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodatkowe fotografie Montblanc 139:

DSC_1366_22_zpsd822b678.jpg

DSC_1353_22_zps90f8aa9c.jpg

DSC_1352_22_zps90b592cd.jpg

:o

Pióro, którego może nigdy nie będę miał! Montblanc 139 w wersji z wydłużonym oknem podglądu atramentu jak mniemam. Jest na nim oznaczenie na tłoku, a może już się wytarło? Dałbym się pokroić za taki egzemplarz.

Edytowano przez GranatowyPrawieCzarny
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten egzemplarz jest wadliwy. Uszkodzona śnieżynka. Jak po napawie plasteliną, kropelką i zdzierakiem. Barbarzyństwo.

He ;)

Kargulowi konia też ukradli, a taki był piękny, amerykański.

Zaprezentuj @kuk mniej "wadliwy" egzemplarz tego modelu.

Zdaje się mi, że nie pisze się śnieżynką tego pióra, tylko stalówką !

Uszkodzona śnieżynka ! Też mi wielka wada !

zdrówka

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten egzemplarz jest wadliwy. Uszkodzona śnieżynka. Jak po napawie plasteliną, kropelką i zdzierakiem. Barbarzyństwo.

Również zwróciłem na to uwagę podczas spotkania. Od właściciela dowiedziałem się, że pióro było naprawiane w Polsce (ujawnienie tożsamości naprawiającego pozostawiam do decyzji właścicielowi pióra).

Wypełnianie skuwki to nie jest rzecz straszliwie trudna, o ile ma się do dyspozycji odpowiedni materiał. Wydaje mi się, że ten, który wykorzystano do naprawy tego konkretnego Montblanc 139 nie był odpowiednim wyborem. Zbyt plastyczny, brudzący, ingerujący w powierzchnię.

Dla porównania wypełnienie, zdaje się, oryginalne:

MBMasterpiecec.jpg

Źródło: http://www.fountainp...c-139-purchase/

Fakt. Zdaje mi się, że nie pisze się też klipsem, gwintem, ringiem, pierścieniem, skuwką wewnętrzną... Do śmieci.

Naprawa niejedno ma imię.

Mam podobne ortodoksyjne podejście do restaurowania. Przy takim kalibrze pióra, na który składa się przede wszystkim bardzo ograniczona dostępność, naprawiający nie może pozwolić sobie na partactwo. Błędy niszczą kolejne egzemplarze. Trzeba pamiętać o kolejnych pokoleniach. One też powinny mieć szansę zobaczyć 139.

Kondycja gwiazdki nie zmienia faktu, że ta 139 to kawał interesującego pióra :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za fotki. Pióro jest bez wątpienia piękne, wspaniałe. To uszkodzenie i sposób reperacji... no cóż... Ale zdecydowanie wolałbym mieć takiego Montblanca 139 niż żadnego. :)

Co do napraw, konserwacji itp. Często słyszy się głosy profesjonalistów w ogóle odradzających naprawy zabytkowych książek, obrazów, pomników i innych dzieł sztuki. Sugerują oni ograniczenie prac jedynie do tego co konieczne, by powstrzymać destrukcję artefaktu. Czemu? A, to akurat zabawne. Otóż w przyszłości mają być dużo lepsze metody konserwacji, przy których obecne wydadzą się niszczycielskie i prymitywne. Nie wiem, może to tylko taki branżowy żarcik...

Odpowiedni materiał do naprawy... No, tak, niby taki drobiazg... ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na coraz "lepszy" dostęp do chemikaliów, śmiem wątpić. Metody naprawy może i będą lepsze, ale dostępne dla nielicznych. A wtedy specjaliści będą polecali zaczekać jeszcze trochę, aż pojawią się "lepsiejsze" metody. I tak w nieskończoność, a nikt sobie tym piórem nie popisze. Do leżenia w gablocie i wyglądania nie musi przecież mieć działającego mechanizmu ani nawet szczelnego korpusu.

Edytowano przez Alveryn
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...