Skocz do zawartości

Zrób sobie własny wzór (kratka) na czystym papierze


ArielN

Polecane posty

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
  • 5 months later...

DCP Clairefontaine 100g/m2 :D Zamierzam go wykorzystać jako bazę do swoich notesów. Gładki, lekko kremowy, nie przebija większej większości atramentów. Z białych tanich będę musiał przetestować niebieski i zielony Polspeed. Kiedyś używałem do drukarki i były całkiem spoko, o wiele lepsze niż ich czerwony (gładsze, mniej bibułowate), który do piór się w ogóle nie nadaje. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DCP Clairefontaine 100g/m2 :D Zamierzam go wykorzystać jako bazę do swoich notesów. Gładki, lekko kremowy, nie przebija większej większości atramentów. Z białych tanich będę musiał przetestować niebieski i zielony Polspeed. Kiedyś używałem do drukarki i były całkiem spoko, o wiele lepsze niż ich czerwony (gładsze, mniej bibułowate), który do piór się w ogóle nie nadaje. 

Nie ma zielonego i niebieskiego POL speed'a - te papiery nazywają się POL lux (niebieskie opakowanie) i POL jet (zielone opakowanie). Ten druki występuje też w gramaturze 90g/m2 (oprócz standardowej 80g/m2). Faktycznie oba są lepszej jakości (ale i droższe) niż POL speed.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiś czas temu zakupiłem poljet 90g i pol lasercolor 100g - generalnie nie jestem zadowolony. Pomimo tego że lepiej mi sie pisze na większej gramaturze i samo to było spory plusem, ale było sporo problemów.

Laser Jet 90 pomimo sporej gramatury ma tendencje do strzepienia i atrament po kilku dniach mocno blaknie.

Laser Color 100 w fakturze bardzo przypomina oxford, tylko schniecie jest zdecydowanie lepsze, kłopotów z przebijaniem i strzepieniem nie ma, ale atramenty na tym papierze szybko blakna i już po kilku minutach niektóre pozostają jedynie w postaci nie wyraźnej szarej kreski;/

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiś czas temu zakupiłem poljet 90g i pol lasercolor 100g - generalnie nie jestem zadowolony. Pomimo tego że lepiej mi sie pisze na większej gramaturze i samo to było spory plusem, ale było sporo problemów.

Laser Jet 90 pomimo sporej gramatury ma tendencje do strzepienia i atrament po kilku dniach mocno blaknie.

Laser Color 100 w fakturze bardzo przypomina oxford, tylko schniecie jest zdecydowanie lepsze, kłopotów z przebijaniem i strzepieniem nie ma, ale atramenty na tym papierze szybko blakna i już po kilku minutach niektóre pozostają jedynie w postaci nie wyraźnej szarej kreski;/

 

Czyli jakieś związki chemiczne, którymi nasączone są kartki powodują to, że atrament szybko blaknie?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Papier chyba po prostu jest wybielany kwasami i trochę z nich potem pozostaje w papierze, bo barwniki w których barwna jest forma zdeprotonowana (anion) zdecydowanie blakly, a te w których barwna jest forma sprotonowana (kation) lub pH nie ma wpływu na barwę generalnie pozostawały prawie bez zmian.

Po raz pierwszy blakniecie zauważyłem na lamy BB i Pelikanie BB.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chloranem sodu lub chlorem gazowym. tak czy siak, papier tak wybilany ma odczyn kwaśny, który szkodzi nie tylko atramentom, ale i fotografiom. dlatego do oprawiania powiększeń srebrowych, na papierze z podłożem barytowym, trzeba używać tektury bezkwasowej, zarówno to wycinania pp2, jak i do podklejania odbitek.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...