Skocz do zawartości

Jak rozłożyć na części Pelikana 400 (demontaż i naprawa)?


jwrzask

Polecane posty

Będę wdzięczny za radę doświadczonych forumowiczów w jaki sposób mogę rozłożyć na części Pelikana 400? Jak wyjąć tłok? Wykręca się go, a może wybija?

Stalówkę wykręciłem i wyjąłem z kołnierza. Skuwkę rozebrałem na części pierwsze.

Edytowano przez jwrzask
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To na pewno 400, czy M400?

Tłoka w M400 najlepiej nie wyjmować. Serwis, jeśli musi, wymienia podobno razem z korpusem.

Tzn. da się, nawet krążą w sieci zdjęcia z wybitym tłokiem. Tylko że części są tak złożone, że nawet, jeśli nie połamiesz korpusu/tłoka, to narobisz luzów.

Smarowanie mechanizmu można przeprowadzić bez demontażu.

Mam zapasowy korpus z tłokiem od M200 (ta sama konstrukcja, co w M150 i M400). Próbowałem go kiedyś dla sportu delikatnie rozłożyć, na kilka sposobów. W granicach zdrowego rozsądku - nie puścił. Mocniej nie próbowałem, bo mi się jeszcze może kiedyś przydać.

Wcześniej zdarzało mi się wybijać i składać tłoki od starych Pelikanów 400, 140, a nawet jednego 120 - żaden problem (tzn akurat z tym egzemplarzem 120 był potem problem ze złożeniem, bo się korpus delikatnie zwężał na końcu, ale to już inna bajka).

Dobrze jest wcześniej pióro przygotować, przede wszystkim dokładnie wyczyścić. Bierzesz drewniany wybijak mniejszy od wewnętrznej średnicy pióra, drewniany młoteczek, wykręcasz stalówkę, unieruchamiasz korpus, np. w profilowanych na tę okazję "dybach" (ja czasem wybijam "z ręki", ale do tego trzeba mieć dobre gumowe rękawice), unosisz tłok całkiem do góry, przykładasz wybijak do tłoka (od środka ;)), bierzesz zamach młoteczkiem i uderzasz pewnym, "głębokim", ale niezbyt mocnym uderzeniem. W przypadku niepowodzenia, drugi raz uderzasz odrobinę mocniej, i tak do skutku, tzn. wybicia tłoka lub połamania pióra. :P

Edytowano przez Alveryn
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...