Skocz do zawartości

Waterman Kultur


kris

Polecane posty

O tym piórze chyba nikt jeszcze nie pisał na Forum, więc zachęcony przez Lenę :) postanowiłem pokusić się o skrobnięcie (kliknięcie) paru słów na jego temat. Będzie to moja pierwsza recenzja, więc proszę o wyrozumiałość.

A oto przedmiot mojego opisu - Waterman Kultur Neon Yellow:

dsc01108h.jpg

Opisywane przeze mnie pióro jest tańszą wersją chyba już nie produkowanego modelu Waterman Phileas w wersji demonstrator. Wymiary pióra: długość razem ze skuwką: 13,2cm, długość skuwki: 5,7cm, długość stalówki: 2cm. Szerokość korpusu w najszerszym miejscu: 1,2 cm, szerokość skuwki: 1,4cm.

Jest to pióro na naboje / konwerter. Kupiłem je przez przypadek - po pierwsze nie ma go w regularnej ofercie Watermana w Polsce, ja widziałem je po raz pierwszy na oczy. Poza tym sprzedawca zaproponował mi atrakcyjną cenę, bo było tak żółte i brzydkie, że dość długo nikt nie chciał go kupić :wacko:

Mnie jednak coś w nim urzekło - stalówka.

dsc01111zs.jpg

Posiadany przeze mnie egzemplarz ma stalówkę w rozmiarze F. Jest ona sporych rozmiarów z charakterystycznym logo Watermana i napisem Waterman Paris. Początkowo myślałem, że przez tą wielkość niczym łopata będzie mi się niezbyt wygodnie pisało. Po wypróbowaniu pióra w domu stwierdziłem jednak, że stalówka pisze doskonale, płynnie i jakby "miękko" sunie po papierze.

Pióro świetnie leży w ręce (preferuję pióra dość lekkie) zarówno z założoną na korpus skuwką, jak i bez niej. Korpus i skuwka są wykonane ze straszliwie żółtego, jakby fluoroscencyjnego plastiku. Sekcja jest dość długa i jest za co chwytać, jeśli ktoś nie lubi trzymać pióra nisko, tuż przy stalówce. W odróżnieniu od reszty pióra jest zrobiona z bezbarwnego plastiku, co, moim zdaniem, nadaje mu pewnej świeżości w wyglądzie i pozwala lepiej obserwować, co dzieje się w środku. Zakończona jest chromowanym ringiem.

dsc01110x.jpg

Dość solidnie wykonana jest skuwka - choć chyba nazbyt sporych rozmiarów i zakończona czarnym, trochę nie pasującym do całości plastkiem, dobrze spełnia swoją rolę. Moje pióro jest w użytku jakieś 3 lata, a skuwka dobrze siedzi na swoim miejscu - nie obraca się, nie luzuje po zamknięciu pióra. Chromowany klips o kształcie typowym dla piór Watermana fajnie współgra ze stalówką i ringiem. Jest też dość sprężysty.

dsc01109c.jpg

Podsumowując: Waterman Kultur jest niedrogim piórem o dość dobrej stalówce. Jest dostępne w wielu oryginalnych wersjach kolorystycznych, chociaż głównie w sklepach za oceanem. Jego wygląd jest dość krzykliwy, nazwałbym go "młodzieżowym". Zauważyłem, że gdy nim piszę, to zwraca ono na siebie uwagę. Czy jest ładne, czy brzydkie? To już kwestia indywidualnych upodobań. W każdym razie w stercie papierów na biurku szybko je znajdziemy ;)

Na koniec mała próbka pisma:

dsc01116gm.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Około roku temu również zafascynował mnie wygląd tego modelu. Znalazłem na serwisie aukcyjnym i zakupiłem pomarańczowy zestaw pióro + długopis za bagatela 39,99 zł.

Co do zastosowanie go jako zakreślacz nie polecam raczej - stalówka u mnie F jest dość sucho pisząca, a piórko ze względów konstrukcyjnych nie jest szczelne i atrament dość szybko wyparpwuje.

PS. Infromacyjnie dla zainteresowanych zaznaczę, że posiada je w swojej ofercie sklep matmay.pl

Edytowano przez blackfox
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lubię demonstratory, ale ten jest paskudny :)

Kojarzy mi się z piórami z supermarketów za 2 złote :P

Za to Wality/Airmail jest piękny, jako róży kwiat, ino coś słabo można nim pisać :P.

Waterman, to Waterman. Nawet budżetowy, nadaje się do pisania. A wygląd ma jak najbardziej klasyczny i pod tym względem nic mu nie brak.

Ubrany Kultur to Phileas, który ma takie same stalówki, nie licząc oczywiście zdobnictwa, co "pióro z supermarketu za 2 złote".

Waterman Phileas.

e0e0c644dfe40b6e.jpg

zdrówka

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż do pisania Wality trzeba niestety dopłacić lub mieć szczęście (pierwsza stalówka której dałem 6 pkt na 10 była raczej z lepszej serii) za to zamiennik Knoxa K35 czyni go świetnym narzędziem pisarskim (tak na 7,5-8 pkt) albo dobrze wyszlifować samą stalóweczkę Wality.

Edytowano przez Cwiekoszczak
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja z innej beczki, mianowicie zastanawiam się skąd taka a nie inna nazwa tego pióra. Czyżby to model przeznaczony na rynki niemieckojęzyczne? Innej koncepcji nie mam.

Funkcjonuje ono również pod nazwą Waterman Culture - ta jakby bardziej pasuje do francuskiego pióra.

Może Kultur to taki fonetycznie uproszczony zapis ;) W sieci znajdziesz jedną i drugą nazwę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 years later...

Odkopuję wątek, żeby dorzucić swojego pełnolatka. Kupiony w okolicach 2000, zapewne z powodu nieustającej miłości do tego właśnie odcienia niebieskiego. Plastik poobcierany od studenckich toreb. Stalówka gruba i mokra, nie bardzo da się nią pisać kratka pod kratką, więc z radością wlałam teraz próbkę diamine (nie dość, że suchelec) shimmering (to ma dodatkowo drobinki) - nawet po krótkiej chwili przerwy stalówka nie podaje atramentu przez kilka pierwszych milimetrów, więc może to nie był najlepszy pomysł. Poza tym eksperymentem pióro niezawodne (ciekawe, czy się wypłucze) - sądzę, że można je zaliczyć do gatunku "dać dziecku, niech się uczy piórem pisać".   

Fotki robione puszką szprotek w kiepskim oświetleniu: https://photos.app.goo.gl/GhKXNs41ZxkbZfVp7

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...