Skocz do zawartości

Jesienne pióro - Tenny


visvamitra

Polecane posty

Zacznę od tego, że jest to moja pierwsza recenzja pióra wiecznego. Proszę o wyrozumiałość.

Zacznę od krótkiego wstępu.

Pióra zacząłem kolekcjonować przypadkiem. Zaczęło sie od tego, że znalazłem na ulicy Watermana. Nie do końca podobała mi się złota stalówka, ale okazało się, że piórem pisze sie o wiele przyjemniej niż długopisem albo cienkopisem. Ponieważ pióro to swoje w życiu przeszło a klips ledwie trzymał się nadpękniętego korpusu stwierdziłem, że warto by kupić drugie pióro. Wybór padł również na Watermana, model Perspective. Zakup okazał się chybiony – być może trafił mi się po prostu felerny egzemplarz?

Wkrótce potem w prezencie od teścia otrzymałem Watermana Experta. Jest to pióro solidne, którym pisuję do dzisiaj. Sytuacja wygladała tak: miałem trzy pióra, trzy Watermany. Niby wystarczy. Niby.

Być może wystarczyłoby, gdybym nie zaczął czytać o piórach wiecznych. Czytając recenzje, oglądając zdjęcia piór szybko podjąłem decyzję o zakupie Pelikana a później Sheaffera (burgundowy quasi imperial z 1970 r – moje ulubione pióro). Następnie odkryłem chińskie pióra wieczne, zabrałem ich całkiem pokaźną kolekcję. Okazało się, że tanie pióra mogą doskonale pisać i przyzwoicie wyglądać (pod wzgledem komfortu pisania Dolce Vita Naranja wyprzedza wszystkie Watermany, bardzo lubię Baoera 100, jak również Hero 007).

Obecnie staram się podchodzić ostrożnie do kolejnych zakupów, nie działać impulsywnie J

Nie zawsze się to udaje.

Tak było w tym przypadku. Przeglądając strony internetowe poswiecone piórom natrafiłem na zdjęcie tego oto cuda: tenny1.jpg

Nazwa firmy – Tenny – nie mówiła mi nic. Udało mi się znaleźć recenzje tego pióra na amerykańskim forum o piórach wiecznych. Recenzje były bardzo pochlebne. Bardzo dobrze oceniono jakość użytych materiałów, wykończenie, radość z pisania. Trochę zmartwiła mnie cena – w dwóch sklepach internetowych pióro “chodziło” po 80 $, ale udało mi się znaleźć je na wyprzedaży. Z kosztami wysyłki za pióro zapłaciłem 55 $ (uśredniam cenę, zamówiłem kilka modeli piór Tenny).

Czekając na przesyłkę zastanawiałem się czy nie bedę zawiedziony. Kiedy otworzyłem paczkę wiedziałem, że podjąłem właściwą decyzję. tenny4.jpg

Pióro jest kolorowe, stosunkowo duże. Niemniej bardzo dobrze układa sie w dłoni. Szybko napełniłem je atrametem (Diamine Matador) i poddałem testom. Moja praca wiąże się z dużą liczbą spotkań, w czasie których sporządzam notatki. Okres testowy trwał dwa tygodnie, pióro było w użytku przez około cztery godziny dziennie. Spisało sie doskonale. Oceny parametrów ponizej:

Wygląd i design: 9/10

Tak jak wspomniałem pióro jest dość duże. Mierzy 14 cm w skuwce. Skuwka jest zakręcana. Wystarczą trzy obroty by wyswobodzić stalówkę. Średnica skówki wynosi około 1,3 cm. Pióro wygląda bardzo solidnie, celuloidowy (akrylowy?) materiał jest przyjemny w dotyku. Tym co mnie zachwyciło są jednak kolory: przyjemne dla oka, żywe, słoneczno-jesienne, lekko opalizujące.

Jakość / konstrukcja : 9/10

Używam pióra od dwóch tygodni, trudno mi przewidzieć jak bedzie zachowywało sie po roku, niemniej na ten moment nie mam się do czego przyczepić. Elementy pióra są dobrze spasowane, pióro pisze bez przerw, od razu po przyłozeniu do papieru (a zdarza się, że sporządzam notatki na papierach podłej jakości).

Waga / wymiary: 9/10

Pióro jest dość duże (mój Sheaffer quasi - Imperial to przy nim mikrus) ale doskonale leży w dłoni. Po dwóch godzinach ciągłego pisania nie czułem dyskomfortu ani mrowienia w rękach.

Stalówka: 10/10

Jestem fanem F-ek. Pióro dostepne było ze stalówką Iridium Point Germany w rozmiarze M. Stalówka ta jest rewelacyjna, pisze bardzo miękko, bez przerywania. Nie straszny jej papier niskiej jakości.

System napełniania: 9/10

Tłoczek. Wszystko gra.

Podsumowanie

Jestem bardzo zadowolony z nowego nabytku – pióro jest bezawaryjne, doskonale leży w dłoni. No i, przede wszystkim, jest w kolorach, które rozświetlaja ponure dni.

Z czystym sumieniem polecam

tenny2.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za zainteresowanie. Z tego, co wyczytałem Tenny jest tajwańskim producentem luksusowych artykułów piśmienniczych i przyborów do golenia :) Zdaje się, że jakiś czas temu produkowali pióra dla Libelle, ale postanowili rozwijać swój brand. Dla mnie istotny jest fakt, że zrobili świetne pióro :)

Postaram się przygotować próbkę pisma, zeskanować i zamieścić na stronie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Załączam próbkę pisma (nie jest zbyt ładne, wciąż nad nim pracuję :/) :

skantennyy.jpg

Pióro kupiłem w internetowym sklepie w stanostwie (www.isellpens.com). Jeden egzemplarz wystawię prawdopodobnie na popularnym portalu aukcyjnym (ściągnąłem kilka piór Tenny - dla siebie, żony i grona znajomych piszących piórami. Jedna osoba "wymiksowała się").

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zimne te kolory... mi by bardziej pasowało nazwać je "winter" :P

Bo to takie przedwiośnie właściwie. Pierwsze krokusy wyglądające spod śniegowych kołderek. Też bardzo wysmakowane, ale jednak jesień wymiata.

Nie wiecie, czy resztę pór roku też mają w ofercie? Próbowałam coś znaleźć, ale bez powodzenia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...