Skocz do zawartości

Osmia Supra - Dzień Dziecka :)


Polecane posty

Zrobiłem sobie prezent "patologiczny" - kupiłem Osmię. Wczoraj dotarła. Była zabawa. :)

Piórko opisane w Zatoce jako "Osmia Supra 73 (?)". Rzeczywiście, na mechanizmie tłoka jest prawie zatarty numer 73 i litera M (rozmiar). Tyle, jeśli chodzi o oznaczenia na samym piórze.

Egzemplarz jako żywo przypomina Suprę 44 konisa (czarny gilosz, podobny odcień okienka podglądu), ale:

- brak napisu na korpusie (stan żłobień wyklucza usunięcie przez polerowanie),

- ma inną ślepą skuwkę - kontynuacja wzoru z korpusu,

- mechanizm tłoka jest umocowany na wykręcanym, szerokim kołnierzu,

- ma oryginalną dwukolorową stalówkę. :sacro:

Demontaż był cudownie prosty, ale niepozbawiony emocji. Chociażby dlatego, że to pierwszy u mnie przedstawiciel tej marki, a popularne podręczniki (Dubiel, Oldfield) nie rozpisują się na temat wewnętrznej konstrukcji Osmii. Niby to standardowy tłok, ale któryś poprzedni właściciel zadbał, żebym się nie nudził.

Otwieram kopertę, wyjmuję pióro i przystępuję do oględzin...

1. Piękne logo. Wykonane podobnie, jak u Montblanca, ale IMHO ładniejsze.

2. Skuwka krzywo się domyka na ostatnim ćwierćobrocie. Jakby coś blokowało. No to odkręcamy. :)

3. Bardzo ciemne, czerwonawe okienko podglądu. Wypełnione czarnym łuskowatym wzorkiem naśladującym zdobienia na korpusie. Świetny pomysł i wykonanie.

4. Stalówka za płytko osadzona - przyczyna krzywego domknięcia skuwki. Na szczęście nie doszło do uszkodzenia.

5. Spływak i stalówka wyjęte. Wszystko czyste - brak zaschniętego atramentu albo farfocli. W środku widać tłok zakończony "śrubką". Pora przenieść się na drugi koniec pióra.

6. Tłok ani drgnie. Odpuszczam siłowanie z pokrętłem, nie znam słabych punktów konstrukcji. Wkraczam na pole minowe. :ph34r:

7. Szeroki pierścień przy tłoku. Wgniecenia zdradzają wcześniejsze próby odkręcania przy pomocy czegoś mało subtelnego. Zęby?

8. Mechanizm wciśnięty czy wkręcony? Wybijać czy odkręcać? :P Postawiłem na odkręcanie (po coś ten kołnierz wyprowadzili na zewnątrz). Zgadłem. Mechanizm wyszedł - odpadła teoria o przyklejeniu tłoka wewnątrz korpusu.

9. Pokrętło można minimalnie poruszyć, tłok próbuje obracać się razem z nim. To znaczy, że śruba od pokrętła prawdopodobnie została przyklejona wewnątrz tłoka. Jeśli to robota serwisanta, mogę mu tylko pogratulować pomysłu. :rechot:

10. Zdemontowałem korek (został w jednym kawałku, się wykorzysta) i podkładkę od korka. Znalazłem niewielki bolec z boku kołnierza. Po jego wysunięciu zyskałem możliwość pełnego obrócenia pokrętła razem z końcówką od tłoka. W razie czego, będzie jedna połamana część mniej.

11. Płukanie, silikon do środka, znów płukanie - śruba nie puszcza. No to przypuściłem frontalny atak brute force, wsparty kawałkiem gumy dla lepszego chwytu. Efekt - tłok wreszcie się odkręcił, a ja po raz kolejny mam zdarty naskórek na obu palcach wskazujących. Będą świeże odciski. <_< Póki co, brak strat w ludziach i sprzęcie.

Ciąg dalszy nastąpi. Reszta powinna być w miarę prosta do przeprowadzenia: to samo, tylko w odwrotnej kolejności. Korek wygląda nieźle. Przesmaruję to wszystko, złożę do kupy, polerować nie ma sensu (gilosz). Srebrne zdobienia stalówki mają kilka ciemnych plamek, ale nie będę ich traktował niczym mocnym, żeby nie zeszły razem z powłoką. Lekkie przetarcie trochę pomogło na optykę.

Jest późno, idę spać. Na razie wrzucam tylko dwa zdjęcia. Może się komuś przydadzą, zwłaszcza pierwsze. ;)

Ślepa skuwka się nie załapała. :P

Osmia1.jpg

Bardzo ładna stalówka. :wub:

Osmia2.jpg

Edytowano przez Alveryn
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skręciłem i zrobiłem próbę wodną. Powietrze wypycha, wodę naciąga do poziomu górnej granicy okienka. Wydaje mi się, że to norma - mechanizm tłoka zajmuje w środku sporo miejsca, sekcja jest dość długa (dużo miejsca na powietrze).

Sprawdzam, czy zacznie przeciekać.

Osmia7.jpg

Edytowano przez Alveryn
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...