Skocz do zawartości

Zwykłe pióro a kaligrafia


Pianista

Polecane posty

Kaligrafia rozumiana jako sztuka ozdobnego pisma? Nie za bardzo. Ozdobne style pisma wymagają zróżnicowania szerokości linii, które osiąga się używając fleksujących stalówek (Copperplate i okolice) lub szerokich stalówek (pisma średniowiecze, renesansowa Italika).

 

Kaligrafia rozumiana jako „eleganckie” pismo „użytkowe”? Jak najbardziej, style pisma nie wymagające zróżnicowania szerokości linii, czyli „palmer”, „spencerian” (w swojej mniej ozdobnej wersji) i inne przykłady amerykańskiego „business writing”. Inną opcją jest skorzystanie z podręcznika „Improve Your Handwriting: Teach Yourself” autorstwa Rosemary Sassoon pomagającego opanować styl oparty na italice.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie bardziej chodzi mi o to,, eleganckie" pismo,,użytkowe".

Zainteresował mnie,,Palmer" tylko że nie mogę znaleźć nic konkretnego

W języku polskim co pomogłoby mi się tego stylu nauczyć.

Jest cos co konkretnie by mi pomoglo w nauce tego stylu?

Czy raczej wystarczy tylko szlifowanie alfabetu?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Język polski jest tutaj zasadniczym problemem. Moja znajomość angielskiego jest na tyle dobra, że nigdy nie szukałem informacji o tym stylu po polsku.

 

"Palmer method of penmanship instruction" było systemem wymyślonym w USA. Autor tego systemu zmarł w 1927 roku, więc podręczniki (anglojęzyczne) przeszły już do domeny publicznej. Istotą tego stylu nie są kształty liter, ale "automatyzacja" ruchów wykonywanych przy kreśleniu tychże liter i całkowita rezygnacja z rysowania liter poprzez ruchy palców oraz opierania krawędzi dłoni na papierze.

 

Szlifowanie alfabetu nie pomoże jeśli nie opanujesz podstawowych ruchów a jedynie będziesz odtwarzał kształty znaków.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do Palmera - obecnie na grupie na Facebooku są ćwiczone litery z tego alfabetu i można znaleźć kilka ciekawych podpowiedzi: https://www.facebook.com/groups/1404796256202164/?ref=bookmarks

Natomiast na youtube można znaleźć lekcje po polsku: https://www.youtube.com/channel/UCYEcK2EBByj4HSmNU9unqCQ

Może to trochę pomoże :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lekcje Pana Bogdana na youtube już widziałem.

I powoli próbuje swoich sił z palmerem.

Lecz idąc za ciosem chciałbym spytać czy istnieją jeszcze jakieś style

do pisania na codzień.

Sądzę że jeśli jest możliwość rozwinięcia tematu to trzeba to wykorzystać

Bo nie znalazłem na forum nic w tym temacie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...