Skocz do zawartości

Odświeżone Parkery. Parker IM 2016 i Parker Urban 2016.


Admof

Polecane posty

Gouleci pokazali jakiś czas temu zajawkę jak będą wyglądać nowe modele IM i Urban od Parkera, modele na rok 2016 cechuje m.in. bardziej klasyczna w kształcie stalówka jak i bardziej współczesny design. 

 

http://blog.gouletpens.com/2016/09/sneak-peek-parker-transformation-im-and.html

 

Widzę jak już szykujecie portfele ;D Może poprawią jakość materiałów i QC?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo IM bardzo dobrym piórem jest. Elegancki, skromny, dobrze wygląda w dłoni i dyrektora, i nauczycielki. Bardzo fajna stalówka. Moim zdaniem jeden z ciekawszych designów.

 

Niestety powszechne problemy z zasychaniem (ok, da się to jakoś zminimalizować...) przy rzadkim używaniu oraz ścieraniem złotej powłoki przy częstszym/dłuższym używaniu niestety sławy mu nie czynią. Gdyby Parker sobie z tym poradził to nowy IM może być bardzo interesującym rozwiązaniem w swojej klasie cenowej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja sobie kupiłem ostatnio IM - swojego własnego, żeby zobaczyć skąd te hejty (wielki wydatek to nie jest), mam go krótko, ale na razie odpukać sprawia na pewno lepsze wrażenie jeżeli chodzi o radość z pisania jak i jakość wykonania niż chińczyki od Jinhao ;] Startuje od pierwszego strzała, pisze gładziutko moją ulubioną, nieco grubszą kreską, choć trzeba przyznac, że te Parkery to twarde gwoździe trochę ;) Mam w planach machnąć reckę po trochę dłuższym czasie użytkowania.

 

Żona ma dwa IM-y, z jednym flighterem nie ma problemów pomimo, że sekcja wyślizgana i jest nieco poobijany od noszenia luzem w piórniku, ale z drugim co leżało przez jakieś ładne parę lat u moich rodziców są faktycznie jakieś jazdy, to jeszcze model z poprzednim logiem Parkera wygrawerowanym na skuwce. Fakt, faktem, że skuwka dostała luzów, ale dziad zasychał ;]

 

Nie wiem, może jestem dziwny, ale na przykład z mojego Urbana jestem bardziej zadowolony jeżeli chodzi o EDC niż z Pilota MR, który, tak pisał fajnie na początku, ale zaczął kleksić, pisać coraz grubiej sam z siebie...tak, że tego...

 

Jak pojawią się nowe modele tych piór w sklepach to na pewno sobie sprawdzę czy sprawiają lepsze wrażenie od swoich poprzedników, na razie mają plusa za bardziej klasyczny kształt stalówki i fajny design.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może pytanie nieco banalne, ale co mi tam ;)

Jottery pozostały tylko długopisy, Parker przestał produkować już pióra w tym modelu?

Nie powiem, że bym sobie z sentymentu i bardzo dobrych wspomnień takiego 2 kolorowego nie kupił...

 

Dwukolorowych piór już jakiś czas nie spotkałem, ale stalowych wersji jest zatrzęsienie :).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem dzisiaj wszystkie IM z linii Premium i muszę szczerze stwierdzić - sukces. Pióra są bardzo dobrze przeprojektowane, doskonałe jakościowo i po prostu ładne.

W hurcie były po ok 260 zł/szt.

Jak się skuszę na jedno czy dwa, wkrótce opiszę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Jeszcze brakuje wznowienia serii atramentów Penman do pełni szczęścia. Pewnie tego nigdy nie zrobią gdyż "hype" na te atramenty jest nieziemski i parker będzie się bał niesprostania niemałym oczekiwaniom konsumentów w stosunku do ewentualnej reedycji.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...
Dnia 20.11.2016 o 03:29, Admof napisał:

Nie wiem, może jestem dziwny, ale na przykład z mojego Urbana jestem bardziej zadowolony jeżeli chodzi o EDC niż z Pilota MR, który, tak pisał fajnie na początku, ale zaczął kleksić, pisać coraz grubiej sam z siebie...tak, że tego...

Sorry za taki offtop i odświeżenie, ale po jakim czasie ci Pilot MR zaczął kleksić? Pytam, bo też mam i po tym, co ty napisałeś to zaczynam się obawiać, bo z pióra jestem niezwykle zadowolony. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years later...

Mimowolnie stałem się posiadaczem nowego Urbana w nowym wcieleniu -  faktycznie jest on zupełnie inny od poprzednika. 
Dla mnie to nie jest zaletą bo lubię kształt pierwszej wersji  ale dla  osób  nie lubiących krzywizn  z 2009r,  obecny nowy  bardziej klasyczny wygląd powinien być atutem.  
Pióro wygląda solidnie. 
Na targowisku wrzuciłem ofertę zbycia nowego Urbana 2016

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 2.11.2019 o 21:30, Lodzermensch napisał:

Dla mnie to nie jest zaletą bo lubię kształt pierwszej wersji  ale dla  osób  nie lubiących krzywizn  z 2009r,  obecny nowy  bardziej klasyczny wygląd powinien być atutem.

Jak oceniasz jakość wykonania i komfort porównując stary i nowy model? Przyznam szczerze, że stary model kojarzy mi się z niezbyt dobrym wykonaniem i wysychającą stalówką. Czy coś poprawili?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 5.11.2019 o 21:28, Pawel. napisał:

Jak oceniasz jakość wykonania i komfort porównując stary i nowy model? 
Przyznam szczerze, że stary model kojarzy mi się z niezbyt dobrym wykonaniem i wysychającą stalówką. Czy coś poprawili?

@Pawel. Nie do końca jestem pewien czy miałeś to pióro w ręku i słabo kojarzysz jego jakość z osobistego doświadczenia czy jedynie z opinii w sieci?
?
Jakość wykonania sprezentowanej mi klasycznej czarno-matowo lakierowanej wersji Urbana CT z 2009?
Niemal rok temu dostałem go w prezencie - egzemplarz, sprawny, bez widocznych defektów, startujący natychmiast i bez tendencji do zasychania. 
Po paru tygodniach byłem na tyle urzeczony, że "okazyjnie" dokupiłem jeszcze cztery sztuki - z myślą o prezentach dla... "krewnych i znajomych". 
Powyższe to chyba najlepszy dowód, ze pozytywnie oceniłem jakość, trwałość i estetykę prezentu.
Pióro jest metalowe. Trwała mosiężna (w innych wersjach stalowa?/aluminiowa?) skorupa,  dość gruba i sztywna -  w takim wypadku, ryzyko połamania, zmiażdżenia korpusu lub skuwki podczas przypadkowego upadku jest znikome. 
Powłoka lakiernicza? Starałem się unikać masakrowania pióra noszeniem luzem z bilonem czy kluczami w kieszeni/torbie, jednak ze 2,3 razy się to zdarzyło. Lakier po blisko roku eksploatacji nie zlazł ani nie odprysł, odrobinę przejmuje tłuszcz z palców. Nie widać na nim odcisków,  zatłuszczenie matowej powłoki przechodzi w nieznaczny połysk.  Mat nie jest już tak głęboki jak w  nówce (to raczej normalne, należy umyć?).
Skuwka bez żadnych kombinacji zakłada się, zatrzaskuje się i zdejmuje bez żadnych problemów, siedzi solidnie i nie straszy spadnięciem.
Konserwacja jest łatwa. Pośrednio, składa się to też na solidność pióra. Daje się zdemontować i zamontować ponownie spływak i stalówkę - to atut jak chodzi o ew. konserwacje, czyszczenie.
Nie zauważyłem problemów z chromami.   Darczyńca to doświadczona pióro-użytkowniczka i świadomie wybrała dla mnie wersje chromowaną CT - bo chrom zawsze jest trwalszy, wolniej się ściera niż złocenia? Chromowane górą 😉 
.
Praca pióra.
Przede wszystkim pióro ma pisać - jak wspomniałem - urzekło mnie szybkim startem po nabiciu naboju. Dalej też było dobrze.
Nie odnotowałem problemu z zasychaniem podczas parominutowych przerw w użyciu ani przy tygodniowym bezczynnym leżeniu stalówką do dołu jak i do góry.
Nie odkryłem też "kultowego" problemu nieszczelności w skuwkach - a oglądnąłem 5 różnych egzemplarzy w różnych kolorach i z różnych dat produkcji. 
Ani razu pióro mi nie wylało do skuwki. Nie robi kleksów. 
Pisze dość cienką w miarę suchą kreską F -  dla mnie to zaleta, bo zabezpiecza przed przypadkowym rozmazaniem szybko robionych notatek.  
Stalówka, owszem "na dzień dobry" wymagała paru kwadransów pisania po papierze  na dotarcie się  - co raczej jest normalne przy większości nowych stalówek tej klasy.

Ergonomia?  Komfort?  Odpowiada mi stylistyka i kształt pióra z 2009. W mojej dłoni układa się wygodnie, długie pisanie nie męczy.  
Nie brudziło mi rąk i nie stwarzało problemów ze startami, czy wylewami - co też było miłą niespodzianką po szkolnych piórach z czasów mojej podstawówki czy studiów. 

Jakie  mogą  być problemy?  Jak się zachowywały inne moje sztuki z tej serii? 
Po pewnym czasie w podarunku  pojawił się "luz" między skorupą korpusu i wewnętrzny plastikiem.w który się wkręca sekcję.  Zewnętrzna skorupa zaczęła się obracać, ślizgać po wewnętrznym plastiku.  Nie jest to problem przy skręcaniu pióra ale jest to już problem  wtedy kiedy chcemy wymienić nabój i nieoczekiwanie nie daje się pióra rozkręcić (bez czarodziejskich zabiegów)?   Ewidentna usterka, nie tak powinno być w markowym piórze.  Skorzystałem z gwarancji i.... wymieniono mi wersję z 2009  na model 2016  Stąd mam nową 2016-kę.
Inne problemy?
Pierścień  na końcu sekcji, przy stalówce - chyba w każdym piórze takie rzeczy potrafią korodować, jeśli się ich nie wytrze po zaciąganiu atramentu.  Trzeba starannie  wycierać po tankowaniu.
Są informacje tez o tym, że niekiedy ten pierścień nie jest zbyt dobrze wtopiony w sekcję, odstaje?  i gromadzi się pod nim atrament - i wtedy brudzi paluszki bo trudno jest go szybko i w 100% usunąć.   Jeden przypadek na 5 sztuk tak miałem.

Wieloletni użytkownicy informują, że zatrzask skuwki z czasem może się zużyć i słabo trzymać? Nie doświadczyłem tego - za mała intensywność użycia pióra, za krótki czas.
Klips, jak się z niego korzysta, może odłupać ziarenko lakieru skuwki?  Ale to niestety chyba normalka  w relacji mocnych klipsów z lakier. skuwki? Trudno to dostrzec (trzeba  naprawdę wiedzieć, ze to tam jest.  

Moje EXPERYMENTY
Testowałem kilka atramentów, w tym zagęszczany gliceryną i  robiony samodzielnie na bazie indygotyny i gumy arabskiej oraz czarny  atrament Hero
Fakt - zbyt suchy i zbyt gęsty atrament (czarny Hero lub za wiele Indygotyny)  zdecydowanie  redukowały przepływ i pióro bardzo, za bardzo sucho chodziło.
Ale nawet na takim experymentalnym zestawie, pióro wymagało jedynie chwilowego rozpisywania po przerwie lub kilkuminutowym suszeniu bez  skuwki.
Podkreślę - na oryginalnym firmowym atramencie pisało bez zastrzeżeń.

Różnice w pracy poszczególnych egzemplarzy - nieznaczne.  Jeden egzemplarz ociupinkę bardziej mokro pisze, reszta raczej sucha.
Jeden egzemplarz wymagał nitkowania stalówki - bo zdecydowanie za sucho pisał.  10 minut zabawy, kartka, nić dentystyczna, żyletka i pióro pisze idealnie (cóż poprzedni właściciel zniechęcił się do tego pióra bo nie wiedział, ze  może to  reklamować, ja już musiałem sam poprawić).

NOWA WERSJA z 20016 To dwa różne modele pióra.  Łączy  je chyba jedynie identycznie  wyglądający  spływak 
To inne pióro,  inny wygląd, inna  stalówka,    Korpus i skuwka wydają się być nie mniej solidne. Podobny lakier, chyba identyczny Całość sprawia wrażenie ociupinkę bardziej dopracowane -  moze dzięki  bardziej  klasycz.  dizajnowi?  Skuwka szczelna.
Bardzo podoba mi sie zamykanie, wciskanie  skuwki - ma dłuższy, jakby dwuetapowy skok.  Miły bajer.  To inny mechanizm niz w 2009
Może się też podobać płynne przejście ze skuwki na korpus w zamkniętym piórze.  
Masa  podobna dość.
W mojej dłoni jednak 2009 leży lepiej (parę znajomych pań lubiło 2016 trzymać w dłoni)  :)
 Cóż, ja nie chcę go jednak  zatrzymać - zbyt duze przywiązanie do poprzedniej wersji, która przywróciła mnie na atramentowe pole.  
i to by chyba  było na tyle

 

Edytowano przez Lodzermensch
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I w ramach erraty:
Nie użyto  kleju, szelaku, czy gumowych uszczelek do montażu i uszczelniania sekcjach tych piór. Stąd, nie widzę  elementów, które mogą się zestarzeć albo wypłukać, robiąc nam w przyszłości niemiły prezent - wyciek atramentu. 
Tutaj nie ma tego problemu., a wiemy, że w niektórych innych nawet wielo-wielokrotnie droższych piórach są kleje czy uszczelki i z czasem nieuchronnie się coś rozszczelnia lub złazi drogocenna emalia (przykładowo, według doniesień forumowiczów, na takie choroby cierpi Waterman L'Etalon).

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...