Skocz do zawartości

Norweskie pióra: PAN norsk fyllepenner


Nikaa

Polecane posty

 PAN  norsk fyllepenner

 

 

1691e7cdd499.jpg

Oslo, 1946 rok


 

 

 

 

Z racji moich norweskich sympatii, zainteresowałam się tematem piór norweskich. Temat to skromny, co mnie nie dziwi... Norwegia to nie Japonia, nie ma właściwie żadnych tradycji piśmienniczych. Norwegowie to był biedny, skromny naród na peryferiach Europy, głównie chłopi i rybacy, lubujący się w aktywnościach fizycznych. 

Dziś na pewno nie można nazwać Norwegów biedakami... ;)

Tak na marginesie, we współczesnej Norwegii wybór dostępnych piór wiecznych jest nadal skromny. Choć w każdym sklepie z pamiątkami w Bergen, na przykład, można dostać zestaw obsadka ze stalówkami do zabawy w kaligrafię   ;)

 

W Norwegii produkowano jedynie pióra PAN, choć i wokół ich pochodzenia są małe kontrowersje - czy aby nie były niemiecką produkcją? Będę starała się to wytropić.

 

 

Dopiero zaczynam swój research, jednak postanowiłam założyć ten wątek, by wrzucać tu wszelkie zebrane informacje.

Jeśli ktoś ma w tym temacie większą wiedzę, proszę bardzo o wsparcie mojego małego projektu :)

 

 

Na początek filmowa reklama PAN fyllepenner:

 


 

 

snakkes! :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
On 19.11.2016 at 8:58 PM, Sulfur said:

Ta firma już nie istnieje?

Niestety nie istnieje.  Firma powstała w roku 1946 a na początku lat 50tych rozpoczęła sprzedaż. Według moich informacji zniknęła z rynku w latach 90tych.

Pan Pen to dobre pióra składane z zespołów produkowanych w Niemczech. Możliwość ich "upolowania" graniczy na dzień dzisiejszy z cudem.

Głębiej zainteresowanychy tematem odsyłam do lektury:

http://fountainmania.weebly.com/pan-pens.html

Nowi właściciele zniszczonej nieruchomości oddali ja do przepriwadzenia ćwiczeń strażakom i tak o to 26 stycznia 2016 spłonęły pozostałości tego skrawka lokalnej historii... 

https://touch.oblad.no/nyhet/brannovelse/pennefabrikken-brant-som-fyrstikker/s/5-68-142072

 

Edytowano przez Fyllepenn
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- Pan 27 -
 

 R0010570.jpg

źdródło: http://www.fisle.com/bilder/penn2/index.html

 

Czas na prezentację pierwszego norweskiego 'przystojniaka', model Pan 27. To mój egzemplarz, jak dotąd jedyny norweski Pan w zbiorach. 

 

8b11e22f0cc0.jpg

ddab7b3831b2.jpg

(autorką drugiego zdjęcia jest kasiasemba)

 

Pióro najprawdopodobniej pochodzi z lat 50tych. Wymiary: 130mm zamknięte, 118mm otwarte, 153mm ze skuwką na dupce.

Wykonane jest z czarnego plastiku (resin), klasyczny kształt cygara, skuwka z dwoma ringami, wyglądają na pozłacane. Występowało w kilku wariantach kolorystycznych. 

To raczej budżetowe pióro, niemniej mój egzemplarz jest w bardzo dobrym stanie, w pełni działający.

System napełniania botton filler.

49d843412c07.jpg

 

 

Stalówka złota, 14KT (585), z charakterystycznym logo. Fleksująca, użyty atrament to Sailor Souten.

 

de0813e39334.jpg

ad4af0ecaa60.jpg

 

Imprint  Pan - 27 - głęboki, nieco starte wypełnienie. Drugie zdjęcie kasiasemba.

 

94199e4623aa.jpg

46fc37679d3d.jpg

 

Na koniec detale skuwki:

4f676bc9ee58.jpg  03406f1c9f41.jpg

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

FOTORELACJA z naprawy, właściwie wymiany gumki w Panie 27, oczywiście po norwesku :)

 http://www.fisle.com/bilder/penrep/.

Pozwolę sobie wrzucić do wątku zdjęcia.

 

1. Stara gumka, do wymiany. Sekcja dała się bardzo łatwo odkręcić, nie było konieczne użycie specjalnych narzędzi ;)

R0010547.jpg

 

2. Pomiar gumki (zbiorniczka na atrament).

R0010549.jpg

 

3. 

R0010554.jpg

 

4.

 

R0010557.jpg

 

5. Złożone pióro:

R0010570.jpg

R0010616.jpg

 

Wszystkie zdjęcia pochodzą ze strony: http://www.fisle.com/bilder/penrep/

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 Firma powstała w roku 1946 a na początku lat 50tych rozpoczęła sprzedaż. Według moich informacji zniknęła z rynku w latach 90tych.

Pan Pen to dobre pióra składane z zespołów produkowanych w Niemczech. Możliwość ich "upolowania" graniczy na dzień dzisiejszy z cudem.

Głębiej zainteresowanychy tematem odsyłam do lektury:

http://fountainmania.weebly.com/pan-pens.html

Nowi właściciele zniszczonej nieruchomości oddali ja do przepriwadzenia ćwiczeń strażakom i tak o to 26 stycznia 2016 spłonęły pozostałości tego skrawka lokalnej historii... 

https://touch.oblad.no/nyhet/brannovelse/pennefabrikken-brant-som-fyrstikker/s/5-68-142072

 

@Fyllepenn dzięki za informacje. Dotarłam do tego artykułu o działalności fabryki, ale brakło czasu by uaktualnić wątek ;)

Ale o tym co działo się potem, dowiedziałam się z cytowanej przez Ciebie strony. Dzięki! Smutny los spotkał ten kawałek norweskiej historii.... :(

Czy posiadasz w swoich zbiorach jakiś egzemplarz norweskiego pióra?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 hours ago, Nikaa said:

@Fyllepenn dzięki za informacje. Dotarłam do tego artykułu o działalności fabryki, ale brakło czasu by uaktualnić wątek ;)

Ale o tym co działo się potem, dowiedziałam się z cytowanej przez Ciebie strony. Dzięki! Smutny los spotkał ten kawałek norweskiej historii.... :(

Czy posiadasz w swoich zbiorach jakiś egzemplarz norweskiego pióra?

 

W 2013 odwiedziłam owa ruinę i mam gdzieś kilka fotek w swoich zbiorach z tej wycieczki. Postaras się je zaprezentować jeśli ktoś jest ciekaw.

W zbiorach posiadam 16 różnych "Pan-ów" ;) i jeszcze w tym tygodniu bardzo chetnie zaprezentuje kilka z nich w owym temacie. A 2 dni temu kupiłam kolejnego za symboliczne 70kr :):):)

Fajnie, że kogoś jeszcze interesuje ta firma bo nawet wnuczka samego Arne Karlsrud nie ma zbyt wiele do powiedzenia w tym temacie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 "Pan-ów"? :wub:  WOW, to robi wrażenie, zazdroszczę!!!!! B)B)

 

Koniecznie je zaprezentuj, ja na pewno będę niecierpliwie wyczekiwać! :)

 

PS. Pewnie mieszkasz w Norwegii, i na jakiś pchlich targach udało Ci się kupić? Normalnie ciężko coś upolować... A ja nawet jak bywam w Norwegii, to nie wiem gdzie szukać. Może coś podpowiesz? ;) Z przyjemnością zdobyłabym kolejnego Pana, nie jednego nawet ;)

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minutes ago, Nikaa said:

16 "Pan-ów"? :wub:  WOW, to robi wrażenie, zazdroszczę!!!!! B)B)

 

Koniecznie je zaprezentuj, ja na pewno będę niecierpliwie wyczekiwać! :)

 

PS. Pewnie mieszkasz w Norwegii, i na jakiś pchlich targach udało Ci się kupić? Normalnie ciężko coś upolować... A ja nawet jak bywam w Norwegii, to nie wiem gdzie szukać. Może coś podpowiesz? ;) Z przyjemnością zdobyłabym kolejnego Pana, nie jednego nawet ;)

 

Zgadza się,  mieszkam w Norwegii i kupuje każedego Pan-a jakiego napotkam za każdą cenę, bo wiem jak niewiele ich się uchwało. 

Poluje wszędzie - pchle targi, sklepy z antykami i używanymi rzeczami, aukcje internetowe.

Jutro przy dziennym świetle zrobię fotki moich cudów :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 hours ago, Nikaa said:

 

Oto moje skarby :) jeden jest w drodze bo zakupiłam go 3 dni temu a 2 nie mogę znaleźć w swoich ogromnych zbiorach.

Każde z pior jest kompletnie inne, niektóre mają solidna 14kt stalowke, a inne tylko pozlacana.

Na foto modele (od prawe do lewej):

Pan Formapoint 

Pan 16 Superpoint

Pan Formapoint  (jaśniejsza zieleń od poprzednika)

Pan Jr.

Pan 53

Pan 35

Pan Jr.

Pan 40

Pan 16 Superpoint

Pan 16 Superpoint

Pan 16 Superpoint

Pan 35

Pan 53 (w pudełku z instrukcja)

Niektóre pióra mają nadal naklejkę fabryczna. Ogólnie wszystkie są w dobrym stanie (brak klipsa w jednym). 

Systemy napełniania to piston filler lub button filler.

Ciekawa sprawa jest niespojny wygląd tych samych modeli (od klipsa, przez ringi ba skuwce jak i sam kształt). 

 

2017-02-13 11.52.26.jpg

Edytowano przez Fyllepenn
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wow! Fantastyczna kolekcja, bardzo zróżnicowane. gratuluję!!! I zazdroszczę oczywiście :) 

Pan który wygląda jak Vacumatic Parkera... Ciekawe :)

 

A czy mogłabyś w wolnej chwili zaprezentować bardziej szczegółowo poszczególne modele? Jakie mają stalowki, w którym jaki system napełniania itd. Oczywiście zdjęcia mile widziane :)

Edytowano przez Nikaa
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 hours ago, Nikaa said:

Wow! Fantastyczna kolekcja, bardzo zróżnicowane. gratuluję!!! I zazdroszczę oczywiście :) 

Pan który wygląda jak Vacumatic Parkera... Ciekawe :)

 

A czy mogłabyś w wolnej chwili zaprezentować bardziej szczegółowo poszczególne modele? Jakie mają stalowki, w którym jaki system napełniania itd. Oczywiście zdjęcia mile widziane :)

Dziękuję za miłe słowa i ciesze się, że nie tylko ja podzielam entuzjazm do tej skromnej norweskiej historii piśmiennictwa.

Postaram się zaprezentować bliżej każde pióro. 

Zacznę od nr.40

Bardzo delikatne pioro w popularne paseczki, z ktorych slynie wspomniany Parker. Jednak nie tylko on ale też Hoover i Miller maja podobne modele.

Stalowka złota 14k.

System napełniania to button filler.

Całe pióro ma 12cm.

Niestety nie mogę dodać zdjęć bezpośrednio przez jakiś limit wiec wklejam link gdzie można je obejrzeć. 

http://www.aukcjoner.pl/gallery/025187902-.html#I1

 

Edytowano przez Fyllepenn
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajny ten model, taki budżetowy odpowiednik Vacumatica, czy wspomnianych przez Ciebie Hooverów czy Millerów.

Widać nie tylko Włosi się inspirowali różnymi markami, i modelami, ale i Norwedzy ;)

Jak myślisz, z jakiego tworzywa jest wykonany? Resin, tudzież plastik? Czy może coś "zacniejszego"? :)

Pytanie prowadzi do kolejnych dywagacji, czy Pan-y  to tylko pióra budżetowe, czy jednak robili budżetowe i nieco bardziej prestiżowe modele?

Bo ten model, jak i te marmurkowe, wyglądają na trochę bardziej "prestiżowe", ale być może to tylko pozory ;)

 

Czekamy na więcej. A może udało Ci się trafić na jakiś katalog modeli, lat produkcji, cokolwiek, co umożliwiłoby uporządkowanie tak wielu modeli Pan-ów?

 

Edytowano przez Nikaa
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno jest to inny materiał niż np zielone Pan-y (zwykły plastik). Celluloid? Hmmm... coś tak między plastikiem a Celluloid-em bym się odważyła rzec.

Nie dysponuje żadnym katalogiem niestety ale gdzieś zaslyszalam ze produkowano pióra różnej klasy. Teraz pytanie czym była ta "wyzsza" klasa z uwagi iż Norwegia w tym okresie należała do biedniejszych krajów.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...