Skocz do zawartości

Co to za rodzaj stalówki?


Mikus1987

Polecane posty

Witam, 

 

posiadam Pelikana  souveran m400 ze stalówką 18c-750 OM. 

Znalazłem taki filmik, w którym akurat przedstawione są stalówki Pelikana... Czy ktoś może mi wyjaśnić, 

jaka jest różnica między stalówkami z dopiskiem "O"? bo nie rozumiem tej skośnej stalówki... 

Czyli że co? że mam pisać bardziej przekrzywioną ręką?? bo dziwne to oznaczenie. 

 

swoją drogą, zauważam że pisząc normalnie pióro pisze dosyć cienko. Jak F innych firm:) co mi odpowiada. 

Posiadam też pelikana Epoch 360 ze stalówką M i tamta pisze bardzo grubo w porównaniu do souverana.

Załączam zdjęcie z tego filmu

post-2900-0-54650400-1475177520_thumb.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stalówki typu OF, OM, OB, OBB, czyli zaczynające się literą "O", to stalówki, które mają końcówki lewoskośnie ścięte.

Po literze "O", reszta oznacza szerokość linii, czyli : F, M, B, BB itd.

02e8f98769a134a6.jpg

Stalówki zwykłe mają końcówki, których linia rozcięcia i linia końcówki przecinają się pod kątem prostym.

cb22f175d1e36ddb.jpg

zdrówka

Edytowano przez konis
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osoby praworęczne, z dominującym lewym okiem zazwyczaj obracają nieco pióro w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Otworek odpowietrzający stalówki jest wtedy zwrócony ku twarzy piszącego, a nie ku górze. Nie jest to działanie zamierzone, po prostu część populacji tak ma.

To powoduje, że w tradycyjnej stalówce M, kontakt z papierem ma głównie ziarno na lewej blaszce stalówki, a nie obie części ziarna (i nacięcie) jednocześnie.

Aby temu zaradzić (i między innymi uniknąć problemów z rozpoczęciem kreski) wymyślono szlif left oblique. W tym szlifie lewa część ziarna jest nieco krótsza, przez co po obróceniu pióra w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara obie części ziarna mają w miarę równy kontakt z papierem.

Dla osób praworęcznych, które obracają pióro w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara, można zastosować szlif right oblique. Szlif right oblique bywa także stosowany w stalówkach dla osób leworęcznych.

Przed zakupem stalówki OM, polecałbym, aby ktoś zerknął czy masz nawyk obracania pióra. Jeśli tak to stalówka OM może mieć sens, jeśli nie to zostań przy zwykłem M.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...