Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
Mikus1987

Jaki to model pelikana?

Polecane posty

Witam, 

otrzymałem dziś prezent. Pióro Pelikan w dużym pieknym pudełku Gunther Wagner hannove und wienn. 

Wewnątrz pióro i atrament royal blue 4001. 

Zastanawia mnie jedna rzecz. Jest to Pelikan Souveran (tak jest na skuwce) w kolorze czarno czerwony w paski pionowe. Z napelnianiem tłoczkowym wbudowanym itd. Chciałem ustalić model, i według stron pelikana, rozmiarem pasuje najbardziej do wersji M400, długość zamkniętego to ok 12,5 cm, i waga ok 16g na wadze kuchennej. Ale stalówka jest 18c-750 w rozmiarze OM... z tego co czytam dopiero m800 posiadają takie stalówki... zestaw jest nowy. Czy ktoś wie co to za model? może to cos pośredniego? 

Proszę o informację, bo prezent wydaje mi się bardzo drogi. Pelikanów nie uzywałem do tej pory, ale testowałem go od razu i pisze rewelacyjnie... 

Cały zestaw pudełko i biały piórnik ze wstążkami brązowymi jest efoktowny. Tylko nie mogę dopsować modelu. Niby długość 400 ale stalowka z 800. ktoś się spotkał? 

Liczą się wymiary pióra.

fd574ef105406f6e.jpg

A te świadczą, że to M400.

Stalówka, to rzecz względna.

Zaprezentuj zdjęcie, wtedy wszystko można będzie wyjaśnić.

Pewnie masz takie pióro.

3bdedb66baf87eba.jpg
cd9538a512a781f0.jpg
A to jest Pelikan M400.

zdrówka

Edytowano przez konis

Konis, moja stalówka nieco się różni, od tej którą wysłałeś. Jest taka możliwość,że ktoś zakupił nową stalówkę i zamienił? przecież taka stalówka pelikana 18c-750 to koszt od 800zł... dziwne to... M400 ze stalówką 14 zaczyna się w sklepach od 1200zł a m800 w których te stalówki są seryjne ok 1800. dziwne...

Stalówka od M800 nie będzie pasowała do M400, ani M600.

6f34f9abd4fd62e5.jpg

Rzeczywiście masz zmartwienie. :P

Wielkość, powtarzam, wielkość kwalifikuje pióro do danej serii modelowej.

W Pelikanie M400, które prezentowalem w poprzednim poście jest zamontowana stalówka Nr 3.

A Ty masz Pelikana M400 ze stalówka Nr 4.

W fabryce montują stalówki jakie aktualnie mają w magazynie.

Jak montowali Twoje pióro, to akurat były te nr 4.

Mnie osobiście bardziej podoba się stalówka Nr 3, bo jest podobna do tych stalówek montowanych w Pelikanach sprzed lat.

aba1db518064dc59.jpg

A stalówki Nr 3 robili zarówno 14 karatowe jak i 18 karatowe.

017dec10d043d06a.jpg

Ot i wsio.

zdrówka

Edytowano przez konis

Nie mogę już edytować swojego poprzedniego postu, gdzie napisałem :

" A stalówki Nr 3 robili zarówno 14 karatowe jak i 18 katarowe"

Miało być oczywiście "A stalówki Nr 4 robili....."

zdrówka

Konis, moja stalówka nieco się różni, od tej którą wysłałeś. Jest taka możliwość,że ktoś zakupił nową stalówkę, i zamienił? przecież taka stalówka pelikana 18c-750 to koszt od 800zł... dziwne to... M400 ze stalówką 14 zaczyna się w sklepach od 1200zł a m800 w których te stalówki są seryjne ok 1800. dziwne...

Twoje pióro to stara wersja M600 produkowana przed 1997 rokiem. Wtedy M400 i M600 nie różniły się rozmiarem a stalówką (M600 miała 18-karatową). Zobacz szczegóły np. na: https://www.pelikan-collectibles.com/en/Pelikan/Models/Souveraen-Series/M600-Basis/index.html

Nie produkowano w tym czasie wersji Pelikana M600 w czerwone paseczki (Red-striped).

Popatrz dobrze kolego @g_k. jakie wersje kolorystyczne wtedy produkowano.

Stare M600 produkowane były w wersji Brown-striped, Green-striped, reszta to pełne kolory Burgundy, Black i Dark Green.

Czytać ze zrozumieniem i pomyśleć nim napisze się głupoty.

To jest stary Pelikan M600 Burgundy.

40b6697311fb7a1a.jpg

cb101d68ee50a48b.jpg

Widzisz tam jakieś paski?

Stalówka.

21c8c170012cacde.jpg

I dla porównania wielkości Pelikan M600 old style z Pelikanem M250 old style.

732f3a5b4bfa1235.jpg

zdrówka

Edytowano przez konis

Teraz już więcej wiem:) dziękuję wam bardzo za info:) 

-Konis- skąd Ty to wszystko bierzesz?:):) jesteś lepszy niż encyklopedia!!! Szacunek! dziękuję. 

Edytowano przez Mikus1987

Nie produkowano w tym czasie wersji Pelikana M600 w czerwone paseczki (Red-striped).

Popatrz dobrze kolego @g_k. jakie wersje kolorystyczne wtedy produkowano.

Stare M600 produkowane były w wersji Brown-striped, Green-striped, reszta to pełne kolory Burgundy, Black i Dark Green.

Czytać ze zrozumieniem i pomyśleć nim napisze się głupoty.

To jest stary Pelikan M600 Burgundy.

zdrówka

Nie wiem czemu przeczytałem "czarne". Pozostaje zatem przeniesiona stalówka z M600 ewentualnie seria produkowana na rynek francuski. 

Kolego @g_k. Znowu wymyślasz "teorie spiskowe".

Rynek francuski w dzisiejszych czasach przyjmuje wyroby ze złota dowolnej próby, w tym również stalówki.

Pelikan współcześnie montuje w modelach M400 zarówno 14, jak i 18 karatowe stalówki. Przykład masz w moim poprzednim poście.

W zależności od tego, czy pióro sprzedawane jest w zwykłym pudełku, czy też w pudle robionym na jakieś okazje. Na przykład z flaszką atramentu w zestawie. Jest to jeszcze jeden wybieg marketingowy, aby zedrzeć większą kasę za pióro w danym modelu. I każdy powód jest dobry. A to jakaś tam rocznica czegoś tam, albo ekstra pudło plus jakaś specjalnie wydana na tę okazję pierdoła, a to inna stalówka (jak na przykład stalówka IS w modelu M200 Cognac) itp, itd....

ad1f698d1be1f7d8.jpg

zdrówka

Edytowano przez konis

Buteleczka atramentu z przedstawionego na zdjęciu jest całkiem współczesna. Taka etykietka pojawiła się na atramentach 4001 parę lat temu zaledwie (do dziś można spotkać też w sprzedaży starsze wersje etykiet). To może być wskazówka do określenia wieku pióra, ale nie musi, bo w końcu atrament mógł zostać dodany później....

Witam serdecznie, nie dawno zostałem posiadaczem takie pióra: IBIS Gunther Wagner, na stalówce napisane jest: Pelikan 585 14 karat, chciałem uzyskać jakieś informacje na temat tego pióra, pozdrawiam!

Witam serdecznie, nie dawno zostałem posiadaczem takie pióra: IBIS Gunther Wagner, na stalówce napisane jest: Pelikan 585 14 karat, chciałem uzyskać jakieś informacje na temat tego pióra, pozdrawiam!

Czytaj zatem: https://www.pelikan-collectibles.com/en/Pelikan/Models/Historic-Pens/IBIS/index.html

Powieki Bodhidharmy. Kolorowy świat herbaty.

Atramentopedia. Każdy atrament ma swojego kleksa.