Skocz do zawartości

Turquoise - Pelikan 4001®


visvamitra

A  

30 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy podoba ci się ten kolor?



Polecane posty

Seria atramentów Pelikan 4001 to chyba najbardziej w Polsce znana i najłatwiej dostępna linia inkaustów. Przez lata (nazwa została zarejestrowana w 1897 r) seia ta objęła dziesiątki kolorów (w tym tak egzotyczne jak Menthe, Khaki czy Helianthus). W ostatnich latach nic sie jednak ciekawego nie działo. Pelikan inwestował w serię Edelstein i kolejne wersje limitowane swoich piór a seria 4001 po prostu się sprzedawała. Siła rozpędu i dzięki genialnej dystrybucji. Okazuje się jednak, że Pelikan nie jest głuchy na życzenia konsumentów. W styczniu 2016 r. seria 4001 wzbogaciła się o nowy kolor - Dark Green. Chwała im za to. To miło, ze firma rozwija nie tylko linię produktów premium, ale inwestuje również w produkty tańsze i szeroko dostepne. 

 

W skład serii 4001 wchodzą obecnie:

 

  1. Blue - Black
  2. Brilliant Black
  3. Brilliant Brown
  4. Brilliant Green
  5. Brilliant Red
  6. Dark Green
  7. Pink (tylko w nabojach)
  8. Royal Blue
  9. Turquoise
  10. Violet

Turquoise Pelikana to klasyk, po którego sięgają niemal wszyscy piszący piórem noszący się z zamiarem spróbowania czegoś innego niż czarny i niebieski. Mimo że nie przepadam za turkusami, ten uważam za warty uwagi. Ma dobre własciwości, dobre nasycenie, przystępną cenę kolor, który może przypaść do gustu miłosnikom tych klimatów. 

 
fpn_1457290457__turquoise_4001_bottle2.j
 
fpn_1457290478__turquoise_4001_bottle.jp
 
 

fpn_1457290345__turquoise_4001_is.jpg

 

Atrament na ręczniku kuchennym

 

fpn_1457290319__turquoise_4001_rk.jpg

 

 

Software ID

 

 

fpn_1457290356__turquoise_4001_leuchttum

 

Tomoe River, Kaweco Classic Sport, B

 

 

fpn_1457290402__turquoise_4001_tomoe_1.j

 

fpn_1457290414__turquoise_4001_tomoe_3.j

 

fpn_1457290423__turquoise_4001_tomoe_2a.

 

 

 

Leuchtturm 1917, Kaweco Classic Sport, B

 

fpn_1457290363__turquoise_4001_leuchttum

 

 

fpn_1457290374__turquoise_4001_leuchttum

 

 

fpn_1457290382__turquoise_4001_leuchttum

 

Rhodia Dotpad, Kaweco Classic Sport, B

 

 

fpn_1457290390__turquoise_4001_rhodia.jp

 

Porównanie

 

fpn_1457290431__turquoise_4001_comp.jpg

 

 

 
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko świeżo zatankowany atrament ma taki jasny kolor. Im dłużej jest w piórze, tym ciemniejszy, a jeśli zdarzy mi się nie pisać piórem z tym atramentem np. 2-3 tygodnie, to pierwsze kilka linijek tekstu jest prawie nie do poznania - bardzo ciemny kolor, miejscami z połyskiem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, kolor jest imho ciekawy i bardzo mi się podoba. Ale też trzeba do dużych plusów zaliczyć cenę 13 złotych za kałamarz 30ml i dostępność w pierwszym lepszym papierniczym. A jak ktoś potrzebuje bardziej tradycyjnych kolorów to są również przyzwoity czarny i niebieski w linii Pelikan 4001. Brillant Schwarz i Royal Blue, które też robią robotę, ale są bardziej zachowawcze i bardziej tradycyjne niż bohater tematu: turkusowy.

Edytowano przez Admof
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypomina mi dyskusję z pewną urzędniczką.

Nie chciała przyjąć wniosku wypełnionego właśnie tym kolorem. Pani się uparła że muszę wypełnić jeszcze raz te kilka stron i odstać kolejne pół godziny w kolejce, bo przecież we wniosku musi być kolor czarny lub niebieski. Panowie dookoła twierdzili że przecież to jest niebieski, ale pani postawiła na swoim.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypomina mi dyskusję z pewną urzędniczką.

Nie chciała przyjąć wniosku wypełnionego właśnie tym kolorem. Pani się uparła że muszę wypełnić jeszcze raz te kilka stron i odstać kolejne pół godziny w kolejce, bo przecież we wniosku musi być kolor czarny lub niebieski. Panowie dookoła twierdzili że przecież to jest niebieski, ale pani postawiła na swoim.

Ciekawią mnie podobne kwestie. Czy rzeczywiście są przepisy regulujące użyty we wnioskach kolor, czy też to coś w rodzaju widzimisię urzędniczki.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno są takie przepisy, w końcu jesteśmy w UE. Kolor też może mieć znaczenie przy archiwizacji. Sam miałem w pracy problem ze skanem dokumentu z podpisem naszej pani prawnik bo pieczątka z zielonym tuszem robiła się niewidzialna i niewiadomo było kto robił "podpisowego" maza. :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W bardzo wielu urzędowych wnioskach jest podany wprost wymóg niebieskiego lub czarnego atramentu.

Tyle że dla mnie ten turkusowy to też niebieski.

Gdyby pani powiedziała że za jasny więc sie nie zeskanuje/skseruje itp. to nie byłoby problemu.

Kolor się za to świetnie nadawał do notatek na lekcjach :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Świetna i rzeczowa recenzja i piękny kolor atramentu. W zasadzie dzięki temu atramentowi moje zainteresowanie piórami wzrosło na tyle, że trafiłem na to forum. Piórami pisałem od dawna, ale zawsze używałem naboi w kolorze czarnym lub niebieskim - takie zwykłe no name lub czasami Pelikana. Ale spodobał mi się właśnie ten turkusowy Pelikan i zacząłem szukać czegoś ciekawego, co mógłby napełnić takim ślicznym kolorem i wylądowałem na forum;). W moim Ahabie z "podrasowaną" stalówką piszącym bardzo cienko (lub bardzo grubo:D) i mokro, cieniowanie jest jakby troche bardziej wyraźne. I fakt, że jak poleży chwilkę to pierwsze pociągnięcia są dużo ciemniejsze - połysku nie zaobserwowałem, ale widocznie nie dałem odpocząć swoim piórom wystarczająco długo ;). Tym atramentem mam zalane wszystkie pióra, których używam (z wyjątkiem drewnianego) i piszę nim wszystko, notatki, pisma w tym także urzędowe, jak również podpis. Tak więc u mnie ma zastosowanie do wszystkiego :D, a jego cena dodatkowo powoduje, że trudno znaleźć konkurencję. 

Edytowano przez Ice
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I ja go uważam za ładny kolor, jednocześnie przystępny cenowo i łatwo dostępny. Robiłem zawzięcie nim przez jakiś czas notatki, ale do takowych, sporządzanych najczęściej eefką wydawał się zbyt jasny,a mimo to, po upływie prawie roku, są one bez problemów-czytelne.

Ja z czystym sumieniem polecam :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...