Jump to content

Recommended Posts

Witam Wszystkich :)

To jedyny "poważny" temat dotyczący ołówków jaki odnalazłem na polskim internecie... Jestem mocno amatorskim kolekcjonerem ołówków - posiadam parę sztuk na wymianę, może ktoś miałby ochotę? Wszystkie które posiadam są nowe, nieużywane (może Noris trochę) - zainteresowany jestem wszystkim, nawet markami "no name".

Od góry:

2x Staedtler Noris ECO (Niemcy)

4x Starplast Grafito (Hiszpania)

2x Pelikan B 1 (??)

2x OK Office (Polska)

2x Esquisse (??)

1x Staedtler Noris HB (Niemcy)

3x MoLin HB 450 (Hiszpania - rewelacyjny :)

pozdrawiam :)

SDC12664.JPG

Ja nie mam, ale w jednym się muszę zgodzić, że niestety to prawda. Poza działem o ołówkach na naszym forum, nie uświadczysz w polskim internecie niczego na ten temat. Nie wspominając już o forum (tylko o samych ołówkach), których za granicą jest zatrzęsienie. Czyżby u nas nikt nie kolekcjonował "patyków"?

11 godzin temu, Kleks napisał:

Ja nie mam, ale w jednym się muszę zgodzić, że niestety to prawda. Poza działem o ołówkach na naszym forum, nie uświadczysz w polskim internecie niczego na ten temat. Nie wspominając już o forum (tylko o samych ołówkach), których za granicą jest zatrzęsienie. Czyżby u nas nikt nie kolekcjonował "patyków"?

Nie, dyskusja o ołówkach jest po prostu rozbita na forach dla artystów i grafików. Tacy jak ja, tylko piszący, nie potrzebują nie wiadomo jakich ołówków, stąd niewiele opinii na ich temat.

Edited by odi

Dnia 21.11.2017 o 18:56, niubio napisał:

3x MoLin HB 450 (Hiszpania - rewelacyjny :)

O, a czemu taki rewelacyjny? Napisz coś więcej!

Kolekcjonerką ołówków nie jestem, po prostu, jak już jakiś się przypałęta, to nie odtrącam i biorę i używam. Co zresztą widać na poniższym zdjęciu: Tetis, dwie Rhodie, dwa Koh-i-noory, Faber-Castell aż pięć, dwa Palomino, Wahl i Montblanc.

olowki.jpg

Dla mnie legendą jest mechaniczny Koh-i-noor Toison d'Or. O taki: https://www.koh-i-noor.pl/toison-d-or-5900,prod,28,127.php Byłem posiadaczem w podstawówce i w ramach wolnego czasu z kolegami rzeźbiliśmy pionki szachowe z grafitu używając wkręcanej od góry temperówki. Wykręcona metalowa rurka obudowy robiła za przenosną dmuchawkę do miotania papierowych kulek.

Piękna i niedroga klasyka z lat 50-tych nadal produkowana w Czechach. Niestety ma swoje wady:

- ten piękny czarny i kremowy lakier ze złotym paskiem ściera się z czasem,

- są dwie szerokości (obie ok), ale grafit do węższego modelu ślizga się na szczypcach szerszego ołówka i może się zblokować wewnątrz,

-gwint (jego skok?) nie zapewnia sztywnego trzymania i w trakcie pisania lekko się luzuje.

Gdzieś w latach 90-tych ta konstrukcja przegrała z ogólnodostępnymi mechanicznymi ołówkami 0,5-0,7 mm.

PS. przegrała jeśli chodzi o praktyczne użycie np. w rysunkach technicznych itp, ale dla mnie jest ponadczasowa i nadal używam do pisania i szkicowania

Edited by Gotszalk

@Gotszalk nowe niestety nie są identyczne do tych starych... Chciałem dawce dla jednego i te nowe ze sklepu wyglądają podobnie, ale to dwie różne konstrukcje. W kształcie też się różnią-ten sprzed około 30(nie jestem pewien, może więcej) jest smuklejszy przy uchwycie grafitu...

@-Mateusz- nie pamiętam jak było kiedyś, ale teraz są o 2 szerokościach i bez porównania obu przy sobie ciężko to stwierdzić. Na czeskiej stronie Koh-i-noor są 2 produkty o różnych numerach:

https://www.koh-i-noor.cz/en/shop/mechanical-clutch-leadholder-2-5-5905-black?rc=21

https://www.koh-i-noor.cz/en/shop/mechanical-clutch-leadholder-2-0-5900-black_1?rc=21

W sklepie Koh-i-noor w Warszawie pani powiedziała mi, że teraz mają tylko te wąskie i wkłady do nich. Gdzieś ok 2014 kupiłem szerszy w papierniku i teraz mam do niego wąskie wkłady. Wkłady to: wąski średnica 2mm, a szeroki 2,5mm. Niby nic wielkiego, ale rzutuje na komfort rysowania i pisania.

Myślę, że próbowałeś zsczepić 2 różne rozmiary.

@Gotszalk obecnie piszę Versatie 5201, ale zdaje się, że jest różny tylko kolorem od toisona d'or versatie 5900. Potwierdza to szybkie przełożenie wkładu, tj tulejki która trzyma grafit. Niestety, żaden z linków nie prowadzi do tego co mam. Zdaje się jednak, że jest to 2,0, i chyba takich właśnie grafitów używam.

Taki dostałem[w sklepie rzecz jasna] nowy: https://www.koh-i-noor.cz/en/shop/mechanical-clutch-leadholder-2-0-5201-yellow_2 jest on różny od starej konstrukcji- zdaje się, że ten czerwony jest właśnie taki sam jak moje: https://www.picclickimg.com/00/s/OTAwWDE2MDA=/z/LI8AAOSwhURZgEF4/$/Vintage-Set-From-Mechanical-Pencil-Koh-I-Noor-Versatil-_57.jpg

Jaka jest różnica? Stary jest trzy częściowy: tulejka, wkład, temperówka. Nowy-cztero: wkład i końcówka trzymająca wysunięty grafit są od siebie odseparowane. Tz na tyle części da się rozłożyć i złożyć ołówek bez szkód i znacznej ingerencji mechanicznej. Używając samych rąk i robiąc to w kilka chwil

Edited by -Mateusz-

Ja używam do rysowania STAEDTLER Mars Lumograph (te niebieskie) i Faber-Castell 9000 (ciemnozielone). Wolę je od KOH-I-NOORów. :)
Do zapisków używam automatycznego Pentela.