Skocz do zawartości

Pelikan M400 - wielkie małe pióro - recenzja i opinie


ArielN

Polecane posty

Pelikan M400 – wielkie małe pióro

Pelikan M400 to jedyne pióro, które cieszy się tak dużą popularnością wśród znanych mi osób. Sam mam 3. Co takiego tkwi w Pelikanie M400, że zaskarbił sobie sympatię użytkowników piór?

M1000 to nie M400

Sklepowe półki w Polsce od piór raczej się nie uginają, ale na Pelikana M400 trafić nie trudno. Od ręki można go znaleźć w większości warszawskich sklepów z przyborami piśmienniczymi. M400 jest, M1000 - nie ma. Raczej nie można być zaskoczonym, wszystko przez ceny. Za nowego Pelikana M400 trzeba zapłacić około 1 tys. zł. Za Pelikana M1000 co najmniej dwa razy tyle – ponad 2 tys. zł.

Plkn_Svrn_SizeChart2.jpg

Pelikan - porównanie rozmiarów po 1997 roku – od góry: Pelikan M1000, M800, M600, M400, M300

Pelikan Souverän M400

Pelikan M400 ujrzał światło dzienne w 1982 roku jako nowe wcielenie legendarnego Pelikana 400 z lat 50-tych. Od tamtej pory ulegał zmianom dwukrotnie. Raz w 1997 roku zyskał dwa pierścienie przy pokrętle tłoka oraz jeden wieńczący sekcję. Trzynaście lat później, w 2010 roku, na szczycie skuwki pojawiło się metalowe logo. Obu zmianom podlegała cała linia Souverän. Mało kto dziś wie, że przedrostek M oznacza Mechanik-Füllhalter (D – Druckstift (ołówek), K – Kugelschreiber (długopis), R – Roller (pióro kulkowe)). Dodatek „Souverän” pojawił się wraz ze zmianami w 1997 roku.

Te cholerne naboje

Jaki jest Pelikan M400 w codziennym użytkowaniu? Do odpowiedzi na to pytanie wystarczy jedno słowo - niezawodny. Czterysetka sprawdza się zarówno podczas szybkiego notowania, jak też sporządzania dłuższych fragmentów tekstu. Nie bez znaczenia pozostaje system napełniania.

- Poręczne pióro, które ciężko byłoby zastąpić czymś bez tłoka. System napełniania to spora zaleta. Te cholerne naboje musiałem wymieniać co chwilę – mówi Krzysztof, który Pelikana M400 w zielone pasy ma od ponad roku. W Pelikanie M400 tłok wykonany jest z lekkich materiałów (plastik). Podobnie jak w Pelikanie M300 i M600. Tłok z elementami metalowymi zagościł jedynie w Pelikanie M800 i M1000.

Stalówka BB

Stalówka w Pelikanie M400 jest sztywna i sprawia wrażenie twardej. Obecnie autoryzowani sprzedawcy udostępniają bogatą ofertę rozmiarów (F,M,B,OB,BB, OBB). Dla starszych braci M800 i M1000 dostępne są jeszcze 3B i O3B. Niejednokrotnie przekonałem się, że jakość stalówek w M400 różni się między konkretnymi egzemplarzami. Czterysetkę warto więc przed zakupem przetestować (nawet na sucho).

pelikan.nib.chart.gif

Pelikan – rozmiary stalówek

Zdjęcia wkrótce. W wolnej chwili zapraszam do zamieszczania fotografii Waszych M400.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie kolekcjonuję piór ale odkąd zaglądam na 3 fora (teraz już zalogowany) nie mogę powstrzymać ślinotoku na myśl i widok M 400. Jedynym źródłem dla mnie które uznaję i z którym sobie "radzę" jest sklep... < na forum już teraz nie bałbym się kupić, ale te okazje które widziałem - to se ne wrati >, niestety ostatnie podwyżki powalają na kolana. Na stronie Bazarnika bordowe M 400 jest o ca. 300 zł. tańsze od pozostałych. Na czym polega ""feler"" i czy mam się połasić na tą różnicę i je po prostu kupić.

serdecznie pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możliwe, że różnica w cenie wynika z tego, że pióra pochodzą z odrębnych dostaw - przed i po podwyżce.

Jedynym źródłem dla mnie które uznaję i z którym sobie "radzę" jest sklep... < na forum już teraz nie bałbym się kupić, ale te okazje które widziałem - to se ne wrati >, niestety ostatnie podwyżki powalają na kolana.

Wrati, wrati. Trzeba być czujnym :ph34r:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobre pioro. Zwłaszcza kiedyś... ;)

Ale i dziś nie jest najgorzej.Do normalnego pisania nadaje się dla mnie jeszcze 600. Wszystkim powyżej moge się podpisać.

Swoją drogą - fajnie, że w recenzji nie zabrakło - zwykle pomijanych - informacji o cenie. To daje znacznie szersze pole widzenia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki serdeczne... a zwłaszcza za WRATI, WRATI....już jakoś mi lżej, oczywiście będę czujny, no ale gdybym przypadkiem jakoś po cichu wiedział wcześniej od innych to bym powiedział że kumoterstwo ma swój wdzięk..i jest niepotrzebnie potępiane.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem w pobliżu więc wstąpiłem do Bazarnika z moim pytaniem o różnicę w cenie. Odpowiedź była dosyć szybka że nie wiedzą i nie mają pojęcia. Tłumaczyłem że moje pytanie jest skromne i proste i taka też będzie ich odpowiedź oraz pomocnie podałem wersję ArielaN że to pewnie < różny termin dostaw>, tutaj szybko powiedziano że to nie to. W końcu uzgodniono że ceny dyktuje producent - dystrybutor oficjalny a sklep jedynie się trzyma zalecanych cen. Odpuściłem sobie i jedynie jestem pewny odpowiedzi czy jest różnica między ceną internetową a sklepową u Bazarnika - nie ma żadnej. Plusem z tej wizyty dla mnie jest sztuka zmniejszania pazerności na posiadanie wszystkich piór gdyż badanie " organoleptyczne " pióra Pelikan Ductus wykazało że jest dla mnie za ciężkie do codziennego pisania.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko i tak sprowadza się do tego, że zależy od ceny dostawy danego egzemplarza. I od tego, czy dany egzemplarz sklep kupił, czy trzyma w komisie i rozliczy się później. I po jakiej cenie się będzie musiał rozliczyć. I... (czyli "od indywidualnego modelu biznesowego w zderzeniu z oczekiwaniami dostawców" :D).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tutaj akurat uzyskałem pełną odpowiedź że pióro nie jest na stanie sklepowym, tylko po zamówieniu sprowadzane z hurtowni. Jakieś tam plusy jednak z pobytu w sklepie można sobie wyciągnąć samemu. Przeglądając posty przeczytałem że polecano sklep w centrum handlowym Klif. Będąc w pobliżu wstąpiłem do sklepu z piórami i okazało się że Bazarnik jest jednak (w tej chwili) tańszy. M 400 u Bazarnika ca. 1120 - M 400 w Klif ca. 1250. Sytuacja jest zmienna no ale kupując w sklepie warto jednak się przejechać w kilka miejsc i sprawdzić.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...