Skocz do zawartości

Hero 5028 - chiński zestaw do kaligrafii


visvamitra

Polecane posty

Na rynku nie brak zestawów do kaligrafii. Coś dla siebie znajdą i osoby ze skromnym budżetem i osoby, dla których pieniądze nie są przeszkodą w realizacji zachcianek (Omas, Visconti). Miałem okazję wypróbować kilka zestawów z niższej i średniej półki cenowej i wyrobić sobie na ich temat zdanie. Obecnie mam tylko jeden – Hero 5028. Nie jest pewnie najlepszy, ale mam do niego sentyment. Do tego pisze się nim lepiej niż Herlitzem i Sheafferem. Serio.

 

Pióra Hero produkowane są przez spółkę Shanghai Hero Pen Co. Ltd.. Hero Pen Co powstało w 1931 roku i nosiło wówczas nazwę Huafu Pen Factory. W 1966 roku nazwa została zmieniona na Hero Pen Factory. Spółka produkuje pióra wieczne pod markami Hero, Doctor, Happiness, Huafu, Xinming, Guanleming, Xinhua, Gentleman.

 

Jak widać oferta jest szeroka. Prawie każdy znajdzie w katalogu Hero coś dla siebie.

 

Wygląd

 

dzLBEH.jpg

 

Pxg2Q7.jpg

 

sOToYE.jpg

 

huQML4.jpg

 

Hero 5028 nie jest pięknym piórem, ale czego się spodziewać za osiem dolarów? Wprawdzie po dorzuceniu jeszcze trzech zielonych papierków można mieć chińskiego Montblanca, ale jakoś się nie skusiłem (choć jednego dostałem w prezencie. Cały czas tego Meisterstucka z Kraju Środka mam i nawet go czasami używam). Hero 5028 ma klasyczny smukły kształt, dostępne jest w kilku kolorach. Zamówiłem kiedyś pięć zestawów. Wyszło taniej. Po sześć dolarów za zestaw. Trafiły mi się tylko w kolorze jasnoniebieskim, który mnie nie zachwyca, ale też mnie nie odrzuca.

 

Pióro wykonano z lakierowanego i bardzo lekkiego metalu, prawdopodobnie aluminium. Gdyby nie trochę za duży klips możnaby uznać je za proporcjonalne i umiarkowanie eleganckie. Do czasu zdjęcia skuwki. Czarna, plastikowa sekcja z dużym napisem Hero nie wygląda ani porywająco ani szykownie, ale dobrze leży w dłoni i spełnia swoja funkcję.

 

Konstrukcja

 

bw6mWg.jpg

 

FpTERx.jpg

 

x2WsQX.jpg

 

GYzh9n.jpg

 

sRHRRn.jpg

 

Szału nie ma. Wstydu też nie. Okresliłbym Hero 5028 jako porządnie wykonane pióro, które na pewno nie okaże się wieczne, ale z drugiej strony, o którym obecnie produkowanym piórze wiecznym można powiedzieć inaczej? Może o Lamie 2000 albo Conidzie.

 

Stalówka

 

drBWSU.jpg

 

QoVeZT.jpg

 

KivVJm.jpg

 

a0trwS.jpg

 

SggtPi.jpg

 

xf36V6.jpg

 

NJw3a1.jpg

 

 

6j14Zu.jpg

 

W zestawie znajdują się trzy stuby w rozmiarach 1,1, 1,5 i 1,9. Nie wiedziałem, czego się po nich spodziewać. Lubię chińskie pióra i mam z nimi dobre doświadczenia, ale z perspektywy czasu i po wypróbowaniu kilkuset piór, widzę spore różnice między chińską myślą technologiczną a piórami z Niemiec, Włoch lub Japonii. W niczym nie zmienia to faktu, że są to świetne nabytki dla osób, które chcą kupić tanie i piszące pióro wieczne. Hero 5028 zaskoczyło mnie bardzo pozytywnie. Stuby Hero 5028 okazały się bardzo mokre i pisze się nimi lepiej niż italikami Lamy. Nie przesadzam. Stalówki te są mokre, dosyć sztywne, ale dzięki zaokrąglonym bokom, nie drapią papieru. Bardzo je lubię, co zresztą widać w wielu recenzjach atramentów. Stub 1,9 jest czaderski. Tip-top. Nie przerywa, nie marudzi. Zostawia tłustą i nasyconą krechę. W moim rankingu stubów przegrywa tylko ze stubem 1,1 TWSBI. Pamiętajcie jednak, że moja grupa porównawcza jest skromna – Lamy, Kaweco, Hero, Conklin, Herlitz, Sheaffer. Nie wątpię, że są na rynku ciekawsze stuby. Po prostu nie wpadły mi jeszcze w ręce.

 

System napełniania

 

Konwerter lub naboje. Nic ciekawego.

 

Garść informacji

Wymiary: 137  x 11mm zamknięte, 123 otwarte, 153 mm z założoną skuwką
Średnica: 11mm
Waga: 26g
Kolory: jasnoniebieski, jasnofioletowy, czarny
Materiały: plastik, stal i aluminium (chyba) 

Stalówka: stalowa w trzech rozmiarach

 

Konkurencja

 

Jakiś rok temu kupiłem pięć zestawów po sześć zielonych sztuka. Daje to cenę ok. 25 PLN. W rezultacieHero 5028 jest jednym z najtańszych na rynku zestawów do kaligrafii. Pisze lepiej niż droższy Herlitz. Manuscripta nie używałem więc nie wiem. W mojej ocenie stosunkiem ceny do jakości ten zestaw bije konkurencję na głowę.

 

Podsumowanie

 

Hero 5028 używam bardzo często przy pisaniu recenzji. Ze stubem 1,1 piórko nadawałoby się do codziennego pisania, ale na co dzień wolę ładniejsze pióra, choćby TWSBI 580 ze stubem 1,1. Jakość wykonania nie zachwyca, ale cena rekompensuje to z nawiązką.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Potwierdzam, sa sporo mniejsze. Ponadto cała sekcja jest dość tandetnie zrobiona ze słabego plastiku, więc może już nie być możliwości powtórnego włożenia stalówki na swoje miejsce bez uszkadzania sekcji. W moim egzemplarzu sekcja pękła na łączeniu odlewu, przez co całe palce miałem w atramencie. Trzeba było użyć kropelkki, i teraz dość ordynarnie to wygląda ale na szczęście nic nie przecieka.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...