Skocz do zawartości

Faber-Castell Loom Piano - na mój sposób


Rufuz

Polecane posty

Witam

Chciałbym przedstawić Wam mój ostatni zakup jak w tytule. Z uwagi na drobne litery jakie wychodzą spod mojej ręki zamówiłem stalówkę EF. Pióro ma bardzo dobre opinie ze stalówką F. Na pierwszy rzut oka sprawia wrażenie bardzo solidnego, fajny walcowaty kształt korpusu, od czwartego pierścienia również i sekcja ma tą samą średnicę co korpus. Stalówka ze stali nierdzewnej, bardzo podobają mi się zdobienia, są dość nietypowe (kropki) zazwyczaj stalówki zdobione są liniami. Trzeba użyć troszkę siły aby ściągnąć i założyć skuwkę, wchodzi twardo co za tym idzie bardzo mocno trzyma. Klips sprężysty,ale nie sprawia dużego oporu przy odginaniu, nie można jednak powiedzieć żeby nie trzymał pióra w kieszeni. Zarówno skuwka jak i korpus polerowane na połysk, natomiast sekcja matowa z wyraźnie zaznaczonymi pierścieniami zapewniającymi lepsze trzymanie. Przeglądając recenzje tego pióra ze stalówką F można zauważyć, że da się nim pisać zarówno w położeniu normalnym jak i odwróconą stalówką do góry nogami. W przypadku stalówki EF pisanie normalnie jest w porządku, do góry nogami nie da się pisać ze względu na zbyt słaby przepływ atramentu (widać na zdjęciu z próbki pisania). Stalówka twarda, nie daje możliwości szaleństw z grubością linii. Zarówno szybkie jak i wolne pisanie nie powoduje przerywania linii, co za tym idzie przepływ atramentu bardzo dobry (w normalnym położeniu stalówki). Pióro dobrze leży w dłoni, zakładając jednak skuwkę na tył pióra mam wrażenie jakby zmieniał się kąt styku stalówki z papierem, prawdopodobnie dlatego iż skuwka jest "rozdmuchana" i akurat najgrubsza jej część znajduje się na styku w przestrzeni między palcem wskazującym, a kciukiem (zapewne zależy od rozmiaru dłoni). Nie zauważyłem jednak aby przez to gorzej się pisało, dla mnie natomiast bardziej komfortowy chwyt to gdy pióro jest bez skuwki. Podsumowując, pióro fajne, dobrze się pisze idealna dla osób piszących drobno, wykazuje cechy pióra niezawodnego, dobre do szybkich notatek. Niestety w moim odczuciu firma Faber Castell, która w każdym możliwym miejscu zapisuje fakt iż działa na rynku od 1761 roku powinna swoje produkty wykonywać w swoich fabrykach. Napis China jest schowany dobrze (wewnętrzna strona klipsu), trudno go zauważyć, jednak nie przystoi gdy ma się takie tradycje. Nie jest to mankament wpływający na jakość pisania/ używania pióra, bardziej działa to na psychikę ;)

Ogólnie pióro godne polecenia

 

 

post-3868-0-59657500-1442909596_thumb.jpg

post-3868-0-80940100-1442909638_thumb.jpg

post-3868-0-25884900-1442909675_thumb.jpg

post-3868-0-72022200-1442909791_thumb.jpg

post-3868-0-48671600-1442909821_thumb.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stalówka raczej sucha mam wrażenie rozjaśniania atramentu, nie czuć wyraźnego drapania, zależy od papieru, ja testowałem na pukka pad 80 gramowym. Na typowym drukarkowym też drapania nie odczuwam. Jinhao 606 w porównaniu z tym piórem wyraźnie mocno drapie, tutaj stalówka dobrze zeszlifowana.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sekcja dla mnie nie jest śliska, pomagają w tym pierścienie które na niej są (to wypustki, nie zagłębienia). Ja mam dłonie w rozmiarze 9,5 (idąc numeracją rękawic), trzymam pióro w okolicy 3 bądź 4 pierścienia (patrz foto) zostaje mi wtedy 5 mm korpusu (trzymając przy 4 pierścieniu). Można założyć skuwkę wtedy jest dłuższe i to sporo jest ona lekka nie powoduje destabilizacji środka ciężkości. Jest to wtedy kwestia czysto subiektywnej wygody. Ja ogólnie nigdy nie trzymam skuwki założonej na pióro, jakoś mi to nie pasuje. Generalnie z recenzjami jest ten problem, że czytający musi wczuwać się w opis. Fajnie byłoby gdyby można było dotknąć, potrzymać, popisać. Są w ogóle takie sklepy w których tak można? ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po nazwie loom piano bardziej spodziewałem się jakiegoś czarnego lakieru na wysoki połysk.

Wydaje mi się, że początkowo w serii Piano były tylko piórka z czarną i białą skuwką, co miało jakiś sens, nawiązując do kolorów klawiszy fortepianowych.

Skuwki w innych kolorach były dostępne w wersji Loom Metalic z matowym korpusem.

Ale może mi się tylko wydaje :)

P.S. Dla mnie F-ka jest już wystarczająco cienka ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy sekcja jest wykonana z metalu czy z plastiku? Jak z metalu to jak wygląda jej śliskość  w stosunku do korpusu?

Zbieram się do kupna takiego pióra, a u mnie we wsi Łuć nikt nie sprzedaje ich.  :cry:

Sekcja to też metal. Pisał ktoś wcześniej, że może być śliska. Na razie nie zauważyłem aby ślizgała mi się w rękach. Ja kupiłem w dość znanym sklepie w Krakowie (byli ostatnio na Pen Show). Nie ukrywam, że chciałbym wypróbować też stalówkę w rozmiarze F.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co mi wiadomo to Faber Castel już nie jest w niemieckich rękach. Miemncy pozostawili sobie tylko wersją luksusową Graf von Faber Castel. Tańsza jest podobno w rękach chińskich.

 

wiadomość nie sprawdzona, może być nieprawdziwa. :wacko:

Zapewne nic nie powinno się zmienić po przejściu do Chińczyków, Lenovo nie pogorszyło jakości IBM. Szkoda tylko, że w dzisiejszych czasach tak przerażająco rządzi kasa.... :(

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lenovo akurat makabrycznie pogorszyło jakość IBM niestety.... Nie te materiały, nie to wykonanie - niestety.

Zgadzam się w 100%. A używam tego sprzętu od czasów IBM (T23 = prehistoria). Pierwsze Lenovo jeszcze ze śladami przyzwoitości IBM-ów to było T43. Potem jest coraz gorzej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się w 100%. A używam tego sprzętu od czasów IBM (T23 = prehistoria). Pierwsze Lenovo jeszcze ze śladami przyzwoitości IBM-ów to było T43. Potem jest coraz gorzej.

Używam klawiatury i myszki od starego IBM AT do dziś. Bez zarzutu. Tylko w myszce musiałem wymienić rolki bo się wytarły po tylu latach. Duża, ciężka. Do pracy w AutoCAD-zie jak znalazł.  Kursor stoi gdzie go zostawiłem, a nie lata po całym ekranie po byle dotknięciu gryzonia. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też posiadam F-C Loom Piano (białe), również ze stalówką EF. Na początku lekko drapało, ale teraz sunie pięknie, spokojnie mogę pisać odwracając pióro, palce na sekcji mi się nie ślizgają. Z minusów: klips powoli zaczyna pękać i tylko wyglądam momentu kiedy odpadnie i jest dla mnie jednak trochę za ciężkie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...