Skocz do zawartości

Pióra fleksujące


Polecane posty

Hej! :)

Na forum, jak i w temacie kaligrafii jestem dosc nowa, wiec mam pytanie.

Czy moglibyscie mi polecic jakies sklepy intetnetowe albo stacjonarne(warszawa), gdzie moglabym znalezc piora z fleksujacymi stalowkami? Chodzi mi o piora, nie stalowki, bo chcialabym nim pisac w szkole. Jakie sa rodzaje, oznaczenia takich stalowek? W tym jestem zupelnie zielona- wiem tylko o jakichs stalowkach parkera, ale zupelnie nie moge ich znalezc.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Markol

Niestety większość współcześnie produkowanych piór ma co najwyżej elastyczną stalówkę a do prawdziwego fleksa im daleko. Teoretycznie fleksujące są stalówki w piórach Noodlers'a (np. Ahab), ale te są w Polsce nie do dostania (i z mojego skromnego doświadczenia nie ma się za czym zabijać). Trzeba szukać w sklepach internetowych, najlepiej w USA. Namiastkę fleksa mają również niektóre indyjskie pióra FPR, ale sądząc z recenzji na YouTube tu też szału nie ma. Ewentualnie Piloty ze stalówką "soft", ale to spory wydatek i też trzeba szukać w zagranicznych sklepach, najlepiej bezpośrednio w Japonii (np. Engeika).

Jeśli chcesz kupić prawdziwie fleksujące pióro, to najlepiej przymierzyć się do jakiegoś vintage (używane, najlepiej sprzed II Wojny). Tylko wszystkie te pióra piszą mokro i mogą się nie nadawać do robienia szybkich notatek w szkole.

Edytowano przez Markol
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@pitzmaker2 odnośnie tego fleksowania Falcona zdania są czasami podzielone, że niby to semi-flex itp. Próbowałem kiedyś i jak dla mnie dość "twardo to idzie". Podobnie zresztą z Ahabem - można różnicować linie, ale trzeba się napracować ;).

 

Ale ja nie o tym...

 

@Petipe - sam miałem kiedyś podobny pomysł, co prawda nie do pisania w szkole, ale na co dzień. Męczyłem trochę forumowiczów, a do dzisiaj męczę bezimienny Internet po całości. Już tylko dla teorii, bo praktyka pokazała dwie rzeczy: kupienie czegoś nowego z fajnym, przyjemnym i zacnym fleksem to raczej duży wydatek (np. modyfikowany Falcon na nibs.com, chyba około 200-250$, użytkownik tsyrawe zakupił i doświadczenia opisał na tym forum).

 

Ja skusiłem się po kilku eksperymentach (Ahab, SF pilotowe) na Pilota Heritage 912 FA - ma swoje plusy, ma minusy. Do Fleksowania (przez duże F) nie został stworzony, ale pewne ciekawe efekty daje.

 

Tak czy siak doszedłem w końcu do wniosku, że pióro piórem, ale samo fleksowanie na co dzień, przy częstej, gęstej, szybkiej pisaninie jest niesamowicie trudne, jeśli w ogóle możliwe. Może forumowicze mają inne doświadczenia, ale wydaje mi się, że ten typ pisania po prostu z założenia wymaga pewnej powolności i znacznego skupienia na kreśleniu znaków, zamiast na faktycznej treści.

 

Rzuć okiem, może taka hybryda na początek dała by Ci sprawdzić w praktyce czy warto inwestować w coś z wyższej półki. To połączenie tradycyjnych 'obsadkowych' stalówek o niesamowitych właściwościach, ze specjalnie do nich zaprojektowaną "oprawą" piórową. Może akurat. Te stalówki lubią co prawda korodować, ale są dość tanie, dostępne w Polsce i łatwe do wymiany.

 

http://www.parkablogs.com/content/review-ackerman-pump-pens-pens-using-hunt-101-g-nibs-crowquill-nibs-and-more

http://ackermanpens.com/

Edytowano przez Jan
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje, wlasnie o cos takiego do wyprobowania mi chodzilo, zanim zdecydowalabym sie na cos drozszego. Ale wg mnie lepiej zainwestowac w "zwyczajne", dobre, eleganckie pioro za wiecej pieniedzy, jesli chodzi o zwykle pisanie- ja chcialam wyprobowac te fleksujace, bo myslalam, ze moze efekty beda zachwycajace, ale zeczywiscie do b. Szybkiego notowania bedzie ciezko

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używam niemal wyłącznie fleksujących piór, nie ma problemu z pisaniem szybkim i na co dzień. Nikt przecież nie każe nam od razu kaligrafować. Nie próbowałam współczesnych fleksów, polecam stare pióra z elastycznymi stalówkami. Niedrogie (stosunkowo) są np. Watermany. Można też się pokusić o Pelikana 140 (ok. 200- 300 zł).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@aoirghe ale ja nie mówię, że się "nie da pisać". Da się jak najbardziej.

 

Chyba przeszczepiłem własny skrót "myślowo-funkcjonalny", że jak fleksowanie (w odróżnieniu od pisania piórem z fleksem) to musi być elegancko i kaligraficznie. Plus taka iluzja własna sprzed kilku lat, której ci co nie praktykowali (jak ja ówcześnie) tematu mogą ulegać, że "jak będę miał taki sprzęt, to moje pismo od razu będzie wyglądać lepiej". Będzie wyglądać inaczej, ale efekty widoczne "na filmikach" różnych wymagają znacznie więcej niż sprzętu. Na szczęście kieszeń nie pozwalała swobodnie na tuningowanego Pilota Falcona, rozsądek dopomógł itd. ;)

 

p.s. ale zbieram ;P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...
  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...