Skocz do zawartości

Piórozagadka: trzy w jednej


Alveryn

Polecane posty

Pomyślałem sobie, że w związku z obserwowanymi trendami warto poćwiczyć.

zagadka.jpg

Wiem, zdjęcie jest bezczelnie niewyraźne, ale cóż - mamy to, co mamy. :P Jest też pewien dodatkowy haczyk... ^_^

Dwie obsadki, dwa spływaki i dwie stalówki.

Jeden komplet pochodzi z pióra Montblanc 144, wersja ze wsuwaną skuwką, precious resin, na naboje/konwerter.

Drugi komplet... nie pochodzi z pióra Montblanc. :ph34r:

Pytanie jest proste: które części pochodzą z Montblanca?

Można podać numerami od 1 do 6, licząc od lewej do prawej, albo np. tak: obsadka lewa/prawa, spływak lewy/prawy, stalówka lewa/prawa.

Szansa na odgadnięcie jest zbliżona do prawdopodobieństwa trafienia na oryginał w aukcji u nieznanego sprzedawcy.

Czyli duża... :lol:

PS. Thay, ArielN - widzieliście oryginalny egzemplarz, macie łatwiej. Dajcie najpierw innym spróbować. :P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ramach podpowiedzi mogę spróbować uchwycić aparatem jakieś dodatkowe szczegóły.

Ale, żeby lepiej oddać rzeczywistość aukcyjną, musicie mi powiedzieć, co mam sfotografować. :P

Edytowano przez Alveryn
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ramach podpowiedzi mogę spróbować uchwycić aparatem jakieś dodatkowe szczegóły.

Ale, żeby lepiej oddać rzeczywistość aukcyjną, musicie mi powiedzieć, co mam sfotografować. :P

I żeby było juz totalnie aukcyjnie, zdjęcie nie będzie do końca wyraźne :P

Czy pierścień na obsadce (od strony stalówki) pierwszej z lewej jest srebrny, czy to wpływ odblasku z lampy?

Czy możesz pokazać gstalówki w taki sposób, żeby było cos widać :) i spływaki z drugiej strony, wtedy postaram sie zgadywać :)

Swojego nie będe rozbierał dla porównania, bo pewnie później bym nie złożył, zakładając, że wogóle udałoby mi się rozłożyć pióro bez zniszczenia :D

Raz kozie smierć, zgaduję, raczej strzelam :D na podstawie tego, co jest teraz widoczne:

oryginały to:

obsadka - lewa

spływak lewy

stalówka - prawa

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A udałoby się takie zdjęcie ze strumieniem światła w środku szyjki sekcji? :D + Zdjęcie stalówki od spodu i zbliżenie na to co na stalówce? Plus stalówki z magnesem B)

Ja bym odpalił drugi spływak (czyli pozycja 4) - gdzies widziałem szczegółowy opis przykładowych różnic w spływaku od góry, ale nie pamiętam gdzie. No bo gdzie tam jest kanał spływowy?

Stalówka nie podoba mi się pierwsza (czyli pozycja 5) bo ma dziwny kształt ziarna...

Edytowano przez mac.kozinsky
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stalówka z magnesem - odpada, za łatwo (póki co). Przyjmijmy, że w żadnym egzemplarzu stalówka nie reaguje na magnes. Poza tym, skąd będziesz wiedział, czy obiekt na zdjęciu jest magnesem? :D

Robię, co w mojej mocy (przynajmniej jedno zdjęcie może się okazać zaskakujące):

zagadka2-1.jpg

Uwaga - zdjęcie odwrócone!!! Nie zmieniam kolejności, żeby nie pomieszać. ;) Obowiązuje numeracja z pierwszego zdjęcia.

Dalej już zgodnie z kolejnością:

zagadka3.jpg

zagadka4.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwrócono mi uwagę, że nie odpowiedziałem jeszcze na jedno pytanie. W takim razie ostatnia już informacja uzupełniająca: pierścień na obsadce po lewej stronie jest srebrny (w sensie - kolor). :D

Edytowano przez Alveryn
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwrócono mi uwagę, że nie odpowiedziałem jeszcze na jedno pytanie. W takim razie ostatnia już informacja uzupełniająca: pierścień na obsadce po lewej stronie jest srebrny (w sensie - kolor). :D

Robisz sobie jaja z poważnych rzeczy :lol: czyli jeden pierścień srebrny drugi złoty :blink:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jedziemy. :D

Zanotujcie swoje odpowiedzi, usiądźcie wygodnie i podświetlcie myszką tekst. :P

Obsadka: lewa.

Pióro trafiło do mnie w stanie zbliżonym do nadepniętego. Na obsadce były trzy pęknięcia zewnętrznego plastiku i jedno wewnątrz, atrament wylał się do skuwki i zaschnął na kamień. Złocenie na pierścieniu musiało mieć jakiś drobny ubytek, podeszło atramentem, a pierścień pod spodem jakby lekko skorodował. Efekt: przy pierwszej próbie odmoczenia atramentu złocenie trafił szlag. Pisałem, że będzie podpucha. ;)

Podróbka jest gładsza - w końcu to odlew. Ma też krótszy gwint. Jeśli chodzi o długość, średnicę i rozstaw gwintu: pełna zgodność.

Spływak: prawy.

To się Kitajcom w podróbce udało. Z wierzchu jest prawie identyczny. Kopia różni się jakością (twardością) tworzywa, wykończeniem żeberek i elementami na spodzie - przede wszystkim brakiem wycięcia w 1/3 długości, które jest w oryginale. Poza tym - drobne zaburzenia proporcji, ale to widać dopiero po przyłożeniu do oryginału i na dużym powiększeniu.

Stalówka: lewa. :P

Podróbka ma chyba staranniej wykonane zdobienia i dość wyraźny (ale płytszy) grawer, ale leci do magnesu jak ćma do świecy (powtarzam się dzisiaj ;)). Oryginał jest 14-karatowy, falsyfikat zrobili na niby 18-karatowy.

Zwróćcie uwagę, że dwukolorowe stalówki (różnych producentów) bardzo często mają wewnątrz obsadki zbędne rodowanie. Tak, jakby taniej było niepotrzebnie "zamalować" większą powierzchnię stalówki na srebrno, niż położyć na większej powierzchni maskę. Możliwe. To srebrne mogło zmylić.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie :-)

Stalówkę sobie wyszukałem w międzyczasie w sieci, że ma dwa kolory w cześci schowanej w szyjce "srebrny".

Wycięcie w spływaku widziałem, że jest ale w 146, 144 nie mogłem z bliska zobaczyć :huh: - ono jest w każdym 144/5/6/9?

Co do karatów to wiele razy widziałem, m.in. na FPN, 144/145 z 18 karatami. Nawet się gość oburzał w jednym wątku, że on chciał 14 karatów bo bardziej elastyczna a dostał 18 i będzie reklamował :)

Natomiast największe ździwko: stalówka pozłacana od dołu w fake-u :wacko::blink: Czy barwiona inaczej, ale żółta.

Edytowano przez mac.kozinsky
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możliwe, że stop sam z siebie jest żółty. Podobny rozkład kolorów jest np. w stalówce Bocka u Labana - srebrne na złotym, nie na odwrót.

Albo pozłocili po całości, ale nie znalazłem żadnych ubytków.

Edytowano przez Alveryn
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...