Skocz do zawartości

Godny następca Parkera 45


Polecane posty

Od około tygodnia poszukuję pióra i nie mogę znaleźć stąd kieruję pytanie do Was. Miałem 2 "poważne" pióra były to Parkery 25 i 45 (stalowy gt) w jak się dowiedziałem niedawno (o zgrozo) ten drugi również przestał być produkowany. Stąd pytanie: Co dalej? Jakie pióro kupić? Oba pióra miały dość specyficzne stalówki i przeglądając forum, allegro czy katalogi producentów nie mogłem znaleźć nic o podobnych, a z tego co pamiętam pisało mi się nimi znacznie lepiej niż klasycznymi (z najtańszych Parkerów z mienionych lat). Podobały mi się w nich również stalowe korpusy i ich ciężar, jak również to że nie było różnicy szerokości między korpusem a skuwką.

Stąd kilka pytań: Czy różnica między budową stalówek może być aż tak znacząca? Czy da się dostać inne pióra o takich stalówkach?

Zależy mi żeby pióro było dość solidne i ciężkie, stalówka możliwie cienka, wykończenie w miarę elegancie i z charakterem, byłoby super jakby było stalowe, oraz żeby skuwka i korpus miały tą samą albo zbliżoną szerokość.

Przez te kilka dni poszukiwań te pióra zwróciły moją uwagę:

- Renoird Roman Time

- Hero 9086

- Parker Esprit

- Lamy Studio

Możecie któreś z nich polecić? a może znacie jakieś inne na które powinienem zwrócić uwagę?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używanego szukaj. Z tych zaproponowanych przez Ciebie: nie bierz Espirita, Parker się bardzo opuścił z jakością w ostatnich latach. Lamy i Hero są chyba w porządku. Renoird chyba też.

Nie mam żadnego z tych piór, wspomagam się opiniami tych, którzy mają. :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rady,

Poszukaj używanego Parkera 45 Filghtera na ebay'u, to dobre pióro tyle że nie produkowane

Przeglądam ebay'a nieustannie, na razie nie znalazłem jeszcze za rozsądną cenę pióra bez zadrapań, ale będę szukał do skutku i w końcu 45 na pewno kupię.

Jak doczytałem o mechanizmie teleskopowym to chęć na Esprita mi minęła. Na razie nadal rozglądam się za jak to wdzięcznie na forum określacie "wołem roboczym"

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeglądam ebay'a nieustannie, na razie nie znalazłem jeszcze za rozsądną cenę pióra bez zadrapań, ale będę szukał do skutku i w końcu 45 na pewno kupię.

I tak trzymaj, 45 to nie jest jakiś rzadki okaz, trafisz na 100% i będziesz zadowolony, a to jest najważniejsze :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się znaleźć niemal idealnego następcę mojej 45, (a przynajmniej tak mi się wydaje), ameryki nie odkryłem gdyż wybór padł na Watermana Perspective, niestety mając na uwadze że planuje zdobyć 45 z ebay'a jest on na razie poza moim zasięgiem.

Po kolejnych kilku dniach poszukiwań znalazłem jeszcze 2 interesujące pióra firm Duke:

- 209 - http://www.super-piora.pl/pioro-wieczne-duke-209-czarny-mat-gt-p-1325.html

- Carbon Fibre - http://www.highclass.pl/pismienne/piora_wieczne/duke/pioro_wieczne_duke_carbon_fib,p1518731853

Wiecie może coś o tych modelach? Zwłaszcza o tym drugim, a może warto zacisnąć zęby, wstrzymać się i uzbierać na Watermana, bądź zrezygnować z 45?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapoluj na 45, ale starszy egzemplarz. Jest szansa, że ze cenę około 50 zł trafisz złotą stalowkę. Pamiętaj, że stalowkę z 45 można łatwo przełożyć do innego egzemplarza-trzeba wykręcić to czarne z przodu albo podmienić całą sekcję.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poluję tylko ciężko dopaść ze stalowym korpusem i złotymi wykończeniami za rozsądne pieniądze, taniej niż 50usd nic nie widziałem, a takie bez widocznych zadrapań to prawie 100. Może to głupie pytanie, ale jak rozpoznać że pióro ma złotą stalówkę a nie złoconą jakieś konkretne roczniki były robione tylko ze złotą? Próba jest chyba wybita na niewidocznej części stalówki. Wiesz może czy te pióra z różnych roczników da się swobodnie ze sobą składać, czy gwinty i średnice łączeń są takie same?

Nie wytrzymałem i zamówiłem oba Duke'i po wcześniejszym obmacaniu 209, która zrobiła na mnie bardzo dobre wrażenie. Nie zaprzestaję jednak polowania na 45

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większość wersji będzie się bardzo dobrze składać. Wyjątkiem może być łączenie korpusu i sekcji we francuskim 45 Deluxe - inny pierścień i trochę masywniejszy korpus. Nie próbowałem przekładać. Sam moduł spływaka ze stalówką był przez jakiś czas sprzedawany przez Parkera luzem (widziałem kiedyś na aukcji oferowane razem z firmowym opakowaniem; podobnie postępował np. Esterbrook, sprzedając dodatkowe stalówki do swoich piórek), więc przypuszczam, że będzie pasował do wszystkich 45-tek.

Uparłeś się z tymi rysami. ;) Przecież i tak się w miarę używania podniszczy.

Poluj raczej na egzemplarze z lat 60-tych, z ziarnem starego typu (porównaj na zdjęciach w sieci, jak wygląda w powiększeniu zakończenie stalówki np. Parkera 51 i np. Parkera 45 z ostatniego okresu produkcji - powinieneś zauważyć, o co mi chodzi), oczywiście z wykończeniem GT (przynajmniej stalówki - kiedyś nie było aż takiej mody na rodowanie). Bez rozkręcenia i obejrzenia próby nigdy nie ma pewności, ale np. czasem wydać ubytki złocenia - wtedy jest pewność, że to stal. :)

Tego 45 całkiem straciłeś, czy tylko popsułeś? Mam zachomikowane kilka części zamiennych, ale musiałbym wiedzieć, czego poszukać... Złotych stalówek nie oddam !!! :P

Te 50 zł to cena, jaką czasem osiągałem za swoje egzemplarze. Fakt, że na aukcjach rozrzut cenowy jest olbrzymi. Trzeba polować. ;)

Edytowano przez Alveryn
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 można jeszcze znaleźć w sklepach. widziałem czarną i wersję GT (niestety pióro kulkowe) "w realu". pióra wiecznego GT trochę szukałem ale znalazłem tu : http://artmagic.pl/p527,pioro-wieczne-parker-45-stalowy-gt.html (stalówka M) więc jeśli nie musisz mieć koniecznie złota...

co do zmiany stalówek to potwierdzam ze to bardzo prosta operacja. więcj jesli masz kompletny korpus, to mozna polować nawet na plastikową 45 na allegro (czasem mozna znaleźć nową w przystępnej cenie)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

45 można jeszcze znaleźć w sklepach. widziałem czarną i wersję GT (niestety pióro kulkowe) "w realu". pióra wiecznego GT trochę szukałem ale znalazłem tu : http://artmagic.pl/p...stalowy-gt.html (stalówka M) więc jeśli nie musisz mieć koniecznie złota...

co do zmiany stalówek to potwierdzam ze to bardzo prosta operacja. więcj jesli masz kompletny korpus, to mozna polować nawet na plastikową 45 na allegro (czasem mozna znaleźć nową w przystępnej cenie)

Dzięki wielkie za namiary na sklep, czterdziestka piątka już w drodze, rozpoczynam polowanie na złoto. (Wybaczcie, że po tak długim czasie piszę, ale zimowy wyjazd skutecznie pozbawił mnie internetu),

a tymczasem nareszcie dotarły do mnie dwa już dawno zamówione Duke'i, ale niestety nie dane mi cieszyć się pisaniem z ich udziałem:/

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamówiłem Duke'a Carbon Fibre oraz zestaw 209 (pióro wieczne + długopis), zaraz po otworzeniu kurierskiej paczki dostałem kociej mordy bo opakowania robiły wrażenie, jak na pióra za niewielkie pieniądze były wręcz niesamowite. Najpierw dobieram się do Carbon'a, otwieram pudełko i jest śliczny świecący, na marszczonym welurze leży. Delikatnie go wyjmuję, ściągam skuwkę, a tu psikus pióro jest, ale... kulkowe, (tu entuzjazm znacząco opadł bo ze sklepem było trochę zgrzytów wcześniej) cóż myślę sobie będę reklamował na szczęście jest jeszcze 209. Wszystko było dobrze dopóki i tu nie zdjąłem skuwki złocenie na stalówce wykonano niemal w poprzek i dodatkowo jeden "listek" jest lekko odgięty ku górze.

Po telefonie do sprzedawcy usłyszałem tylko że potrzebują czasu na przeanalizowanie sytuacji... Posłałem jeszcze maila i czekam... i irytuję się

Pocieszeniem pozostaje Parker 45 zamówiony dziś jeszcze przed przyjściem Duke'ów, bo tu zważywszy na wcześniejsze kontakty ze sklepem na szybkie rozwiązanie nie liczę

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamówiłem Duke'a Carbon Fibre oraz zestaw 209 (pióro wieczne + długopis), zaraz po otworzeniu kurierskiej paczki dostałem kociej mordy bo opakowania robiły wrażenie, jak na pióra za niewielkie pieniądze były wręcz niesamowite. Najpierw dobieram się do Carbon'a, otwieram pudełko i jest śliczny świecący, na marszczonym welurze leży. Delikatnie go wyjmuję, ściągam skuwkę, a tu psikus pióro jest, ale... kulkowe, (tu entuzjazm znacząco opadł bo ze sklepem było trochę zgrzytów wcześniej) cóż myślę sobie będę reklamował na szczęście jest jeszcze 209. Wszystko było dobrze dopóki i tu nie zdjąłem skuwki złocenie na stalówce wykonano niemal w poprzek i dodatkowo jeden "listek" jest lekko odgięty ku górze.

Po telefonie do sprzedawcy usłyszałem tylko że potrzebują czasu na przeanalizowanie sytuacji... Posłałem jeszcze maila i czekam... i irytuję się

Pocieszeniem pozostaje Parker 45 zamówiony dziś jeszcze przed przyjściem Duke'ów, bo tu zważywszy na wcześniejsze kontakty ze sklepem na szybkie rozwiązanie nie liczę

Który sklep/sprzedawca?

Dla dobra innych proponuję o nim wspomnieć tutaj:

http://www.piorawiec...legro-ebay-itp/

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Który sklep/sprzedawca?

Dla dobra innych proponuję o nim wspomnieć tutaj:

http://www.piorawiec...legro-ebay-itp/

Nie lubię wydawać pochopnych sądów więc z ujawnieniem jaki to sklep poczekam to finalnego wyjaśnienia sytuacji.

A trzeba było brać Lamy Studio.

Pewnie nie byłoby tylu kłopotów, ale cóż wstyd się przyznać - poskąpiłem

Edytowano przez Szeryf
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szeryf - strasznie dziwna ta sytuacja... jak już sie wszystko uporządkuje daj cynk, jak Ci się pisze carbonem - lubię go, choć jest strasznie twardy. Swoją drogą dzięki temu wątkowi trafiłem na ten sklep z parkerem 45 i... zamlaskałem... może by tak jakiś przelewik sklepikowi hmmmmmmmm

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sytuacja ze sklepem już niemal wyjaśniona, to jak wyglądała moja przeprawa z nim opisałem tu: http://www.piorawieczneforum.pl/index.php?/topic/377-nie-polecamy-na-allegro-ebay-itp/page__view__findpost__p__10697

A jak tylko dostanę sprawnego Carbona podzielę się wrażeniami. Na pocieszenie właśnie przyszła 45:)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...