Skocz do zawartości

Le Secret du Pharaon, czyli pobawmy się w skrybę


bosa

Polecane posty

Witojcie, wszyscy ludzie!


 


Dzisiaj miałam okazję zetknąć się z czymś  bardzo ciekawym - swego rodzaju prapraprapraprababcią piór wiecznych.


 


Tata mojej przyjaciółki przywiózł jej z Luwru takie oto cudeńko.


 


zdjęciearrow-10x10.png z internetów


426_001.jpg


A że jest ona osobą łaskawą pozwoliła mi zabrać je sobie na jeden wieczór do domu, co zaowocowało przetestowaniem tej ciekawej egipskiej rekonstrukcji.


 


juhuFlE.jpg


4qCslyB.jpg


7SOhOU4.jpg


QlWBStd.jpg


rtqEgjE.jpg


5aCsBUD.jpg


LWKBmKF.jpg


 


Przed Wami


 


J.Herbin


Le Secret du Pharaon


 


 


Co to w ogóle jest?


 


Zestaw, który pozwala nam poczuć się jak ten oto pan:


asterix-cleopatre-discours-otis.jpg


...czyli Egipcjanin-skryba pełną gębą.


 


Zawiera rulon papirusu, dwie zaostrzone trzciny i trzy tusze, których produkcją zajęło się samo Żerbę.


 


9cFpsQJ.jpg


GpmfJC7.jpg


KfDMTnK.jpg


7PRKi2y.jpg


 


 


Trzciny


 


VZFqOgj.jpg


 


Zaostrzone z obu stron, z jednej mocniej, z drugiej słabiej. Posiadają wgłębienia, które zapewne w założeniu mają służyć jako tymczasowe minizbiorniczki dla tuszu.


 


CcM9zH8.jpg


LlFOtNV.jpg


3sQ0GfQ.jpg


Uevt9Ro.jpg


ICYLOba.jpg


AEiUh3i.jpg


aKO8I5k.jpg


0QcqXAr.jpg


rzCm8Gy.jpg


 


Jak widać każda z nich jest inaczej zaostrzona.


 


Muszę przyznać, że bardzo pozytywnie mnie zaskoczyły. Spodziewałam się kolejnego zestawu, który tylko wygląda i jest kompletnie bezużyteczny - nic z tych rzeczy. Trzcina jest bardzo dobrze zaostrzona, pisze się nią przyjemnie, sunie gładko i równomiernie rozprowadza atrament. Pisanie nią kojarzy mi się z pisaniem Pilotem Plumixem w bardzo miękkiej wersji.


 


Jak widać, tusz lubi w nią wsiąkać, co sprawia, że pisze się nią zupełnie inaczej niż czymkolwiek innym. Niezbyt dobrze mi to szło (nie umiałam wyważyć ile tuszu nabrać) choć sprawiło wiele frajdy. Myślę, że gdyby dane nam było więcej czasu razem, poćwiczyłabym i mogłybyśmy stworzyć zgraną parę.


 


Nie dostałam pozwolenia na pisanie po papirusie, więc zamieszczam próbki pisma na Oxfordzie.


 


IsfuG5s.jpg


k2YRLGs.jpg


pk85Gfc.jpg


Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Papirus


 


Jest zupełnie inny niż zwykły papier. Śliskawy, "ziarnisty", chropowaty. Myślę, że pisanie po nim trzciną byłoby diametralnie inne od pisania po zwykłym papierze, ale mogę spróbować, więc zamieszczam tylko zdjęcia.


 


fgkXu6I.jpg


fJWlfuD.jpg


SCBDcL1.jpg


I0JB0R9.jpg


WMwocGg.jpg


xpi6Qa7.jpg


sErGmRV.jpg


 


 


Tusze


Są 3: niebieski, czarny oraz złoty. Nie przypominają atramentów, są bardzo gęste, kolor jest nasycony.


 


U2fKfDj.jpg


cx3hCQ1.jpg


JSDdUGe.jpg


Ic2AiQa.jpg


jIZVt20.jpg


8waY69R.jpg


SVbFZUM.jpg


4xI3TCd.jpg


13SDwDS.jpg


 


 


 


W przypadku złotego tuszu automatycznie nasunęło mi się skojarzenie z innym dziecięciem tego producenta, które całkiem niedawno miałam wątpliwą przyjemność testować - Stormy Grey. Nic z tych rzeczy. W przypadku tego tuszu jest zupełnie inaczej - złote drobiny sedymentują bardzo powoli, spokojnie można kilka razy zanurzyć trzcinę. Jest ich też znacznie więcej, są zawieszone w małej ilości bardzo gęstego, przezroczystego płynu - cały kolor tuszu pochodzi tylko i wyłącznie z drobinek.


 


khEQ5Vm.jpg


rBVq48a.jpg


U9KBiz6.jpg


 


 


 


Połysk czarnego atramentu pochodzi tylko z jego nasycenia, nie ma w nim żadnych drobinek.


 


lLpz6F2.jpg


VGhcijq.jpg


 


Ulotka


 


Jeśli ktoś zna francuski, zapraszam do czytania.


 


uYOg4ge.jpg


0YcXpEv.jpg


wxCr4vh.jpg


 


 


I po angielsku:


 


zH9W7W2.jpg


ddQ8Gg0.jpg


tb8mxSk.jpg


 


 


Zamieszczono też alfabet...


 


k4gtTAc.jpg


 


...który natychmiast wykorzystałam do napisania loga PWF :D


 


TggKKVK.jpg


 


Podsumowywiwując


 


Moim zdaniem jest to bardzo udana rekonstrukcja - poza świetnym wyglądem równie dobrze się jej używa.


 


Co sądzicie o tego typu wynalazkach? Mieliście może okazję pisać czymś w tym rodzaju?


 


Dziękuję Wam za uwagę


Bosa :)


Edytowano przez bosa
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie małe pytanko: dlaczego wyśrodkowujesz tekst w swoich recenzjach? Wyrównany do lewej znacznie lepiej się czyta ;)

 

Bo uwielbiam wyśrodkowywać tekst w moich recenzjach :D

 

 

Kolejny miły wieczór z lekturą poczynań Bosej :-) Dzięki

 

Cieszę się, że mogłam takowy zapewnić :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

R.pngE.pngW.pngE.pngL.pngA.pngC.pngJ.pngA.pngcursor.gif
 
Czcionka wg. discoveringegypt.com

 

 

Dziękuję :]

 

Szkoda, że w tej czcionce kilka liter ma taki sam znaczek. Niemniej pomysł fajny :)

 

 

Bardzo ładnie. :) Pamiętam z filmu "Asterix i Kleopata", że skryba to... taki facet od skrybania. :D

 

...i od gładkich gadek :D

 

https://www.youtube.com/watch?v=sXFs5NidU0U

 

 

Dzięki, bosa, za podzielenie się ciekawostką. Jednak, kto jak kto, ale Francuzi to mogliby jakiś sensowny tekst hieroglificzny zamieścić, a nie jakieś przypadkowe znaczki, mają w tym Luwrze z czego ściągnąć :)

 

Może skupili się na ostrzeniu trzcinek i już zapomnieli o reszcie. Dobrze, że chociaż alfabet dali, trzeba się cieszyć. :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwne? Egipcjanie nie posiadali alfabetu! Ich pismo miało charakter piktograficzny, obrazkowy. No to jakieś uproszczenie na użytek zabawy.

Egipcjanie nie posiadali alfabetu, ale ich pismo to nie są piktogramy. Niektóre znaki znaczyły to, co przedstawiały, lecz w takim wypadku znakowi towarzyszył symbol określający kategorię pojęcia. Najczęściej jednak znak niósł w sobie wartość fonetyczną i kilka znaków tworzyło jeden wyraz. W powyższym przykładzie trzy znaki w kartuszu można przeczytać cheperu-re (skarabeusz ma wartość fonetyczną chpr, trzy kreseczki ozn. liczbę mnogą czyli końcówkę u, a kółeczko to dysk słoneczny, co odczytujemy jako re). Można to przetłumaczyć jako "przejawy Re" czy też "kształty Re" - coś w tym stylu. Można więc próbować oddawać hieroglifami jakieś słowo fonetycznie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...