Skocz do zawartości

Pióra wojskowe


silesiaus

Polecane posty

W wojsku używało się raczej ołówków i kredek kolorowych, rzadziej długopisów (dzisiaj) i piór (niegdyś). Przybory do pisania, linijki, cyrkle i inne nosi się w mapnikach i pudłach na przyrządy optyczne, czy kreślarkie- typu PUO. W kieszonkach, pod patkami nosiło się niewiele, zazwyczaj dokumenty. Oficerowie niewiele dźwigali i nosili, wszystko podawali im żołnierze niźsi rangą albo obsługujący sprzęt. Oni byli odpowiedzialni za to by ołówek był ostry jak....! Dziś zapewne wszędzie są komputery i skomplikowane wyspecjalizowane kalkulatory oraz oprogramowanie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 55
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Wątek na FOP jest tutaj: http://www.forumopiorach.net/viewtopic.php?f=25&t=7023&p=100244#p100244

 

Istotą sprawy jest poniższy dokument (mogę tak, Cezary?). Jak widać pióra się chłopakom spodobały, bo nie widać, żeby oddali :P

 

24c38c9bff08e40emed.jpg

 

Jak szukałem wtedy to wyszło mi, że:

Już chyba wiem - APO 832 FORT KOBBE (Howard Air Force Base) obok Balboa w Panamie, obok Kanału Panamskiego. Baza używana przez US Air Force w latach 1942-1999. Mapa: https://www.google.pl/maps/place/8%C2%B054%2754.0%22N+79%C2%B035%2758.0%22W/@8.915,-79.5994444,6z/data=!4m2!3m1!1s0x0:0x0

 

EDYCJA: Ten przydział piór dla meteorologów - a więc nie dla żołnierzy frontowych - to bardzo ciekawy dokument. I o ile nie można zakwestionować, że czymś musieli pisać w tym wojsku, to ja nadal będę podkreślał, że najdroższe pióra z oferty tzw. Wielkiej Czwórki trafiały do żołnierzy głównie w formie prezentów od rodziny, przyjaciół lub jakiejś instytucji a nie poprzez zamówienie Armii, która na pewno miała pisarzy, kancelistów i oficerów sztabowych oraz oficerów wyższego szczebla ale oni pozostawali w mniejszości. No i, ci niejako naturalni odbiorcy artykułów piśmienniczych - jeśli pracowali stacjonarnie - raczej potrzebowali i używali piór w zestawach nabiórkowych i na takie artykuły pewnie zamówienia były realizowane z większa częstotliwością i na większe ilości. Oczywiście uwagi o ołówku dla żołnierzy frontowych mają sens i znajdują potwierdzenie w relacjach żołnierzy lub ich rodzin.

 

Tutaj pytania jakie w kontekście piór "dla wojska" zadałem jakiś czas temu: http://www.forumopiorach.net/viewtopic.php?f=23&t=5446

Edytowano przez mac.kozinsky
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tego papieru wynika tylko, że jakaś tam baza kupiła cztery pióra dla czterech obserwatorów. rozciąganie tego na całą armię, to lekkie nadużycie.

 

zresztą co to za dokument? gdzie jest podpis kwatermistrza? gdzie podpis dowódcy bazy (jednostki)? na taki papier, też bym nie oddał pióra.

Edytowano przez rbit9n
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.


×
×
  • Utwórz nowe...