Skocz do zawartości

Polecane poradniki, lekcje i kursy kaligrafii


ArielN

Polecane posty

  • 4 weeks later...
  • 1 year later...
  • 2 years later...
  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...

Do kaligrafii na początek najlepsze są jak największe stalówki,Plumix jest super, ale nawet BB to trochę małą stalówka (chodzi o to, aby litery były jak największe, żebyś już na początku wyłapał błędy, i ich nie utrwalał). Radziłbym Pilota Parallel, albo w cenie Plumixa maczankę i kilka stalówek.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Największa to bodajże 6 mm i wypluwa na papier straszną ilość atramentu.

 

Ja bym się najpierw zastanowił, co chcesz osiągnąć ćwicząc kaligrafię. Jeśli tylko poprawić charakter pisma lub dodać mu "pazura", to sięgnij raczej po stalkę 1.1 lub 1.5 mm (Lamy i Kaweco mają takie w seryjnej ofercie, nawet w najtańszych modelach), ewentualnie B/BB Pilota. Jeśli faktycznie zamierzasz trenować konkretny styl kaligraficzny (Spencerian na przykład), to tu już musisz zainwestować raczej w maczankę lub odpowiednio przerobione pióro wieczne. O ile maczanki i stalówki do nich są względnie tanie, o tyle pióro wieczne z przerobioną stalówką to już pewna inwestycja. No, ale to już kwestia docelowego zastosowania.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobną opinię słyszałem, dziękuję za odpowiedź.

Zrobię jak piszesz. Do tego wezmę Plumixa M lub B dla syna, a sobie Joy Al lub Safari z opcją dokupienia do niego stalówkę italic 1.1. (obawiam się, że korpus Joy będzie dla mnie za delikatny i cienki).

Dla mnie stalówka Lamy 1.1 jest za cienka (mam dla porównania TWSBI 1.1 - ta jest Ok). Lamy polecam 1.5 lub 1.9 -wcale nie jest taka gruba jak wskazują cyfry :) Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie stalówka Lamy 1.1 jest za cienka (mam dla porównania TWSBI 1.1 - ta jest Ok). Lamy polecam 1.5 lub 1.9 -wcale nie jest taka gruba jak wskazują cyfry :)

OK. Ufam, że 1.5 będzie także w sam raz do pisania krótkich tekstów na co dzień. Używasz korpusu Joy czy tylko stalówki na innym korpusie?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Ja korzystam z archiwalnego kursu italiki udostępnianego przez Reed College:

http://www.reed.edu/calligraphy/reynolds_television.html

 

Do nauki używam pisaka ZIG z dwoma końcówkami (2mm i 3,5mm). Dla szerokości 3,5mm minuskuła ma 17,5 mm wysokości, to już naprawdę sporo. Podejrzewam, że nim skończy się tusz w pisaku znudzi mi się nauka italiki lub przejdę na pióro ze stalówką 1,1mm. (na codzień używam do normalnego pisania Plumixa ze stalówką M)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 months later...
  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...