Skocz do zawartości

Pelikan M200 Cognac – TEST


Mariusz888

Polecane posty

  • Odpowiedzi 50
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

z ostatniej chwili.

masa mb 22:

 

-- suchego: 8,508g

 

-- wypełnionego wodą: 9,876g

-- wypróżnionego z wody: 8,716g

-- różnica mas: 1,16g

 

 

-- wypełnionego standardgraph cypress green: 9,860g

-- wypróżnionego z w/w atramentu: 8,680g

-- różnica mas: 1,18g

 

-- wypełnionego noodler's burma road: 9,846g

-- wypróżnionego z w/w atramentu: 8,729g

-- różnica mas: 1,12g.

 

idę po pajdę ze smalcem i cebulą.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też piję herbatkę, ale korci mnie żeby odpalić moją wagę analityczną ;) (taką panowie znacie? - 0,0001g dokładności :P)

Z moich obserwacji wynika że atramenty posiadają przeważnie trochę większe gęstości od wody - ale różnica nie przekracza kilku %, także w przypadku pomiaru na wadze z dokładnością 0,1g jest to całkowicie zaniedbywalne. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też piję herbatkę, ale korci mnie żeby odpalić moją wagę analityczną ;) (taką panowie znacie? - 0,0001g dokładności :P)

Z moich obserwacji wynika że atramenty posiadają przeważnie trochę większe gęstości od wody - ale różnica nie przekracza kilku %, także w przypadku pomiaru na wadze z dokładnością 0,1g jest to całkowicie zaniedbywalne. 

 

taka też się liczy?:

640px-Analytical_balance_Zak%C5%82ady_Me

 

 

też bym zjadł...  :cry:

 

zapraszam :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, świetnie że macie dokładne wagi (wagę ze zdjęcia posiadam, ze świadectwem wzorcowania), ale określcie mi błąd waszych wag (a nie działkę odczytową), powiedzicie w jakim zakresie pomiarowym ma jaki błąd itd.

Pominę już niepewność pomiaru by was nie katować.

 

Nicponiu, jakiej klasy dokładności jest Twa waga z działką 0,0001 g?

Pamiętaj, że działka odczytowa jest mało znacząca. Liczy się bardziej działka "e".

 

Oczywiście Nicponiu, że atrament jest cięższy od wody i nie jest to wartość stała. Każdy atrament ma inną gęstość, np. inną Pelikan, a inną Diamine.

 

Rbitku, nie mylę gęstości z lepkością, bo nie używam w ogóle pojęcia lepkości. To przy testach atramentów, niektórzy majaczą coś o lepkości, zapewne nie wiedząc na czym lepokść polega i jak ją zbadać ;)

Mnie interesują tylko wartości zawarte w układzie SI = masa (a objętość, gęstość można przeliczyć i obliczyć przekształcając wzory).

 

1 litr wody waży inaczej niż 1 litr oleju rzepakowego, czyli trzeba któregoś z nich wlać więcej lub mniej (wagowo) by zająć np. słoik 1 litra.

 

Przykład - ile waży:

1 litr wody

1 litr miodu

1 litr soku jabłkowego

??

 

Także przeliczając masę na objętość, a znając gęstość danej cieczy otrzymamy inne wyniki.

Różnice będą małe albo duże. Wszystko zależy od gęstości cieczy.

 

Odnośnie butelek z cieczą.

Wiem, że każda butelka ma inną grubość ścianek, tak samo słoik (choć są na świecie producenci, którzy produkują te wyroby z minimalnym błędem). Dlatego bierze się 10 pustych butelek/słoików i wyznacza wartość średnią, którą potem sotsuje się przy pomiarach.

Znając gęstość i masę łatwo obliczyć objętość i nie otwierając butelek, sprawdzić czy producent oczukuje czy nie.

 

Zauważyłeś w sklepie, że butelki stoją w rzędzie i każda ma inny poziom napełnienia? I to nie jest błąd, jeśli producent jest świadomy.

Ba, nawet często w tej mniej nalanej jest więcej produktu, niż widzi to oko ludzkie (np. wystarczy by było grubsze dno lub bardziej wypukłe i ta nalana po brzegi ma mniej cieczy niż ta, z przykładowym niższym poziomem).

 

Gęstość jest bardzo ważna, dlatego niektóre firmy/producenci stosują taki zabieg, że podają nie objętość w litrach tylko w kg.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgubiłem się :), chipsy się skończyły, cola też.

4 miejsce po przecinku w gramie? Wygląda na to, że pióro z tak dokładnie wyznaczoną masą wody, która się w nim mieści będzie leciało w kosmos ;-).

Teraz warto by było wyznaczyć gęstość 10 losowo wybranych atramentów, żeby było wiadomo jaki współczynnik wziąć do obliczeń.

 

No i mam nadzieje, że Nicpoń będzie dalej sprzedawał swoje atramenty w litrach nie w kilogramach. :P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgubiłem się :), chipsy się skończyły, cola też.

4 miejsce po przecinku w gramie? Wygląda na to, że pióro z tak dokładnie wyznaczoną masą wody, która się w nim mieści będzie leciało w kosmos ;-).

Teraz warto by było wyznaczyć gęstość 10 losowo wybranych atramentów, żeby było wiadomo jaki współczynnik wziąć do obliczeń.

 

No i mam nadzieje, że Nicpoń będzie dalej sprzedawał swoje atramenty w litrach nie w kilogramach. :P

 

Tak pomiędzy bogiem a prawdą to sprzedaje ~61,5 g atramentu :P słoiki pomimo że robione z jednej sztancy każdy jest trochę inny, a nie chcę mi się za każdym razem wyciągać a potem myć cylindra ;) 

 

Mam w sumie 5 wag - waga zwykła o maksymalnym obciążeniu do 610 g w zakresie do 200 g ma dokładność 0,001 g a powyżej 200 g dokładność 0,005g

waga analityczna o maksymalnym obciążeniu bodaj 150g ona ma dokładność 0,0001g w całym zakresie

jest jeszcze waga do chromatografu o dokładności 0,00005g w zakresie do chyba 50g, ale z niej nie korzystam.

poza tym zestaw kolbek miarowych o pojemności od 3 poprzez 5, 10, 25, 50, 100, 250, 500 aż do 1000 ml. 

na czarną godzinę jest też zabunkrowany zestaw kolbek miarowych wykonanych nie ze szkła, ale kwarcowych. 

 

+ to co mam w domu to jest zestaw cylindrów od 20 do 100 ml, + dwie wagi - jedna do 200g, podziałka jest co 0,01, ale rzeczywista dokładność w zakresie do 100 g to około 0,02-0,03 g, druga waga do 400 g o dokładności 0,1 - i taką też dokładność trzyma. 

 

@Akszugor nie mam pojęcia po co dochodzimy do wyciągania średnich z masy słoiczków - to że butelki napełnia się według wagi, a nie według objętości cieczy to raczej wszędzie standard, z którego nawet ja korzystam - po prostu dokładny pomiar objętości cieczy bywa po prostu upierdliwy. 

 

 

Wiem, że rbit9n nie miał pojemnika i zrobił tak, jak potrafił. Chwała mu za to. Ale nie stawiał bym znaku równości przy oszacowanych przez niego objętościach ;)

 

Skoro określił masę wody jaka się mieści wody w zbiorniku, to równocześnie określił również jej objętość. Wyliczanie w tym momencie gęstości wody jest tak bezcelowe jak opalanie się w świetle księżyca - niby można, ale jaki jest tego cel i jaki będzie efekt? 

Nie dostrzegam tutaj żadnej luki logicznej i nie rozumiem sensu wyciągania słoików? Czy to będzie 1,4 ml wody czy 1,4 ml atramentu to jest to samo. A jak nam zależy na wyznaczeniu gęstości nieznanej cieczy to dobra kolba miarowa i waga, albo bawimy się piknometrami albo innym przyrządem. Bo wyciąganie średniej masy słoiczków to jakiś bezsens :P 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak pomiędzy bogiem a prawdą to sprzedaje ~61,5 g atramentu :P słoiki pomimo że robione z jednej sztancy każdy jest trochę inny, a nie chcę mi się za każdym razem wyciągać a potem myć cylindra ;)

 

 

No i sprawa się wyjaśniła :) - mam nadzieje że rtęci Nicponiu nie będziesz stosował jako bazy :P

Teraz trzeba rozkminić ile mi zostało atramentu zielonego galusowego #2 jak odlałem ze słoiczka 3 próbki każda po około 2 ml i wysłałem w Polskę?

W sumie nieważne - jak się skończy to zamówię kolejny może już #3 wtedy.

A te gramy na 4 miejscu po przecinku to wsiąkają w chusteczkę albo ręcznik papierowy przy napełnianiu pióra.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A teraz licytują się, który z nich posiada lepszy sprzęt.

 

i rozsądzą to tu, na forum? :o

 

nie kładę się dzisiaj.. :D

 

 

jeśli chodzi o sprzęt, to do mnie nie mają szans: http://www.piorawieczneforum.pl/index.php?/topic/3884-ku-przysz%C5%82o%C5%9Bci-na-czerwonym-koniu/page-2?hl=buriat#entry51610

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 dobra, ja to prosty aptekarz jestem, ale czy to znaczy, że 500ml wody zajmuje inną objętość niż 500ml oleju rzepakowego, 500ml miodu pitnego, 500ml spirytusu i 500ml benzyny? i czy w takim razie powinienem mieć inny cylinderek do wody, iny do spirytusu, a inny do oleju rzepakowego?

 

Objętość ta sama, ale waga inna. A Ty ważysz, a nie wyliczasz objętość na swych wagach :P

 

------------------------------------------------------

Odnośnie gęstości i masy...

Przykładem niech będzie 1 litr wody i 1 litr miodu.

Litr to litr! Dokładnie, ale już masa jest inna!

1 litr wody, to w dużym zaokrągleniu 1 kg, natomiast 1 miodu, to  dużym zaokrągleniu 1,3 kg.

Jest różnica zatem podczas ważenia słoika litrowego wypełnionego różnymi gęstościami produktu.

Tak samo jest z atramentem. A rbitek ważył pióra.

 

 

z ostatniej chwili.

masa mb 22:

 

-- suchego: 8,508g

 

-- wypełnionego wodą: 9,876g

-- wypróżnionego z wody: 8,716g

-- różnica mas: 1,16g

 

 

-- wypełnionego standardgraph cypress green: 9,860g

-- wypróżnionego z w/w atramentu: 8,680g

-- różnica mas: 1,18g

 

-- wypełnionego noodler's burma road: 9,846g

-- wypróżnionego z w/w atramentu: 8,729g

-- różnica mas: 1,12g.

 

idę po pajdę ze smalcem i cebulą.

 

To w końcu (przyjmując gęstość wody 1 g i nikły procent różnicy między gęstośćią wody i atramentu, jak pisał Nicpoń) jaka jest pojemność pióra Montblanc 22?

1,16 ml czy 1,18 ml czy 1,12 ml?

 

 

Czy to będzie 1,4 ml wody czy 1,4 ml atramentu to jest to samo.

 

Doprawdy? A przyjrzałeś się wyżej cytowanemu badaniu rbita? Wahanie od 1,12 ml do 1,16 ml uważasz za normalne?

Już gdzieś, ktoś wyżej pisał ze zdziwieniem o różnicy Pelikanów na poziomie 0,05 ml :P

 

 

@Akszugor nie mam pojęcia po co dochodzimy do wyciągania średnich z masy słoiczków - to że butelki napełnia się według wagi, a nie według objętości cieczy to raczej wszędzie standard, z którego nawet ja korzystam - po prostu dokładny pomiar objętości cieczy bywa po prostu upierdliwy.

 

I jeszcze wyjaśnienie, dlaczego stosuje się metodę 10 ważeń pustych opakowań produktów by obliczyć masę produktu zapakowanego bez uszkadzania i ingerencji w produkt.

Wyjaśnia to Ustawa o Towarach Paczkowanych, unijne dyrektywy oraz krajowe.

Więcej o towarach paczkowanych można przeczytać tutaj:

http://www.gum.gov.pl/pl/strona-glowna/inne/towary-paczkowane/

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.


×
×
  • Utwórz nowe...