Skocz do zawartości

Jakie pióro dzisiaj kupiłeś?


ArielN

Polecane posty

@dawid.w tak, kupowałem w sklepie stacjonarnym

@derywat   mi się ogólne pióra Visconti podobają, trzymanie tego pióra nie sprawia mi żadnych problemów, stalówką pisze się przyjemnie i jest  raczej cieńsza niż „europejski standard”

@Nikaa pisałaś tym piórem więc wiesz  :)

 

Ps. Jeżeli ktoś ma ochotę wypróbować to pióro to zapraszam 17.11. na Dzień Pióra Wiecznego

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 9,9k
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

1 godzinę temu, Pawel. napisał:

Tu bym był ostrożny, konwertery np. OASO nie do końca pasują do Lamy, bo siedzą w nim dość luźno.

Nie mam żądnej Lamy, konwerterki będą dla Platinum ;) Co do wciskania na siłę bez rozwieracania to nie polecam, plastik naboju od strony Lamy jest twardy i gruby, jedyne co może z tego wyniknąć to uszkodzenie pióra.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytając rożne posty mignęły mi opinie na temat piór podobnych w wyglądzie do Delike pod nazwą Traveller czy coś tam podobnego. Wspomniano o Delike i pióro zostało trochę objechane a tu taka niespodzianka, Delike znowu rozchwytywane ;) Delike pod względem tego konkretnego kształtu, nawiązania do Kaweco jest zawsze na pierwszym miejscu, reszta wynalazków to kopie wzorowane na Delike. Nie oszczędzajcie na tym piórze, Delike jest droższe i podrabiane(tanie okazje), oryginał jest bardzo dobrym piórem. W chwili obecnej już w 3 odmianach, mosiądz, aluminium i żywica lub po prostu akryl. Dla mnie jest bardziej użyteczne jak Kaweco Sport ze względu na długość. Stalówki w Delike Alpha przypominają te z Kaweco, są wkręcane razem z tulejką, można dostać 3 rozmiary, EF, F i M + tzw.bent nib czyli zakrzywioną do kaligrafii, ponadto są oferowane już nie oryginalne stalówki typu stub, różne rozmiary.  Na koniec ciekawostka, do Delike można wkręcić na siłę stalówki z Kaweco, wchodzą z lekkim niedopasowaniem ale wchodzą ;) Delike ma jeszcze inny nowy model, Delike Wood, pióro z drewnianym korpusem, z wyglądu przypomina Pilota MR :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, empi napisał:

Jeżeli ktoś ma ochotę wypróbować to pióro to zapraszam 17.11. na Dzień Pióra Wiecznego

Chętnie się ponownie do tego modelu przymierzę - trochę ostatnio poprawiłem chwyt to może jednak coś z tego będzie.

A tak na marginesie - wybieracie się na DPW? Nikt się jakoś na forum nie chwali, chyba wszyscy się wybierają po kryjomu ;) Szykuje się coś poza oficjalnym programem? Jakieś spotkanie po DPW? Zostaję do niedzieli więc jakby coś ciekawego się działo to chętnie się przyłączę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie da się ukryć, że Delike Alpha pomimo wyraźnych różnic jest mocno "inspirowane" piórem Kaweco Sport. W sumie jak na chińczyka jest dość drogie, ale mam nadzieję, że jakość będzie adekwatna do tej różnicy. Na zdjęciach jest świetne a w wersji Daimao wygląda niesamowicie. Nie mogę się już doczekać kiedy paczka dotrze i zobaczę je na żywo. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, derywat napisał:

Chętnie się ponownie do tego modelu przymierzę - trochę ostatnio poprawiłem chwyt to może jednak coś z tego będzie.

Zapraszam :), pióro zatankowane.

Ja oczywiście się wybieram, będę miał swój stolik i przy okazji poprowadzę warsztaty (g.15-16).

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Karwak Nie. Tak prosto nie jest, nie wkręcisz ot tak stalówki Kaweco do Delike. To byłoby za proste ;) Można dopasować ale na zasadzie takiej że trzeba trochę przerobić ten cały "system" Kaweco pod sekcję Delike, przeróbka będzie nie do odwrócenia albo bardziej dokładniej, stalówka Kaweco będzie już nie taka jak oryginał. Trochę inny jest gwint i ponadto stalówka Kaweco wystaję gdy się ją na siłę wkręci do Delike. To jak nazwałeś bardzo duża inspiracja piórem Kaweco, nie dokładna kopia :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 7.11.2018 o 22:19, Daniel84 napisał:

Tez posiadam ten model w tej oraz jeszcze w żółtej wersji kolorystycznej. Wg mnie znakomity produkt.

A jeśli mogę spytać z jaką stalką Ci przysłali? Bo z Chińczykami to trochę niewiadomo. Zamówiłem EF, ale licho wie...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 8.11.2018 o 20:07, Karwak napisał:

Hej, czy Delike Alpka jest tak bardzo "inspirowane" Kaweco Sport, że jak by się stalówkę wraz ze spływakiem i tuleją wymieniło na to od Kaweco, to by pasowało?

Mam Delike metalowe i Kaweco DIA. Inne gwinty mają tulejki. Tu ktoś coś wspomniał o tym, ale się już pogubiłem ;) Tzn. jakby to organoleptycznie stwierdzić, gwint Delike ma większy skok, Kaweco jest drobnozwojowy. I chyba (nie na pewno) tulejka Delike jest troszkę innej długości.

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jest Franku, inny gwint i Kaweco ma dłuższą tulejkę, jak to się mówi na "wydrę" wejdzie ale czym to się skończy nie trzeba już wspominać. Gdyby się chciało już zaadaptować stalówkę z Kaweco to trzeba ją delikatnie przerobić, dopasować i już zostawić w tym piórze :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, Franek napisał:

A jeśli mogę spytać z jaką stalką Ci przysłali? Bo z Chińczykami to trochę niewiadomo. Zamówiłem EF, ale licho wie...

Zamówiłem oba ze stalówką opisaną jako "EF bent nib". Czyli niby to jest EF ale ponieważ stalówka jest bardzo delikatnie zakrzywiona do góry, to pisze jak F i bardzo lekko. Lubię te stalówki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Daniel84 napisał:

Zamówiłem oba ze stalówką opisaną jako "EF bent nib". Czyli niby to jest EF ale ponieważ stalówka jest bardzo delikatnie zakrzywiona do góry, to pisze jak F i bardzo lekko. Lubię te stalówki.

O.K. dzięki za info. Pozdrawiam,

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Franek napisał:

O.K. dzięki za info. Pozdrawiam,

Ja ostatnio w sklepie prawie padłem  ze śmiechu, zresztą pani za ladą także. Dała mi do porównania Lamy ze stalówkami F i M (zamoczone, bez nabojów). Okazało się, że M pisała cieniej od F, ale ta pani przyznała, że dość często się tak dzieje.  Tak więc z tym chińskim EF może być różnie. Sam mam Duke z Mką, który pisze cieniej niż Lamy z Fką :D

Edytowano przez Pawel.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, Pawel. napisał:

Ja ostatnio w sklepie prawie padłem  ze śmiechu, zresztą pani za ladą także. Dała mi do porównania Lamy ze stalówkami F i M (zamoczone, bez nabojów). Okazało się, że M pisała cieniej od F, ale ta pani przyznała, dość często się tak dzieje.  Tak więc z tym chińskim EF może być różnie. Sam mam Duke z Mką, który pisze cieniej niż Lamy z Fką :D

Jest tak ja piszesz. Kupiłem Lamy All Black (oczywiście Safari). Miało to stalówkę F. Też czarną. Ale to nie ważne. Ważne, że po zatankowaniu pióro pisało jak M z tendencjami w kierunku B. Lało atramentem jak z kranu. Próbowałem na atramencie Lamy, Pelikana, Hero. Wreszcie wlałem suchego Parkera granatowego. Niewiele się zmieniło. Dlatego od tej pory stronię od systemu spływak + stalówka = Lamy. Chciałem kupić ze stalówką EF, ale już wyszła z produkcji.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daniel84 pisał o zakrzywionych stalówkach EF nie ma sensu porównywać tych stalówek do klasycznych EF to zupełnie inna stalówka w użyciu. Dla nas będzie pisała zawsze grubiej bo my przyzwyczajeni do klasycznych stalówek źle trzymamy pióra do azjatyckiej kaligrafii. Azjaci piszą tymi piórami tak jakby pisali pędzlami, trzymają te pióro niemal pionowo a my w naturalny dla nas sposób kładziemy je i przez to piszą grubiej. Nie ma żadnego porównania, ta stalówka krzywa z normalną ;) Natomiast co do przygód z Lamy, machnąłem już dawno ręką ;) mam jedną sztukę kupowaną na początku zeszłego roku, F i taka jest ale dla odmiany ziarno patrząc na stalówkę od góry(patrząc od strony loga Lamy) było krzywo nadlane. Dół stalówki gładki, trzyma rozmiar, góra z zadziorem. Jakby nie było stalówka "kulawa" ;) trzeba było poprawiać :) Z resztą zapewne już wiecie jaki mam stosunek do tego pióra, to jedyne pióro Lamy jakie mam i ostatnie. Mam więcej piór z tego typu stalówkami, lubię je, nie ma żadnych problemów. EFki chińskie mają tylko problem z ustawieniem ziarna i gładkością, ogólnie cienko piszą ale różnie im wychodzi wykończenie tych stalówek ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Michał76 napisał:

EFki chińskie mają tylko problem z ustawieniem ziarna i gładkością, ogólnie cienko piszą ale różnie im wychodzi wykończenie tych stalówek

EFki Lamy mają te same problemy, mam dwie i musiałem poprawiać po zakupie. Czarne wydają się lepiej wykończone. Czekam jeszcze na EF do Lamy Aion (Z53), ale coś poczta chyba pogubiła przesyłkę. Słyszałem, że te Z53 są lepiej wykonane.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja już mam dość LAM, co prawda tęsknym okiem patrzę na CP1, bo stalowa i leży mi dobrze w dłoni, tylko ta cena... A jak sobie pomyślę, że nawet jakbym zaszalał i kupił ze stalówką F i w finale będę mieć mazak B, to już mi lepiej. To taka terapia szokowa ;) A nie mam takich umiejętności ani narzędzi jak kolega Michał, żeby poprawić stalówkę.

 

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To mnie właśnie najbardziej irytuję w dzisiejszych piórach, żeby coś było takie jak należy to trzeba to poprawiać, ustawiać, szlifować, oczywiście uogólniam ale tak to obecnie wygląda. Ktoś chętny na zakup pióra niemal automatycznie musi stać się ekspertem od budowy piór, ich szlifowaniu a przecież nie wszyscy muszą być tymi ekspertami. Gdzie te czasy gdzie kupiło się byle jakie pióro, wyciągnęło z pudełka, zatankowało i po robocie, kto tam patrzył jak wygląda ziarno, pióro pisało od przyłożenia. Dzisiaj jak ktoś nie chce, nie lubi, nie ma takich zdolności by bawić się w te poprawianie jest niemal skazany na ciągłe poszukiwanie tego swojego najlepszego pióra, te częste reklamacje, odsyłanie bubli może zniechęcać. Dochodzi jeszcze kwestia ceny, można mieć złudne wyobrażenie że jak się wyda dużo na to pióro to mamy gwarancję że dostajemy produkt "doskonały". Życzyłbym tego wszystkim by tak było. Ale nie ma co gdybać, demonizować ;) trzeba szukać tego swojego "naj", mieć trochę szczęścia przy kupnie czegoś taniego, tyle nam wszystkim pozostało :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, derywat napisał:

@Franek sprawdź ceny CP1 na amazon.de, wzchodzą dość atrakcyjnie. Mają też ze stalówką EF.

Lamy Studio i Aion też warto tam poszukać.

No masz u mnie 🍺, znalazłem nowe za 130 zł - szok, u nas wołają 280 - 300 zł ! Dzięki wielkie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.


×
×
  • Utwórz nowe...