Skocz do zawartości

Jakie pióro dzisiaj kupiłeś?


ArielN

Polecane posty

  • Odpowiedzi 9,9k
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Udało się mi kupić model pióra może trochę mniej znany, ale za to lubiany i z "otoczeniem".

Oto Pelikan M481, protoplasta serii Tradition.

4ca6d126a5930d39.jpg

3d6afeb63afe7e73.jpg

8dc6f976eaa93cc8.jpg

a198d04350b393e4.jpg

4b313c06b75f4e04.jpg

Myślałem, że model M481 jest wielkości M150, a tu niespodzianka! Jest wielkości M200 i M250.

Od góry : Pelikan M481, Pelikan M200, Pelikan M150

073aebbc89d2dec0.jpg

I następna niespodzianka - na captopie brak logo Pelikana.

c6137bb3c21d73be.jpg

zdrówka

Edytowano przez konis
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Water.jpg

B)

Częściowo rozmontowany, wykruszam gumkę. Blaszka wygląda na sprawną. Chyba się wreszcie będę musiał pofatygować do jakiegoś zakładu galwanizacji, bo na klipsie ostała się już tylko punca, bez pokrycia w kruszcu.

Korpus, poza potężną dyskoloracją, jest bardzo mocno spolerowany, ale da się odczytać "metryczkę":

_________________

PAT'D.1884___/--------\_MAY 23.1899

WATERMAN'S_| IDEAL| FOUNTAIN -

PEN.N.Y.U.S.A.-\_____/_& AUG.4.1903

Kreski reprezentują globus. Znaczek "&" to bardzo zatarte coś przed "AUG". Układ kresek najbardziej kojarzy mi się właśnie z "&".

Stalówka złota (sądząc ze stanu złoceń, a raczej ich kompletnym wytarciu na klipsie i dźwigience), fleksująca, lekko zgięta (się poprawi).

Ziarno w bardzo dobrym (!!! :blink:) stanie. Pisząc "bardzo dobry" mam na myśli porównanie z mało zużytymi piórami z lat 90-tych. To pióro musiało większość swojej historii przeleżeć w szufladzie, nieużywane!!! (w ogóle używane było, resztki gumki są ubrudzone atramentem w postaci sypkiej).

Napisy na stalówce (w widocznej części; na razie ani śmiem jej demontować, wyprostować da się bez wyjmowania)

WATERMAN'S

IDEAL

NEW YORK

Napis na szczycie korpusu: 52

Napis na dźwigience (globus): (P.S.F.)

Napis na klipsie (globus): Ideal

Napis na obrączce klipsa:

WATERMAN'S

MADE IN FRANCE

Ciekawe: klips dołożono później, czy po prostu New York było standardowo używane jako wskazanie siedziby firmy, a samo pióro zmontowano we Francji?

Wygląda na to, że dziś podskoczyła średnia wieku mojego zbioru. :blink:

Edytowano przez Alveryn
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękny okaz trafiłeś Alveryn!

Na stalówce powinna być jeszcze cyferka 2.

Klips może być oryginalny, ale mocowanie klipsa jest już późniejsze niż pióro, które zapewne wyprodukowano w USA, choć tak do końca nie jest takie pewne. Jules Fagard rozpoczął produkcję piór we Francji w 1926 roku, więc teoretycznie pióro mogło być wyprodukowane we Francji.

Model 52 produkowany był w latach 1915-1929.

zdrówka

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Licytowałem niebieską Osmię 773 na eBayu, ale niestety, ktoś ją chciał mieć bardziej niż ja. Na otarcie łez kupiłem w krakowskim sklepie Seventh Factor zielonego Pelikana M200. 16 listopada parę minut po północy zrobiłem klik. Jeszcze tego samego dnia pióro zostało wysłane. Dziś jest 18 listopada godzina 10, a pióro jest już u mnie w domu. Ciekaw byłem jak to naprawdę jest z tym zielonym kolorem. Oto Pelikan M200 Green.

e041e4e192308e28.jpg

Różnica pomiędzy barwą zieloną a niebieską jest subtelna, ale doskonale widoczna. Kiepskie dziś światło do zdjęć, bo pełne zachmurzenie i mgła, ale coś niecoś widać. Pelikan M200 Green i Pelikan M200 Blue. Niebieski Pelikan był wyprodukowany przed 1997 rokiem, ma więc podwójny ring na zakończeniu skuwki i obły cap-top, oraz oczywiście inne logo, jeszcze z pelikan jest z dwoma pisklętami.

fb3d65147e17cbb4.jpg

f2afbccb258f9585.jpg

d75b8183405fe787.jpg

cba02012b481524a.jpg

d28bb44ac26fbc73.jpg

b75113588082ca6a.jpg

dd2603e9a9c11f5d.jpg

f321c0f2efaf15d3.jpg

zdrówka

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.


×
×
  • Utwórz nowe...