Skocz do zawartości

Lekkie pioro z dobrym wygladem


Polecane posty

  • Odpowiedzi 76
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Gość nilfein

@Mahboobathi - Waterman Hemisphere ma raczej twardą stalówkę, bardzo zbliżoną (choć niewątpliwie lepszą i cieniej piszącą) do Twojego Parkera Urbana. Zasadniczo jest bezawaryjne, ale raczej nie kupowałbym go w pełnej cenie sklepowej (zazwyczaj ok. 200-250 zł). Nie jest warte takiej ceny i można je upolować z drugiej ręki już za jakieś 120 zł w sensownym stanie (nawet sporo poniżej tej ceny). Kupno nowej stalówki do Hemi to już inwestycja zbliżona cenowo do nowego pióra - producent pomyślał to tak, że musisz kupić całą sekcję. A sama przyznasz, że wydatek 100-120 zł za stalówkę w momencie, gdy za taką cenę możesz mieć całe (nawet nowe) pióro to już trochę ekstrawagancja...Poza tym najłatwiej dostępne są stalówki Fi M. Nie widziałem innych do Hemi w ogólnodostępnej sprzedaży. Aha, no i przy intensywnym użytkowaniu po 2-3 latach pióro może przestać wyglądać elegancko - Hemi nie są znane z trwałości.

 

Wałkowany tu Pelikan ma stalówkę, która jest dosyć miękka (w sensie, pisze miękko, gładko i dość mokro - ja takie pióra lubię). Uważam też, że cena ok. 280-300 zł za M200 jest jak najbardziej adekwatna do jakości.

 

Jeszcze dwie uwagi:

- Pelikany serii Tradition (M150, M200 z różnymi wariacjami) oraz serii Souveran (od M300 w górę) mają wbudowany tłok - nie da się w nich używać nabojów (dla mnie to akurat zaleta). Napełnia się je pokręcając tylną część korpusu w odpowiednią stronę (banalnie prosty i elegancki system). Pojemność wbudowanego rezerwuaru atramentu znacząco przewyższa standardowy nabój, pióro ma okienko podglądu poziomu atramentu, więc nie ma obaw o to, że atrament skończy nam się w najmniej spodziewanym momencie. Moje M200 na jednym tankowaniu wytrzymuje ok. 3 dni (a piszę bardzo dużo).

- Wymiana stalówki w Pelikanach jest banalna - wykręca się ją po prostu z korpusu i wkręca inną. Jeżeli więc byś uznała, że M-ka jest za cienka lub za gruba, to za ok. 100 zł możesz sobie dokupić np. F lub B, OB i co tam Ci jeszcze do głowy wpadnie. A jak zapragniesz zainwestować sporo, to zawsze możesz kupić złotą od M400 (są praktycznie takie same gabarytowo).

 

Także, Pelikan jest trochę bardziej rozwojowy...;)

 

Ale - żeby nie było - ma też wady. Zauważyłem, że stalówki Pelikana CT (takie srebrnego koloru, np. w M205) piszą nieco gorzej od tych GT (złotego koloru). Nie wiem, czym to jest podyktowane. Może to być moje subiektywne odczucie.

Poza tym, po jakimś czasie zauważysz, że na piórze powstają zarysowania. Nie jest to jakieś straszne, ale może razić po paroletnim użytkowaniu. Na szczęście, zazwyczaj wystarczy tylko przelecieć to pastą polerską i pióro jak nowe ;)

Aha, no i Pelikany mają zakręcane skuwki. Jeśli często otwierasz i zamykasz pióro (np. robiąc szybkie notatki), to może Cię to z czasem zacząć irytować.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcin, mam i jestem zalogowana wyszukujac, dzieki, bede obserwowac aukcje.

Kasiasemba, dziekuje za uwagi, mam rozpoznany lokiec tenisisty, pisanie sprawia mi duzy bol, a ciezkie pioro jakim jest dla mnie urban po calym dniu sprawia, ze boli mnie jeszcze bardziej.

Nilfein, dzieki za bogactwo wskazowek, po wielu glosach jestem zdecydowana na Pelikana 200, wbudowany tlok jest dla mnie ok, na naboje mam Urbana, ktory cudownie ozyl po kapieli. Bedzie w razie W, choc w pracy zamierzam miec buteleczke z atramentem. Decyzja zapadla, dziekuje.

Jak zakupie, to sie pochwale na pewno :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcin, mam i jestem zalogowana wyszukujac, dzieki, bede obserwowac aukcje.

Kasiasemba, dziekuje za uwagi, mam rozpoznany lokiec tenisisty, pisanie sprawia mi duzy bol, a ciezkie pioro jakim jest dla mnie urban po calym dniu sprawia, ze boli mnie jeszcze bardziej.

Nilfein, dzieki za bogactwo wskazowek, po wielu glosach jestem zdecydowana na Pelikana 200, wbudowany tlok jest dla mnie ok, na naboje mam Urbana, ktory cudownie ozyl po kapieli. Bedzie w razie W, choc w pracy zamierzam miec buteleczke z atramentem. Decyzja zapadla, dziekuje.

Jak zakupie, to sie pochwale na pewno :)

pomacałam mojego urbana i hemisferę i są porównywalne pod względem wagi, może urban ciut cięższy. ale widze że decyzja zapadła, super :) sama tez się czaję na pierwszego pelikana, ale celuje raczej w 400 lub 600, strasznie mi się podobaja dwukolorowe stalówki

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość nilfein

...a jakbyś miała problem ze stalką, to zawsze możesz podrzucić @piter22. Chłop w magiczny sposób przywrócił moją F-kę do działania. I wiem co mówię - pisałem piórem po jego ingerencji ;)

 

@kasiasemba - na jednym Pelikanie się pewnie nie skończy, tak jak u mnie...ale M600 to już inwestycja  :wallbash:

Edytowano przez nilfein
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...a jakbyś miała problem ze stalką, to zawsze możesz podrzucić @piter22. Chłop w magiczny sposób przywrócił moją F-kę do działania. I wiem co mówię - pisałem piórem po jego ingerencji ;)

 

@kasiasemba - na jednym Pelikanie się pewnie nie skończy, tak jak u mnie...ale M600 to już inwestycja  :wallbash:

wiem i ubolewam ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czesc, ktore lezy miedzy palcami to sekcja :)

 

 

 

cześć! ta część po polsku nazywa się osadka.

 

*******************************************************

nie znam budżetu, ale z nowych piór, to ja bym polecił lamy 2000. nie za ciężkie, nie za duże, w sam raz. pisze gładziutko i nie grymasi. cena nowego to od 110€ wzwyż. na amazonie.

 

http://www.piorawieczneforum.pl/index.php?/topic/4281-lamy-2000/?hl=%2Blamy+%2B2000

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

cześć! ta część po polsku nazywa się osadka.

 

*******************************************************

nie znam budżetu, ale z nowych piór, to ja bym polecił lamy 2000. nie za ciężkie, nie za duże, w sam raz. pisze gładziutko i nie grymasi. cena nowego to od 110€ wzwyż. na amazonie.

 

http://www.piorawieczneforum.pl/index.php?/topic/4281-lamy-2000/?hl=%2Blamy+%2B2000

osadka, my ass. wszyscy na forum piszą sekcja. cześć  :P

Edytowano przez kasiasemba
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość nilfein

drobne palce powiadasz... aż szkoda, że nie wiadomo, czy przeszkadzałaby Ci dżdżowniczka na sekcji, jak w tym Diplomacie Traveller :D mam na myśli dolny model, ze złoconą stalówką

IMGP3436.JPG

IMGP3437.JPG

A po co się ograniczać? Na Targowisku jest taki jeden Dyplomata w niewygórowanej cenie :P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi sie to pioro za drobne, pasuja mi modele " srednie" i lekkie wagowo. Waga to glowny wyznacznik dla mnie.

Przyszedl do mnie wczoraj Lamy Alstar, nie jest to szczyt designu, troche kanciasta sekcja, trzeba zawsze dobrze je trzymac, ale lekkosc samego piora i w dodatku lekkosc i gladkosc pisania to jest to, czego oczekuje. lamy zasluguje, by lezec na biurku i czekac na mnie, ale nie wyglada dobrze w etui w torebce, by w razie W wyjac i cos zanotowac.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja z małych, lekkich piór lubię pelikany m100 i m250, oraz hero 616 demi, czyli klon parkera 51 demi. z lekkich średnich parker 45 i sheaffer imperial ii. no a potem są duże. duże lekkie i duże ciężkie.

 

f3al.jpg

sheaffer imperial ii de luxe

parker 45ct

pelikan m250

hero 616 demi

parker 15

 

fol3.jpg

hero 329

diplomat esteem

reform 1745

hero 616 demi

pelikan m100

 

zkve.jpg

diplomat esteem

lamy 2000

parker 51

parker 45

twsbi diamond 580

pelikan m250

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.


×
×
  • Utwórz nowe...