Skocz do zawartości

Własne pióro - jak zrobić


heldan

Polecane posty

Pewnie, gdzieś się już to pytanie pojawiło,ale nie mogę znaleźć na forum - może nie wiem jak wpisać. Jeśli mam rację to wystarczy mi link.

 

Do rzeczy. 

 

Zainteresowałem się zrobieniem pióra samemu. Może nie koniecznie od razu stalówki, spływaka i reszty, ale widziałem gdzieś na anglojęzycznych blogach drewniane korpusy wykonane samemu. Fajnie to wygląda. Teraz pytanie:

 

Czy da się to zrobić w domowym zaciszu, nie mając jakiejś tajemnej i specjalistycznej wiedzy - czyli czy wystarczą chęci, czas i jakiś poradnik?

Czy potrzebny jest do tego profesjonalny sprzęt za ogromne kwoty?

Czy znacie jakiś poradnik, tutorial, opis?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 74
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

To jest bardzo dobry temat. Najważniejszym elementem chyba tutaj jest tokarka, to na niej wytoczy się całą obudowę. Łatwiej byłoby chyba zrobić pióro z żywicy, są do kupienia gotowe blanki w różnych kolorach i wzorach. Takiemu można nadać kształt, nagwintować skuwkę i korpus, zamontować gotowy "nib unit", i gotowe. No, ale łatwiej powiedzieć niż zrobić.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw musisz poznać choć podstawy obróbki materiału, z którego chciałbyś to zrobić. A dopiero potem wchodzić w szczegóły.

No i zależy co traktujesz jako 'zrobienie pióra'. Czy zrobienie własnego korpusu i skuwki do 'fabrycznej' sekcji czy całość.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość zrobił sobie coś w rodzaju tokarki z wiertarki na statywie. Dobre do korpusu, ale do gwintu mało precyzyjne - brakuje mocowania z drugiej strony i jakiejś podpórki do noża.

Wszystkie pozostałe elementy kupił w jakimś sklepie z półproduktami dla hobbystów.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dużo tańsze niezbyt prędko. Zresztą i tak główny koszt to projekt.

Projekt, może być z własnej głowy podparty pomysłami jak inni to robią. W "sieci" masa przykładów. Fakt, że wtedy uczysz się na własnych błędach, a to niestety trwa i koszty zniszczonego materiału są niekiedy spore.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli o czymś w tym rodzaju?

 

http://www.youtube.com/watch?v=Qn5v2MX9Wp8

 

Najlepsze jest gwintowanie. :o

Może nie tak drastycznie prosto, ale zwykłą tokarką.

A gwintowanie jest ekstra. :)  Niesamowita wprawa, żeby dobrze wyszło. Ten sposób ma tę zaletę, że nie zrywa gwintu, jak narzynka.

No i ebonit... jest super, chyba się skuszę, bo już mnie wkurza szukanie odpowiednika. Jak nie za sztywne i się kruszy, to znowu za gumiaste. :(

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może nie tak drastycznie prosto, ale zwykłą tokarką.

A gwintowanie jest ekstra. :)  Niesamowita wprawa, żeby dobrze wyszło. Ten sposób ma tę zaletę, że nie zrywa gwintu, jak narzynka.

No i ebonit... jest super, chyba się skuszę, bo już mnie wkurza szukanie odpowiednika. Jak nie za sztywne i się kruszy, to znowu za gumiaste. :(

Kochani, czy jakiś szczęśliwy posiadacz pióra typu, "Sailor", "Namiki", posiada informację jaki jest gwint łączący korpus pióra ze skuwką? Czy to jest-  M 12 x1, M 14x1, czy M 14 X 1,25?

Nie mam dostępu do tych piór i nie mam jak zmierzyć gwintu. :(

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak mi powiesz jak go zmierzyć to chętnie pomogę.

To będzie trudne, jak się niema odpowiednich narzędzi. :(

Do średnicy czyli, wymiar M 12, lub 14, potrzebna jest suwmiarka:

https://www.google.pl/search?hl=pl&site=imghp&tbm=isch&source=hp&biw=1188&bih=613&q=suwmiarka&oq=suwmiarka&gs_l=img.1.0.0l10.5484.9319.0.13892.9.5.0.4.4.0.136.579.0j5.5.0....0...1ac.1.37.img..0.9.614.ldr_J3ZRbdc

 

Natomiast skok gwintu czyli to co jest po numerze głównym (x 0,75 lub 1 lub 1,25 albo inne) mierzy się "grzebieniem" :

 

https://www.google.pl/search?hl=pl&site=imghp&tbm=isch&source=hp&biw=1188&bih=613&q=grzebie%C5%84+do+gwint%C3%B3w&oq=grzebie%C5%84+do+&gs_l=img.1.7.0l10.29208.35457.0.41058.12.11.0.1.1.0.146.1124.3j8.11.0....0...1ac.1.37.img..1.11.985.mT1xRo84JmY

 

Najprościej by było jak sie niema takich narzędzi  dać zmierzyć w sklepie z narzędziami albo na jakimś warsztacie ślusarsko- tokarskim.

 

Ale to już chyba za duży kłopot, więc może ktoś z forum będzie coś wiedział i podpowie. ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co to tam takiego strasznego jest na tej Kowalskiej, że tak sobie dworujecie z Piotra?

Zapytam jeszcze tuta, żeby nie zakładać nowego tematu:

 

Czy można gdzieś zobaczyć zdjęcia piór,  ręcznie wykonywanych przez polskich rzemieślników, ale obecnie?

Jakoś w sieci nie znalazlem nic.

Nie chodzi mi o produkcję  przemysłową, ale pojedyńcze egzemplarze.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.


×
×
  • Utwórz nowe...