Skocz do zawartości

Flexy - temat zbiorczy


Polecane posty

Do napisania tego tematu zmotywował mnie tsywrawe swoją recenzją Falcona :)

Jest na forum całkiem szerokie grono sympatyków tego typu piór. Pomyślałam, że każdy mógłby napisać kilka słów i wrzucić skany - dzięki temu łatwiej byłoby się w tym temacie odnaleźć.

 

Standard duże litery 15mm małe 5mm jest chyba OK. Przydałyby się również informacje o modelu (ew. rok produkcji), jaka to stalówka oraz opis ewentualnych modyfikacji.

 

Waterman 515 NW5

 

nw5_zps58ace824.png

wt_zps6654b62c.png

fal_zpsde521001.png

 

Atrament Sailor Arima Amber.

 

Waterman 515 produkowany krótko (1940-1941) gdyż zaraz po dołączeniu USA do wojny został przemianowany na Commando. Spotykane są dwa typy stalówek - W5 (elastyczna do codziennego pisania) oraz NW5 (flex). Do zdobycia w kolorach jet, maroon, amber i blue.

Edytowano przez Inekane
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 140
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

No-name też, tylko wtedy dobrze by było wstawić zdjęcia całego piórka żeby było dokładnie wiadomo z jakim cudem mamy do czynienia.

Czasem stalówki Warranted potrafią pod względem zmiany kreski przeskoczyć te "markowe" więc niech nie czują się gorsze :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj. Rodzaj eChmury. Załóż tam sobie bezpłatnie konto. Moje fotki właśnie stamtąd sa wyświetlane na forum. Jest wstawisz foto do folderu Public w Dropboxie, i klikniesz na niego prawym klawiszem, będziesz mogła skopiowac link, który wstawia się do postu. Zdaje sie, że miejsca jest tam na 4GB.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No-name Waranted "4" - Greg Minuskin

a0JTBiE.png
Zjadłem jedno "r" :<
Atrament: 
8mQB6Ug.png

Stalówka:
Kl0Z8dA.jpg


Producent pióra jest mi nieznany, na pierścieniu skuwki widnieje litera "S", jednak nic mi to nie mówi. Pióro jest wykonane z ebonitu, napełniane za pomocą systemu lever filler, uzbrojone jest w 14-karatową stalówkę Warranted w rozmiarze 4. Pióro było odrestaurowane a następnie sprzedane przez Grega Minuskina. Czas produkcji - obstawiam lata 20, 30. 
jwrsOIp.jpg

Edytowano przez Zero
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK. Do kolekcji mój zespenserowany Pilot Namiki Falcon. Atrament yama-guri.

 

Falcon%201.jpg

 

Falcon%202.jpg

 

 

I italic/flex Swan Jackdaw w Salixie.

 

swan%201.jpg

 

Oraz gwoli ostrzeżenia Ahab w Turkusie Nicponia. Bardzo nieflex mimo zapewnień. Trzeba mieć do niego ciężką łapę. Ja widocznie nie mam.

 

Ahab%201.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No proszę, Noname, a jaki świetny flex!

Wiem, jestem zadowolony z tego zakupu ^_^ Na tyle, że czasem myślę sobie czy by nie kupić jakiegoś "pełnowymiarowego" pióra ale z takim lżejszym flexem i wariacją linii, nie do kaligrafii, ale żeby codzienne uczelniane notatki wyglądały ładniej. Najlepiej żeby nie był za drogi :P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja co prawda flexami nie posługuję się sprawnie, ba! nawet nie potrafię powiedzieć, czy coś takiego posiadam, ale też wrzucę dwa skany, a co! stać mnie.

 

tqiy.jpg

 

kalendarz na dzień dzisiejszy. nie znam producenta, ani gramatury, ani nic. ot, gratisowy kalendarz od obwoźnego handlarza kawą.

tak czy siak kalendarz przyzwoity, strony kremowe, papier szorstki, chłonny, ale ani nie strzępi, ani nie przebija.

na próbce:

  • noodler's konrad - pelikan 4001 czerń brylantowa,
  • pelikan m25 ob (14kt) - pelikan 4001 czerń brylantowa,
  • twsbi diamond 580 1,5mm - waterman bleu inspiration,
  • reform 1745 - waterman violette,
  • diplomat esteem f - noodler's habanero,
  • parker 45 xf (14kt) - rotring ultramarine.

ciekawostką jest dla mnie zlatka w pelikanie, raczej jest standardowa dla tego modelu, znaczy nie ulepszana. kiedyś kol. Konis miał coś klepnąć na temat miękkości stalówek, ale widać mu z głowy wyleciało, a ja nie śmiem naciskać.  a, i zaskoczeniem i niespodzianką dla kapitana jest takoż zlatka xf parkera. jest taką niespodzianką, bo inne zlatki, które posiadam, są tak twarde, że pisze się nimi niczym długopisami, a tu - co będzie lepiej widoczne na drugim skanie, można co nieco wycisnąć. także tego.

 

dla porównania bazgrołki na oxfordzie pod marką wiodącej marki. w przypadku oxforda zdarza się torowanie, zwłaszcza z przypadku pelikana i diplomata.

 

tw9k.jpg

 

niestety, mimo że ograniczyłem się do litery F, bez baboli i tak się nie obyło, za co przepraszam.

i pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te Tłisbi to italic, ani hybi.

jasnym jest. dałem jako próbkę referencyjną, bo któraś z koleżanek się pytała ostatniemi czasy, czy stub da to samo co flex. nie da. co widać jak na dłoni, na której kaktus wyrasta, li cytryna dojrzewa.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie mogę zamieścić zdjęcia bezpośrednio tutaj, więc proszę zajrzeć do Galerii:

http://www.piorawieczneforum.pl/index.php?/gallery/image/531-p1070694/

Oto niepozorne pióro Waterman 301, wyprodukowane w USA w latach 30 XX wieku (może ktoś zna dokładną datę?). Stalówka jest złota, posiada imprint "Waterman's Ideal" oraz numer 2A (nie wiem, co oznacza owo A, natomiast 2 to rozmiar stalówki). Mimo skromnego wyglądu jest to jedno z najlepiej piszących moich piór. Znakomicie podaje atrament, co w wielu flexach jest problemem. Ma też dużą rozpiętość kreski: od cieniutkiej po całkiem pokaźną. Użyty tu atrament to Bezuidenwoudgroen Akkermana.

Edytowano przez aoirghe
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jasnym jest. dałem jako próbkę referencyjną, bo któraś z koleżanek się pytała ostatniemi czasy, czy stub da to samo co flex. nie da. co widać jak na dłoni, na której kaktus wyrasta, li cytryna dojrzewa.

jam ci to byla, ja!

pochwalę się - wczoraj sama zrobiłam sobie stuba :) mialam takiego starego bylejakiego Wherevera z ułamaną stalowką, to sobie na nim poeksperymentowalam. niestety nie mam aktualnie aparatu (w serwisie) i nie moge pochwalić się zdjęciami

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są tam jeszcze inne u ciebie.

Dodałam jeszcze zdjęcia dwóch Nonamów. O nich mogę powiedzieć tylko tyle, że mają złote stalówki i zostały wyprodukowane prawdopodobnie w okolicach lat 30. XX wieku. Pióro angielskie jest dziwactwem, jeśli chodzi o system napełniania, bo jest to po prostu gumka, która ujawnia się po odkręceniu pióra mniej więcej w połowie korpusu. Musze jednak przyznać, że pomimo swego prymitywizmu system ten okazał się bardzo skuteczny, zasysa jak wampir wgryziony w dziewicę.

Pióro niemieckie jest podobno jakąś poboczną produkcją firmy Osmia, ma gabaryty King-Konga i tankuje jak cysterna. Niestety skrzydełka stalówki są przesunięte względem siebie, co próbuję obecnie naprawić, przesuwając je w przeciwną stronę. Mimo tego mankamentu pióro - jak widać - pisze...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękny, szlachetny flex Pelikana 100:

http://www.piorawieczneforum.pl/index.php?/gallery/image/534-p1070704/

Moja próba datowania tego pióra dała wynik 1937 r.

Dwa otwory wentylacyjne na skuwce sugerują lata 1933-1942. To, co uważałam za połamany spływak jest specyficznym kształtem z lat 1929-1937, kiedy to środkowa płytka spływaka była wyżłobiona. Natomiast stalówka z napisem:

                            Pelikan

                              585

                         14 KARAT

pojawiła się od 1937r. W efekcie otrzymujemy rok produkcji 1937. Pod warunkiem, że pióro nie składa się z części o różnym pochodzeniu :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.


×
×
  • Utwórz nowe...