Skocz do zawartości

Wkład grafitowy 1,18 mm


Polecane posty

Ostatnio udało mi się wylicytować trzy vintag'owe ołówki mechaniczne. Dedykowane do nich wkłady powinny mieć średnicę 1,18 mm, ta grubość współcześnie jest używana (z tego co wiem) tylko przez Yard-O-Lead. Niestety nie znalazłam polskiego dystrybutora tej firmy, co prawda jest w sieci kilka sklepów oferujących takie wkłady ale cena to około 5funtów + niemałe koszty przesyłki. Biorąc pod uwagę to, że u mnie grafity maści wszelakiej idą w ilościach hurtowych szukam jakiegoś w miarę dostępnego zamiennika.

 

Na tej stronie jest informacja, że wkłady o średnicy 1,1/1,15/1,18/1,2 niewiele się w praktyce różnią. Niestety nie znalazłam żadnych innych grafitów w tych rozmiarach. Sprawdzał ktoś to w przypadku starszych ołówków z obrotowym mechanizmem wysuwania?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Biorąc pod uwagę to, że u mnie grafity maści wszelakiej idą w ilościach hurtowych szukam jakiegoś w miarę dostępnego zamiennika.

 

Historycznie to było 1.17 mm tj. 0.046 cala, jaka obowiązywała od końca XIX stulecia. O ile pamiętam to Brytyjczycy trochę namieszali w numeracji.

 

Jeżeli chodzi o tolerancję średnicy w przypadku różnych typów pręcików; to tutaj muszę zmartwić.

Dave na swoim blogu podaje iż grafity 1.18mm / 1.1mm / 1.15mm / 1.2mm, w zasadzie winny pasować do większości ołówków które mają zapotrzebowanie na podobną średnicę - to się zgadza - jeżeli założymy że mechanizm podawania grafitu działa poprzez naciskanie skuwki.

 

Natomiast flagowe ołówki Eversharpa, które miały mechanizm podawania obrotowy, a na których wzorowało się mnóstwo międzywojennych manufaktur miały tolerancję średnicy grafitu rzędu: 0.001 cala tj. 0.025 mm.

 

Nie wiem jakie ołówki nabyła Yennefer, tym niemniej jeżeli mechanizm wysuwania pręcika jest obrotowy, to istnieje spore prawdopodobieństwo iż grafit większy niż owe 1.18 zatnie się bądź będzie działał z oporami, a mniejszy będzie miał luzy.

 

Poza, Yard-O-Lead, niemiecki klasyk, tj. ołówek mechaniczny Worthera http://www.cultpens.com/acatalog/Worther-Slight.html jest "napędzany" grafitami tej tj. 1.18 mm średnicy, a które to kosztują 2.86 funta/za paczuszkę.

Edytowano przez bavarsky
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś nowego w temacie tematu? Jakiś trop?

Byłam we Wrocławskim sklepie Skryba jakiś czas temu i Pan Właściciel obiecał, że się rozejrzy. Z doświadczenia wiem, że w zdobywaniu takich rzeczy jest całkiem niezły. Mam zamiar wybrać się tam jak tylko wyjdzie tegoroczny  Ink of the Year Pelikana.

 

Historycznie to było 1.17 mm tj. 0.046 cala, jaka obowiązywała od końca XIX stulecia. O ile pamiętam to Brytyjczycy trochę namieszali w numeracji.

 

Jeżeli chodzi o tolerancję średnicy w przypadku różnych typów pręcików; to tutaj muszę zmartwić.

Dave na swoim blogu podaje iż grafity 1.18mm / 1.1mm / 1.15mm / 1.2mm, w zasadzie winny pasować do większości ołówków które mają zapotrzebowanie na podobną średnicę - to się zgadza - jeżeli założymy że mechanizm podawania grafitu działa poprzez naciskanie skuwki.

 

Natomiast flagowe ołówki Eversharpa, które miały mechanizm podawania obrotowy, a na których wzorowało się mnóstwo międzywojennych manufaktur miały tolerancję średnicy grafitu rzędu: 0.001 cala tj. 0.025 mm.

 

Nie wiem jakie ołówki nabyła Yennefer, tym niemniej jeżeli mechanizm wysuwania pręcika jest obrotowy, to istnieje spore prawdopodobieństwo iż grafit większy niż owe 1.18 zatnie się bądź będzie działał z oporami, a mniejszy będzie miał luzy.

 

Poza, Yard-O-Lead, niemiecki klasyk, tj. ołówek mechaniczny Worthera http://www.cultpens.com/acatalog/Worther-Slight.html jest "napędzany" grafitami tej tj. 1.18 mm średnicy, a które to kosztują 2.86 funta/za paczuszkę.

Dzięki za link do grafitów, jak w Scrybie ich nie bedzie to prawdopodobnie skorzystam.

Wszystkie ołówki maja obrotowy mechanizm wysuwania rysika.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

Jak dla mnie prawie 30 zł za 12 sztuk grafitów to sporo. Od jakiegoś czasu kupuje grafity 1,4mm i papierem ściernym troszkę je szlifuję. Nie jest to może najczystsza metoda ale działa, przynajmniej dla starych ołówków z obrotowym mechanizmem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy łatwiej dostępne? Napewno, ja kupiłam grafity Faber-Castell podejrzewam że bedą dostępne w tych lepiej wyposażonych sklepach z artykułami piśmienniczymi. Co do wyboru twardości to i ile się nie mylę to dostępne są tylko B.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wytłumaczcie mi proszę, czym się różni taki stary ołówek z mechanizmem obrotowym na grafit 1,18 od nowoczesnego na grafit 1,0 albo 1,20?

W przypadku piór sprawa jest jasna - stalówka ma takie a nie inne właściwości, podawanie atramentu jest takie a nie inne.

W przypadku ołówka, do którego i tak wkłada się współczesny grafit jakie to ma znaczenie? Szczególnie patrząc na ten wątek

o zdobywaniu grafitów, szlifowaniu ich papierem ściernym i tak naprawdę brakiem wyboru twardości.

Pomijam oczywiście względy czysto estetyczne typu "stare są ładne" albo "podoba mi się najbardziej na świecie".

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie chodzi o to żeby działało. Zdobyłem go niejako przy okazji bo w komplecie z piórem Kaweco Sport z 50 roku.

I wszystko jest sprawne tylko grafit ma twardość z H3 pewnie. Szyby można kroić.

Pozatym ładniejszego malucha nie widziałem i fajnie żeby byl użyteczny, a nie tylko leżał i oddychał. :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam współczesnego ołówka z obrotowym mechanizmem więc ciężko mi stwierdzić czy są jakieś różnice. Co do podanych wymiarów 1 mm na pewno będzie wypadać bo grafit w tych ołówkach, które mam jest mocowany na wcisk w metalowej osłonce. 1,2 mm mógłby działać jeżeli jeżeli delikatnie starłoby się końcówkę która wchodzi do osłonki bo wydaje mi się, że otwory przez które wychodzi na zewnątrz mają większa średnicę niż 1,18mm. Jak to wygląda w innych modelach nie mam pojęcia.
1d9fbaa12daeaa44m.jpg

Strzałką zaznaczony jest element gdzie mocuje się grafit. W Duofoldzie lepiej to widać.

 

Tak a propos widziałeś gdzieś w Polsce grafity 1,2mm? bo chętnie takie bym przygarnęła.

 

 

Jeśli chodzi o to dlaczego bawię się w szlifowani grafitów to powody są podobne do tych przedmówcy, mam kilka współczesnych ołówków do których znalezienie grafitów jest banalne. Nie chce jednak żeby te ołówki tak po prosty leżały. Są tak tak urokliwe przedmioty, że jest się w stanie poświecić sporo czau żeby działały i móc ich używać.
 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...
...

 

Tak a propos widziałeś gdzieś w Polsce grafity 1,2mm? bo chętnie takie bym przygarnęła.

...

 

W Polsce, nie ale co jakiś czas na e-bayu

 

http://www.ebay.com/itm/Tube-12-Germany-1-18-mm-Leads-Graphite-Black-HB-glass-tube-set-2-pcs-/291239296068?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item43cf36fc44

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio udało mi się wylicytować trzy vintag'owe ołówki mechaniczne. Dedykowane do nich wkłady powinny mieć średnicę 1,18 mm, ta grubość współcześnie jest używana (z tego co wiem) tylko przez Yard-O-Lead. Niestety nie znalazłam polskiego dystrybutora tej firmy, co prawda jest w sieci kilka sklepów oferujących takie wkłady ale cena to około 5funtów + niemałe koszty przesyłki. Biorąc pod uwagę to, że u mnie grafity maści wszelakiej idą w ilościach hurtowych szukam jakiegoś w miarę dostępnego zamiennika.

 

Na tej stronie jest informacja, że wkłady o średnicy 1,1/1,15/1,18/1,2 niewiele się w praktyce różnią. Niestety nie znalazłam żadnych innych grafitów w tych rozmiarach. Sprawdzał ktoś to w przypadku starszych ołówków z obrotowym mechanizmem wysuwania?

Hej Yennefer,

 

Jest to pewien koszt, jak trzeba samemu zapłacić za przesyłkę z USA, ale oryginalne grafity mają jednak tę zaletę, że najlepiej pasują bo:

 

1. Np. w Sheafferze 0,36 cala to odrobinkę więcej niż dostępne współczesne 0,9 cm i wszystko rozbija się o to z jaką dokładnością to teraz robią.

2. W WE, jeśli dobrze pamiętam, wkłady nie były okrągłe tylko wielościenne co może mieć wpływ na to jak gładko i bezproblemowo nam się z zamiennikami pracuje (albo nie).

 

Łatwo mi mówić, bo kiedyś wyczaiłem sprzedawcę, który miał bardzo szeroki wachlarz rodzajów rysików, namówiłem na jedną przesyłkę, bo oczywiście aukcje były na każde pudełeczko osobno i... zrobiłem zapas. Może jakby się zebrała silna grupa pod wezwaniem to przy odrobinie cierpliwości jakieś zamówienie z dzielonym kosztem wysyłki by się udało wam zrobić?

 

Odnośnie twardości to nie wiem jak jest na kapiszonach od WE, ale na puszeczkach Sheaffer-a zwykle było stosowne info odnośnie B i H, plus kolor, rozmiar i  trwałość.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Yennefer, widziałem że szukasz wkładów 1,18. Dałem dwa opakowania takowych Kasi dla Ciebie. Przy okazji spotkania na FPD.

Mam jeszcze kilka opakowań i nawet chyba różnych kolorów. Muszę poszukać.

 

Oooo, to ja bym chętnie jakieś opakowanko odkupił. Jeśli byłaby taka możliwość byłbym kontent niebywale :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Yennefer, widziałem że szukasz wkładów 1,18. Dałem dwa opakowania takowych Kasi dla Ciebie. Przy okazji spotkania na FPD.

Mam jeszcze kilka opakowań i nawet chyba różnych kolorów. Muszę poszukać.

Już rozmawiałam z Kasią. Nie miałam okazji Ci jeszcze podziękować, grafity bardzo mi się przydają.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Zapewne tym postę zasłużę na złotą łopatę roku...

Czy zmieniło się coś w dostępności takich wkładów w ostatnich 2 latach?

Żeby nie było, że jestem leniwy- tak szukałem i nic poza horendalnymi cenami na ebayu nie znalazłem, ale może jest jakieś źródło gdzie się zaopatrujecie, tańsze niż co najmniej 30-40zł za kilka rysików?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...

A ja mam pytanie o ołówek Ballograf z lat 60-70, z obrotowym mechanizmem na rysik. Pisałem do nich i odpisali, że pasować będzie 0.9 mm, kupiłem taki Pentela, 0.9 <1.0> i nic. dziś kupiłem Faber-Castell 1.0 (0.9), chyba to samo, a wydaje mi się nawet cieńszy - tak samo nie pasuje. Oba rysiki wypadają przy mocniejszym potrząśnięciu, a też nie widzi mi się kupowanie każdego wkładu po kolei bo zaraz będę miał niezłą kolekcje. Ma ktoś jakieś pomysły? Do niego też będzie pasować wkład 1.18?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...