Skocz do zawartości

Jakim piórem piszesz dzisiaj?


ArielN

Polecane posty

  • Odpowiedzi 3k
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

U mnie zagościł na stałe skromny, tani chińczyk. Wspominałem o tym piórze w dziale "Jakie pióro dzisiaj kupiłeś?" Wing Sung 840. Pióro kupiłem, doszło, napisałem na szybko co zobaczyłem i jak to u mnie bywa ;) pióro trafiło do pudełka.

Y7EXfBP.jpg

W opisie na szybko napisanym wkradła się nieścisłość dotycząca sposobu napełniania. Chodzi o wypinaną pompkę która przypomina konwerter. Kolega derywat pytał czy można zastąpić pompkę tłoczkiem, konwerterem i co pasuję. Napisałem że pasuje konwerter od Parkera czy Hero serii 50. Owszem wejdzie i to tyle co można napisać o pasowaniu :) Niestety do tego pióra pasuje najlepiej dedykowana pompka która co ciekawe ma szyjkę która odpowiada rozmiarom standardowych naboi lub tłoczków, średnica zewnętrzna całej pompki odpowiada średnicy konwerterów Parkera dlatego trzymają się w sekcji, ściśle przylegają do otworu i tyle tych podobieństw. Można dobrać standardowy konwerter/tłoczek, pasuje podobnie jak standardowe naboje ale co ciekawe nie da się wcisnąć bez uszkodzenia spływaka naboi, wejdą naboje ale trzeba je wcześniej przebić w innym piórze. Także wszystko niby da się dopasować ale tylko dopasować. Tyle co do nieścisłości we wcześniejszym opisie. Kilka słów o samym piórze. Pióro jest małe, zdjęcia nie oddają rzeczywistej wielkości, to piórko(dosłownie) jest niewiele dłuższe od starego długopisu Hero 330, bardzo cienkie. Dołączam marną fotkę porównania wielkości  pióra z popularnymi modelami Hero 329, 616. Kolejna ciekawostka, pióro ma korpus metalowy, lakierowany. Sekcja plastikowa z metalowym pierścieniem tworzącym zatrzask, skuwka jest zatrzaskowa a nie wsuwana jak ww.piórach Hero. Stalówke i spływak można łatwo wyciągnąć, jest wysuwana jak przy klasycznej stalówce. Pióro maleńkie, świetnie pisze, przyciąga uwagę swoim nietypowym wyglądem ;)

G66PH9m.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Kolejne uzupełnienie informacji o piórze Wing Sung 840, wyszła mini recenzja :D Pióro posiada starego typu konwerter z gumką, opisane jest to powyżej. Rozebrałem pióro i delikatnie zmodyfikowałem. W czym rzecz? Otóż do pióra pasują standardowe Europejskie naboje ale w tym konkretnym egzemplarzu nie da się przebić vel.wcisnąć kulki która tworzy szczelne zamknięcie naboju. Nabój trzeba przebić w innym piórze i dopiero wcisnąć do Wing Sunga. Problem stanowi cienka część spływaka która wystaję ponad 4mm nad krawędzią króćca czy pisząc prościej iglicy która przebija nabój. Wciskając nabój można wypchnąć spływak lub co najgorsze zagiąć czy nawet złamać tę cieniutką część spływaka. Modyfikacja polegała na wyciągnięciu spływaka i skróceniu cieniutkiej części spływaka o nadmiarowe 4mm. Przy okazja ciekawostka, stalówki w tych piórach są wkręcane, posiadają gwint i wkręca się je na kołnierz który stanowi integralną część sekcji. Wyciąganie stalówki i spływaka należy robić w takiej kolejności, najpierw wykręca się stalówkę potem już klasycznie wyciąga sam spływak, składanie jest odwrotnością rozkładania. Na koniec ""fotki"" pióra już "uzbrojonego" w nabój, jest to zwykły uniwersalny(dwustronny) nabój Cresco, przy okazji widać że do pióra zmieści się duży nabój.

14mikW9.jpg

OJALilo.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Wczoraj po długim oczekiwaniu odebrałem kolejny tani wynalazek, pióro o nazwie Yiren.

NKg9Q8a.jpg

Kolega Ziemniaczek prosił o kilka słów na temat wykonania pióra. Pióro prezentuję się tak dobrze jak na fotografiach, Chińczycy są niemożliwi pod tym względem, za 15zł można zrobić na prawdę ładne, niemal perfekcyjnie spasowane i wykończone pióro. To ta dobra strona medalu, jest i zła strona, niestety za 15zł nie można mieć wszystkiego, szczegóły zostawię na koniec. Pióro spore, dość długie, metalowe w całości pomijając okładzinę drewnianą, na prawdę drewnianą. Korpus tworzy metalowa rurka na którą nasunięto rozwiercony, wygładzony kołek drewniany. Wszystko idealnie spasowane, równe, gładkie, elementy metalowe to mosiądz, sekcja chromowana, rurka wewnętrzna korpusu i gwinty to żółty mosiądz. Skuwka mosiądz chromowany, klips sztywny ale nie wymaga użycia dużej siły by go odgiąć, bardzo proste i klasyczne rozwiązanie, skuwka szczelna, dość ściśle przylega do sekcji i dodatkowo jest z zatrzaskiem. Podobnie działa na odwrotnej stronie korpusu gdzie element ozdobny też ma frez czy przetłoczenie które współpracuje z zatrzaskiem. Pióro napełnia się przez dołączony konwerter, tu parę słów o sekcji bo jest nietypowa, sekcja przypomina w budowie zakraplacze, tulejka ze spływakiem wystaje ponad krawędź gwintu w który wkręca się korpus. Konwerter jest nasuwany na dość gruby króciec, nie mierzyłem średnic podejrzewam że naboje nie wejdą do tego pióra,może na siłę od Parkera czy Lamy, później to sprawdzę. Konwerter typowa chińszczyzna, nic specjalnego. Na koniec stalówka, ponownie typowa chińszczyzna, popularna #5, pozłota prezentuje się przyzwoicie, ogólnie stalówka dość fajnie prezentuje się, trafiła się z równym nacięciem, grawerunek na stalówce gładki nie poszarpany, ziarno szlifowane na wzór stalówek cienko piszących np.Hero 616 itp. jest ten tzw.sweet spot. I zapowiadany wielki minus, niby wszystko fajne, stalówka do dużej poprawki, w sumie dzień mi zajęło by doprowadzić ją do porządku.Ziarnu jakby nadano właściwy kształt ale zapomniano wykończyć szlifowanie. Typowa(znowu)maszynowa robota, nadać wstępny kształt i "następną proszę". Po doszlifowaniu, wygładzeniu pióro pisze świetnie, pokuszę się ze stwierdzeniem że pisze maślanie jak drogie, markowe pióro. Pióro mokre, soczysta F na odwrocie również gładko, coś ala EF no ale to już własna ingerencja bo fabrycznie ziarno to dzieło przypadku. Szkoda, pióro ładne, porządnie spasowane, wykończone, nie jest od razu gotowe do używania (pisząc bardzo delikatnie).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porównujecie tego chińczyka do F-C Ambition a nawet są opinie że to jest kopia czy nawet podróbka F-C. Nie mam zamiaru bronić chińczyków, nie mam w tym żadnego interesu ale niektóre porównania są wyolbrzymiane. Tych piór jest mnóstwo, przeróżne formy bardziej lub mniej przypominające F-C. Podyktowane to jest prostotą wykonania, mało tego od ponad roku są dostępne zestawy do samodzielnego montażu piór które też wyglądają jak F-C Ambition. Wracając do prezentowanego chińczyka, Yiren MO987 wyglądem przypomina F-C Ambition ale tylko przypomina. Yiren ma dłuższą skuwkę, jest ogólnie cały ociupinkę dłuższy, minimalnie większa średnica korpusu i sekcji a także ozdobnego zakończenia korpusu, jest dużo lżejszy, o blisko 10g od pierwowzoru. No i na koniec sama sekcja to zupełnie inna forma choć na zewnątrz przypominająca umownie pierwowzór

hTsMcHs.jpg

To nie jest podróbka F-C co najwyżej skopiowany ogólny wygląd pióra.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Pilot 78g ze stalówką F. Przyszło 2 tygodnie temu, ale dzisiaj pierwszy raz zostało zatankowane. Nie byłem przekonany co do grubości stalówki (kolejne ze stalówką M w drodze) ale ostatecznie zdecydowałem się na napełnienie atramentem Pelikan Edelstein Tanzanite i jestem pozytywnie zaskoczony. Stalówka pisze cienko, nie drapie, pióro bardzo dobrze leży w dłoni. Myślę, że sprawdzi się jako pióro do codziennego użytku.

0f96731ba1ccbf0amed.jpg

Edytowano przez blamar
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
  • 1 month later...

vjJXQAx.jpg?1

 

Ponieważ zauważyłem, iż sporo osób używa Pilotów 78.... przy okazji zapytam, czy można dokupić stalówki do tych  piór - mam na myśli Pilota 78, Pilota 78G, Pilota Plumixa.

O ile wiem, wszystkie te stalówki są kompatybilne z w/w piórami..... na marginesie, znalazłem pasujące stalówki do Pilotów produkowane przez Wing Sung, ale jak wyżej wspomniałem, zależy mi na oryginalnych.

Zatem, jeśli ktoś z Was posiada taką wiedzę, z góry bardzo dziękuję.

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.


×
×
  • Utwórz nowe...