Skocz do zawartości

„Quality Pen” czyli datowanie piór Parkera


quetzal

Polecane posty

Narzeczona kupiła mi w prezencie Sonneta (dokładnie takiego i z tego sklepu KLIK). Na skuwce widnieje napis IIIL i tu moje niedowierzanie - czy możliwym jest zakup nowego pióra wyprodukowanego w pierwszym kwartale 1993 roku (czyli w zasadzie z samego początku produkcji Sonnetów)?

 

 

IIIL czy może LIII jednak?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 54
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

 

Narzeczona kupiła mi w prezencie Sonneta (dokładnie takiego i z tego sklepu KLIK). Na skuwce widnieje napis IIIL i tu moje niedowierzanie - czy możliwym jest zakup nowego pióra wyprodukowanego w pierwszym kwartale 1993 roku (czyli w zasadzie z samego początku produkcji Sonnetów)?

 

 

IIIL czy może LIII jednak?

 

Z pewnością IIIL, bez kropek, przecinków, myślników i spacji, co zresztą widać na poniższych zdjęciach. Wrzucam też zdjęcie stalówki, może będzie pomocne.

 

 

mzq5i0hi05gf.jpg

 

 

iew9lgtb1f9q.jpg

Edytowano przez demonology
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro L-ka (jako litera z QUALITYPEN) oznaczała kiedyś ostatnią cyfrę roku, a cyfry rzymskie kwartał produkcji, to może po prostu po 2010 do tego wrócili?

 

czyli IIIL to Pierwszy kwartał 2013-tego?

 

Mój Dark Grey, wprowadzony w 2010 roku, ma oznaczenie IIIU. 2011 rok miałby sens, prawda?

 

Tak wiem, że parkerpens.net podaje, że:

 

2010 - Q.III Q.II Q.I Q
2011 - U.III U.II U.I U

 

ale są tam (na stronie w sensie) i inne "nieścisłości", m.in. dotyczące śledzonych przeze mnie dat produkcji Duofoldów szachownic.

 

Może poniższe znowu jest prawdą? No chyba, że do oficjalnej sprzedaży trafiły podróbki z innymi kodami.

 

Last Digit of Year    0 pixel.gif 1 pixel.gif 2 pixel.gif 3 pixel.gif 4 pixel.gif 5 pixel.gif 6 pixel.gif 7 pixel.gif 8 pixel.gif 9 pixel.gif

Code Letter            Q      U     A      L      I       T      Y     P      E      N

Edytowano przez mac.kozinsky
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro L-ka (jako litera z QUALITYPEN) oznaczała kiedyś ostatnią cyfrę roku, a cyfry rzymskie kwartał produkcji, to może po prostu po 2010 do tego wrócili?

 

czyli IIIL to Pierwszy kwartał 2013-tego?

 

Rozważałem to, ale wtedy pojawia się pytanie jaki sens byłby w oznaczaniu czegokolwiek symbolem skoro on nic nie znaczy, a niewątpliwie przy powtarzalności symboli tworzy się niedorzeczna sytuacja. W 2023 roku będziemy się zastanawiać czy mamy 30 czy 10-letnie pióro?

 

Kwestia podróbek... gdyby to było pióro za 50 zł pewnie bym się nie zastanawiał, tylko pisał z zadowoleniem, ale ewentualna podróbka za 400 zł wzmaga moją dociekliwość.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwestia 10 czy 30 jest stosunkowo niewielkim problemem, bo mało które pióro będzie produkowane w niezmienionej formie przez tyle lat -- zawsze będą jakieś inne łatwo zauważalne cechy pozwalające na datowanie. Większy kłopot będzie z rozróżnieniem dwóch dekad następujących zaraz po sobie, gdy np. masz wariant produkowany (daty wzięte z sufitu, nie piszę tu o twoim konkretnym egzemplarzu) od 1993 do 2004.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy producent panuje nad oznaczeniami, ale nie powiedziałbym, że symbole nic nie znaczą, tylko dlatego, że sekwencyjnie - co 10 lat - się powtarzają. Nie ma wątpliwości, że Twoje pióro NIE JEST z 1993 roku, prawda?

Problem, i w konsekwencji niniejsza spekulacja, wynika z faktu, że brak jest oficjalnego stanowiska producenta albo nic o nim nie wiemy. Można na pewno obserwować oznaczenia na piórach.

 

Jeśli oznaczenia - "litera + I/II/III rzymskie" bez kropki pomiędzy - używana w latach 90 wróciła w tym 10-leciu, po 10 latach "kropkowanych" kodów, to jak dla mnie jest ład i porządek. Bo przy odstępnie czasowym 20 lat trudno mieć zwykle wątpliwości co do datowania.

 

Oczywiście, jeśli powyższe spekulacje to fakt. Ktoś ma Sonnety zakupione po 2010 roku? Jakie kody?

Edytowano przez mac.kozinsky
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o dokładne zdjęcia stalówki, sekcji od strony stalówki i spływaka ze stalówką po wykręceniu. Parę sonnetów w życiu widziałem i ten wygląda ciekawie. Może to być jakiś stary Sonnet. Mam Sonneta France A.II

Edytowano przez piter22
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na amerykańskiej stronie Parkera nie ma Black Lacque ze złotą stalówką. Ale na zdjęciach pokazują stalówki z napisem pod nazwą firmy ;-)

 

2012 (criss crossed patterned 23k gold plated steel nib) na Black lacquer

 

b6c38f3b5bfc7ae6.jpg

 

To poniżej to niby jest 2013:

 

7b00f63ea3ecf3ac.jpg

Edytowano przez mac.kozinsky
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje pióro wygląda jak na powyższej grafice, z tą różnicą, że posiadam matową czerń. Wychodzi na to, że producent wrócił do datowania z lat 90. To się nie będzie mylić nawet za 20 lat, bo chyba logo wtedy było inne (w kształcie litery P, a nie strzały)?

 

piter22, A.II to musi być w takim układzie rok 2002.

 

Przejrzałem kilka porównań oryginalnych Sonnetów z chińszczyznami i nie mam innych zastrzeżeń, oprócz tego niejasnego oznaczenia. Jakość wykonania pióra jest na moje laickie oko wzorowa - wszelkie napisy są wyraźne, wykończenia, gwinty i "nakładka" na górze skuwki są równe, wnętrze pióra również nie pozostawia wątpliwości, nacięcia na klipsie równe i dokładne, żeberka spływaka także wyglądają jak powinny.

 

Nie ma chyba potrzeby w takim układzie, żebym robił dodatkowe zdjęcia? Chyba że chcecie zerknąć na wyraźniejsze fotki to zrobię je jutro, bo dziś nie mam jak sensownie doświetlić pomieszczenia i nie pozostaje mi nic innego jak poczekać na światło dzienne. A przy okazji zadam techniczne pytanie - stalówkę wyciągnę czy wykręcę z mojego Sonneta?

Dziękuję za zainteresowanie tematem.

 

 

EDIT:

Chociaż na UK stronie Parkera, ten model ma pod napisem Parker na stalówce dodatkowe oznaczenia, dot. jakości złota. Z tym, że na zdjęciu jest 18k-750, a skoro stalówka jest pokryta 23 karatowym złotem, to zdjęcie może nie dotyczyć sprzedawanego produktu http://www.parkerpen.com/en-GB/find-a-pen/sonnet-matte-black-fountain-pen---fine-stainless-steel-nib

Edytowano przez demonology
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia na pewno nie zaszkodzą. Ja sobie pospekulowałem, ale widzę, że ten problem już był dyskutowany na FPN-ie i tam ktoś tak-samo-kombinował.

 

2010 - IIIQ IIQ IQ Q (change)
2011 - IIIU IIU IU U

2012 - IIIA IIA IA A

2013 - IIIL IIL IL L

2014 - IIII III II I

2015 – IIIT IIT IT T

2016 - IIIY IIY IY Y
2017 - IIIP IIP IP P
2018 - IIIE IIE IE E
2019 - IIIN IIN IN N
2020 - Q.III Q.II Q.I Q (change).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Dołączę do dyskusji : mam Parkera 45 srebrno/srebrny GT z oznaczeniem IIL czyli 2 kwartał ale 1993 czy 2013?
i mam Parkera 45 srebrno/granatowy CT z oznaczeniem II czyli 4 kwartał ale 1984 czy 2014?

Oba raczej stare.

A... i kilka oznaczone jako 45 ale bez oznaczeń roku produkcji... długo już się zastanawiam dlaczego?

Edytowano przez Topaz
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Posiadam Parkera Vector(stalowy),za pomocą tych wzorów chciałem się dowiedzieć kiedy został wyprodukowany, ale nie mam pojęcia gdzie są te symbole.Czy ktoś może podpowiedzieć gdzie się znajdują?

Aha na skuwce znalazłem logo PARKER a z drugiej strony literę T

Edytowano przez Artur123
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Artur123

Zobacz co napisał kolega:

Zdjęcia na pewno nie zaszkodzą. Ja sobie pospekulowałem, ale widzę, że ten problem już był dyskutowany na FPN-ie i tam ktoś tak-samo-kombinował.

2010 - IIIQ IIQ IQ Q (change)

2011 - IIIU IIU IU U

2012 - IIIA IIA IA A

2013 - IIIL IIL IL L

2014 - IIII III II I

2015 – IIIT IIT IT T

2016 - IIIY IIY IY Y

2017 - IIIP IIP IP P

2018 - IIIE IIE IE E

2019 - IIIN IIN IN N

2020 - Q.III Q.II Q.I Q (change).

Literka T pasuje do 1 kwartału 2015, 2005,1995

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To trzeba przeczytać jeszcze zupełnie pierwszy post z wątku:

Pomysł na napisanie tego posta przyszedł mi do głowy, gdy trafiłem na pytanie jednego z forumowiczów dotyczące pomocy w identyfikacji pióra. Pomyślałem wtedy, że dobrze byłoby zebrać w jednym miejscu informacje o tajemniczych (dla niektórych) literkach i cyferkach pojawiających się na skuwkach piór Parkera. Nie jest to nic innego jak swoisty kod, określający datę produkcji danego egzemplarza. Wszystko, co poniżej można znaleźć w sieci w języku angielskim, myślę jednak, że wersja polska również się przyda. http://www.piorawieczneforum.pl/public/style_emoticons/#EMO_DIR#/wink.png

Najwcześniejsze oznaczenia tego rodzaju znaleźć można na piórach z linii Vacumatic, przyjmuje się więc, że Parker wprowadził je w latach 30-tych ubiegłego stulecia. Miały one wtedy formę dwucyfrowego kodu, gdzie pierwsza cyfra określała kwartał, druga zaś rok wytworzenia pióra. Dla przykładu „47” to nie rok 1947, a czwarty kwartał 1937. Z kolei „37” to trzeci kwartał 1937, etc.

Z nastaniem roku 1938 wprowadzono pewną modyfikację (prawdopodobnie aby usprawnić proces produkcji). Zrezygnowano z systemu dwucyfrowego na rzecz kombinacji jednej cyfry i kropek. Cyfra, tak jak poprzednio, określała rok, kropki zaś stanowiły informację o kwartale, tak jak w przykładach poniżej:

.9. (pod cyfrą 9 powinna być trzecia kropka) – pierwszy kwartał 1939

.9. – drugi kwartał 1939

9. – trzeci kwartał 1939

9 – czwarty kwartał 1939

Sposób ten nie był jednak doskonały, gdyż zakodowany rok 1939 wygląda tak samo jak 1949, ponieważ z nastaniem kolejnej dekady oznaczenia się dublują. W 1950 przyszedł więc czas na kolejne usprawnienie. Zrezygnowano wtedy z podawania kwartału, a kod ponownie przybrał formę dwucyfrową, określającą jedynie rok. Np. „51” to rok 1951.

W latach 70-tych nastąpił swojego rodzaju przełom. Cyfry zastąpiono literami ze zwrotu „Quality pen” (ang. pióro wysokiej klasy). Zamysł był taki aby dziesięć liter owego zdania przypisać kolejno do dziesięciu lat dekady, kwartały zaś określały następujące litery: E (pierwszy), C (drugi), L (trzeci), I(czwarty). Kody prezentowały się wtedy tak jak poniżej:

1980 - QE QC QL QI

1981 - UE UC UL UI

1982 - AE AC AL AI

1983 - LE LC LL LI

1984 - IE IC IL II

1985 - TE TC TL TI

1986 - YE YC YL YI

1987 - PE PC PL PI

W 1988 odstąpiono od określania kwartałów literami na rzecz cyfr rzymskich. Kody przybrały taką formę:

1988 - IIIE IIE IE E

1989 - IIIN IIN IN N

1990 - IIIQ IIQ IQ Q

1991 - IIIU IIU IU U

1992 - IIIA IIA IA A

1993 - IIIL IIL IL L

1994 - IIII III II I

1995 - IIIT IIT IT T

1996 - IIIY IIY IY Y

1997 - IIIP IIP IP P

1998 - IIIE IIE IE E

1999 - IIIN IIN IN N

W roku 2000 pomiędzy litery, a cyfry rzymskie wstawiono kropkę i taki system używany jest do dzisiaj:

2000 - Q.III Q.II Q.I Q

2001 - U.III U.II U.I U

2002 - A.III A.II A.I A

2003 - L.III L.II L.I L

2004 - I.III I.II I.I I

2005 - T.III T.II T.I T

2006 - Y.III Y.II Y.I Y

2007 - P.III P.II P.I P

2008 - E.III E.II E.I E

2009 - N.III N.II N.I N

2010 - Q.III Q.II Q.I Q

2011 - U.III U.II U.I U

2012 - A.III A.II A.I A

2013 - L.III L.II L.II L.I

Reasumując, system jest moim zdaniem trochę „przekombinowany”, ale da się w nim odnaleźć. Realny kłopot może sprawiać datowanie piór z 1939 i 1949 gdyż kody tych lat wyglądają identycznie. Problematyczny może być też rok 1938 z powodu zmiany sposobu oznaczania daty, która miała wtedy miejsce. Np. drugi kwartał 1938 to „28” (przed zmianą) albo „.8.” (po zmianie), a ten drugi jest identyczny z symbolem drugiego kwartału 1948. http://www.piorawieczneforum.pl/public/style_emoticons/#EMO_DIR#/wacko.png

Mam nadzieję, że powyższy wywód komuś się przyda. Oczywiście jeżeli ktokolwiek chciałby go uzupełnić, to zapraszam. http://www.piorawieczneforum.pl/public/style_emoticons/#EMO_DIR#/smile.png

Czyli odpada 2015

Zostaje 2005 i 1995

Teraz już tylko katalogi z danego roku, by ustalić czym ewentualnie różnią się modele.

Edytowano przez VojtasK
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rocznik 1995 oprócz datowania bez kropki będzie miał inny znaczek producenta (elipsa i strzałka z potrójnymi "lotkami"), a rocznik 2005 - ma literki datowania z kropeczką i znaczek Parkera z pochyłą literką P rozpoczynającą się strzałką w górę. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rocznik 1995 oprócz datowania bez kropki będzie miał inny znaczek producenta (elipsa i strzałka z potrójnymi "lotkami"), a rocznik 2005 - ma literki datowania z kropeczką i znaczek Parkera z pochyłą literką P rozpoczynającą się strzałką w górę. 

Czyli mam wersję z 1995 roku.Dzięki za pomoc.Trochę dziwne że w sklepie trzymali tak długo starą wersję :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też o tym pomyślałem. Kupiłem to pióro w Tesco w 2015 roku i też wychodzi, że jest to rok 1995. Może i faktycznie tak długo trzymali w magazynie. Kto ich tam wie... Tyle, że strzała w elipsie nie ma "potrójnych lotek". Po prostu ma jakieś lotki, czyli nieznaczne pogrubienie linii z tyłu. Cały znak ma wysokość 2mm, więc być może dlatego. Cały napis na skuwce wygląda tak: FRANCE  IIIT (logo Parkera)  PARKER. Przy czym słowo PARKER jest wygrawerowane wyraźnie większymi literami, niż reszta.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też o tym pomyślałem. Kupiłem to pióro w Tesco w 2015 roku i też wychodzi, że jest to rok 1995. Może i faktycznie tak długo trzymali w magazynie. Kto ich tam wie... Tyle, że strzała w elipsie nie ma "potrójnych lotek". Po prostu ma jakieś lotki, czyli nieznaczne pogrubienie linii z tyłu. Cały znak ma wysokość 2mm, więc być może dlatego. Cały napis na skuwce wygląda tak: FRANCE  IIIT (logo Parkera)  PARKER. Przy czym słowo PARKER jest wygrawerowane wyraźnie większymi literami, niż reszta.

U mnie podobnie:elipsa z kreską/strzałą, logo PARKER(większe litery) i na końcu T FRANCE

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ojj napisaliście o smukłej strzałce w elipsie - to robi różnicę!

 

W Pen Show Magazine 2016 jest super rozpisana historia logotypu Parkera.

 

Były cztery zmiany znaku:

1) do 1957 r. same literki "Parker",

2) 1958 - 1999 elipsa ze strzałką z potrójnymi "lotkami",

3) 2000 - 2008 literka P ze strzałką w górę,

4) 2009 -.....  elipsa ze smukłą, delikatną strzałką.

 

Obrazki historycznych znaków Parkera w przypadkowej kolejności, (bo sorki nie umiem inaczej).  

 

No i zacytuję jeszcze, to co było już w tym wątku napisane i poświadcza, że ww pióra nie są reliktami przeszłości, ale świeżakami ;)

 

Zdjęcia na pewno nie zaszkodzą. Ja sobie pospekulowałem, ale widzę, że ten problem już był dyskutowany na FPN-ie i tam ktoś tak-samo-kombinował.

 

2010 - IIIQ IIQ IQ Q (change)
2011 - IIIU IIU IU U

2012 - IIIA IIA IA A

2013 - IIIL IIL IL L

2014 - IIII III II I

2015 – IIIT IIT IT T

2016 - IIIY IIY IY Y
2017 - IIIP IIP IP P
2018 - IIIE IIE IE E
2019 - IIIN IIN IN N
2020 - Q.III Q.II Q.I Q (change).

Edytowano przez RiA
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.


×
×
  • Utwórz nowe...