Skocz do zawartości

„Quality Pen” czyli datowanie piór Parkera


quetzal

Polecane posty

Pomysł na napisanie tego posta przyszedł mi do głowy, gdy trafiłem na pytanie jednego z forumowiczów dotyczące pomocy w identyfikacji pióra. Pomyślałem wtedy, że dobrze byłoby zebrać w jednym miejscu informacje o tajemniczych (dla niektórych) literkach i cyferkach pojawiających się na skuwkach piór Parkera. Nie jest to nic innego jak swoisty kod, określający datę produkcji danego egzemplarza. Wszystko, co poniżej można znaleźć w sieci w języku angielskim, myślę jednak, że wersja polska również się przyda. ;)

Najwcześniejsze oznaczenia tego rodzaju znaleźć można na piórach z linii Vacumatic, przyjmuje się więc, że Parker wprowadził je w latach 30-tych ubiegłego stulecia. Miały one wtedy formę dwucyfrowego kodu, gdzie pierwsza cyfra określała kwartał, druga zaś rok wytworzenia pióra. Dla przykładu „47” to nie rok 1947, a czwarty kwartał 1937. Z kolei „37” to trzeci kwartał 1937, etc.

Z nastaniem roku 1938 wprowadzono pewną modyfikację (prawdopodobnie aby usprawnić proces produkcji). Zrezygnowano z systemu dwucyfrowego na rzecz kombinacji jednej cyfry i kropek. Cyfra, tak jak poprzednio, określała rok, kropki zaś stanowiły informację o kwartale, tak jak w przykładach poniżej:

.9. (pod cyfrą 9 powinna być trzecia kropka) – pierwszy kwartał 1939

.9. – drugi kwartał 1939

9. – trzeci kwartał 1939

9 – czwarty kwartał 1939

Sposób ten nie był jednak doskonały, gdyż zakodowany rok 1939 wygląda tak samo jak 1949, ponieważ z nastaniem kolejnej dekady oznaczenia się dublują. W 1950 przyszedł więc czas na kolejne usprawnienie. Zrezygnowano wtedy z podawania kwartału, a kod ponownie przybrał formę dwucyfrową, określającą jedynie rok. Np. „51” to rok 1951.

W latach 70-tych nastąpił swojego rodzaju przełom. Cyfry zastąpiono literami ze zwrotu „Quality pen” (ang. pióro wysokiej klasy). Zamysł był taki aby dziesięć liter owego zdania przypisać kolejno do dziesięciu lat dekady, kwartały zaś określały następujące litery: E (pierwszy), C (drugi), L (trzeci), I(czwarty). Kody prezentowały się wtedy tak jak poniżej:

1980 - QE QC QL QI

1981 - UE UC UL UI

1982 - AE AC AL AI

1983 - LE LC LL LI

1984 - IE IC IL II

1985 - TE TC TL TI

1986 - YE YC YL YI

1987 - PE PC PL PI

W 1988 odstąpiono od określania kwartałów literami na rzecz cyfr rzymskich. Kody przybrały taką formę:

1988 - IIIE IIE IE E

1989 - IIIN IIN IN N

1990 - IIIQ IIQ IQ Q

1991 - IIIU IIU IU U

1992 - IIIA IIA IA A

1993 - IIIL IIL IL L

1994 - IIII III II I

1995 - IIIT IIT IT T

1996 - IIIY IIY IY Y

1997 - IIIP IIP IP P

1998 - IIIE IIE IE E

1999 - IIIN IIN IN N

W roku 2000 pomiędzy litery, a cyfry rzymskie wstawiono kropkę i taki system używany jest do dzisiaj:

2000 - Q.III Q.II Q.I Q

2001 - U.III U.II U.I U

2002 - A.III A.II A.I A

2003 - L.III L.II L.I L

2004 - I.III I.II I.I I

2005 - T.III T.II T.I T

2006 - Y.III Y.II Y.I Y

2007 - P.III P.II P.I P

2008 - E.III E.II E.I E

2009 - N.III N.II N.I N

2010 - Q.III Q.II Q.I Q

2011 - U.III U.II U.I U

2012 - A.III A.II A.I A

2013 - L.III L.II L.II L.I

Reasumując, system jest moim zdaniem trochę „przekombinowany”, ale da się w nim odnaleźć. Realny kłopot może sprawiać datowanie piór z 1939 i 1949 gdyż kody tych lat wyglądają identycznie. Problematyczny może być też rok 1938 z powodu zmiany sposobu oznaczania daty, która miała wtedy miejsce. Np. drugi kwartał 1938 to „28” (przed zmianą) albo „.8.” (po zmianie), a ten drugi jest identyczny z symbolem drugiego kwartału 1948. :wacko:

Mam nadzieję, że powyższy wywód komuś się przyda. Oczywiście jeżeli ktokolwiek chciałby go uzupełnić, to zapraszam. :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 54
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

  • 10 months later...

Dokładnie. :) Logo w formie literki P - starszy egzemplarz. Logo w formie strzałki nałożonej na owal - młodszy egzemplarz.

 

A nie na odwrót?

Pytam, bo na starszym Frontierze z 1997 r. mam logo w formie strzałki z owalem, a na Frontierze z 2008 - literkę P.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

A nie na odwrót?

Pytam, bo na starszym Frontierze z 1997 r. mam logo w formie strzałki z owalem, a na Frontierze z 2008 - literkę P.

 

No właśnie nie. Obecne logo oraz to z 1997 (przed literką P) są do siebie podobne, ale nie takie same. Jedno i drugie ma formę strzałki nałożonej na owal, jednak to starsze wyraźnie różni się od nowego choćby kształtem samej strzałki. W nowym jest to ładnie wymodelowana strzała, w starym po prostu kreseczka z symbolicznym grotem w formie daszku i lotkami w formie trzech daszków, jeden nad drugim. :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 z 1957 roku powinien mieć rok wybity na samym dole stalówki. Trzeba całkowicie wyjąć stalówkę, aby móc to zobaczyć.

Aż taki ciekawski to ja nie jestem  :nono:.

Jak rozkręciłem kiedyś trzy chińskie pióra, to potem mi cały czas ciekły i brudziły paluchy, aż wylądowały na śmietniku.  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Hej panowie!

 

Na wstępie witam i przepraszam za odkopywanie wątku sprzed roku, ale od kilku dni przeglądam forum (pierwotnie w oczekiwaniu na pióro, a obecnie szukając informacji o nim) i nie mogłem się powstrzymać przed zadaniem pytania. Narzeczona kupiła mi w prezencie Sonneta (dokładnie takiego i z tego sklepu KLIK). Na skuwce widnieje napis IIIL i tu moje niedowierzanie - czy możliwym jest zakup nowego pióra wyprodukowanego w pierwszym kwartale 1993 roku (czyli w zasadzie z samego początku produkcji Sonnetów)?

 

Pytanie zasadniczo nawet mnie wydaje się głupie, bo skoro powstały oznaczenia, to po to żeby nie mieć takich wątpliwości, niemniej jakoś nie wyobrażam sobie, że mój Sonnet czekał na mnie 22 lata, by mnie teraz zaskoczyć w ten przyjemny skądinąd sposób.

 

Jesteście w stanie wyjaśnić mi tą kwestię mości panowie?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może bym spróbowała, ale nie jestem mości panem. ani w ogóle żadnym panem.

Jaśniepani Katarzyna raczy zatem wyrazić swą opinię zapytana indywidualnie zgodnie z dorozumianym wymaganiem? ;)

 

Administruję własne forum, więc wiem jak to ładnie dogryza się świeżaczkom i mówiąc wprost - bez żartów, proszę serdecznie zgromadzonych tu państwa o odpowiedź. Mości panowie wyrwało się z przyzwyczajenia, bo u mnie na forum zdecydowaną większość (99,9%) stanowią właśnie panowie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.


×
×
  • Utwórz nowe...