Skocz do zawartości

Parker Duofold Centennial Czarny GT


Polecane posty

Parker Duofold Centennial Czarny GT

Poszukując pióra o klasycznym wyglądzie, z zakręcaną skuwką nie można przeoczyć Parkera Duofolda. Flagowy, niewiele zmieniony przez lata model firmy Parker, ciągle zachwyca miłośników piór wiecznych. :) Mam już przyjemnośc pisać nim dośc regularnie przez prawie rok czasu, mogę więc parę zdań o wrażeniach z użytkowania napisać.

Pióro prezentuje się pięknie, czarna laka ze złotymi wykończeniami, duża 18 karatowa stalówka z symbolem pik. Wersja Centennial jest stosunkowo duża, dla wszystkich lubiących większe pióra. Zwykle na rynku polskim dostepne są tylko nieco mniejsze wersje International, ale miły pan ze sklepu w Opolu na moją prośbę sprowadził mi większy model.

Jest to współczesny model z najnowszej kolekcji, na skuwce dwa takiej samej szerokości złote ringi, koniec skuwki lekko ścięty, na jej szczycie symbol pikowy. :) Stalówka również opatrzona znakiem pik. Będzie widoczna na zdjęciu.

Pióro słuzy do pisania, więc najlepszą recencją dlań będzie próba pisma, pokazanie jego możliwości w użytkowaniu. :)

duorec.jpg

Pióro przyszło do mnie w pięknym masywnym czarnym pudełku. Niestety nie mam go pod ręką aby pokazać na zdjęciu. Producent do pióra dodaje tłoczek de luxe w kolorze złotym. Standardowo jest srebrny.

Na początku używałem głównie naboi, ale z czasem przyzwyczaiłem się do tłoczka. :) Długa (około 2,4 cm) stalówka może sprawiać problem przy napełnianiu, gdy w kałamarzu pozostanie już niewiele atramentu.

Kolor czarny + złote wykończenia jest dla piór standardem. Model Duofold dostępny jest w dużej liczbie kolorów i odcieni - czerwony, żółty, wszelkiego rodzaju szachownice (bursztynowa, morska itp.) jest w czym wybierać. Ja przy zakupach piór niemal zawsze wyznaję zasadę Forda: możesz otrzymać samochód w każdym kolorze, pod warunkiem, że będzie to kolor czarny. :)

Stalówka

Bardzo ładna, dwukolorowa, pisząca jak to u Parkera stosunkowo grubo. Niemniej bardzo przyjemnie i gładko. Nie przerywa, nie zasycha, generalnie wszystko jest w najlepszym porządku, jak można się by spodziewać po modelu z tej półki. Dość mokro pisząca, co jest plusem. Przy wyborze pióra zastanawiałem się czy tak pokaźnej wielkości stalówka nie będzie wprowadzać dyskomfortu w pisaniu. Jest delikatnie większe od tej w Pelikanie M800. Okazuje się, że nie ma żadnego problemu. Pióro świetnie leży w ręku i pisze się nim całkowicie naturalnie i swobodnie.

duostal.jpg

Na zdjęciu, w prawym dolnym rogu, granatowym atramentem, próba pisma Watermanem Perspective, można porównać grubość linii "F-ki" obu firm.

Kilka zdjęć:

duo3.jpg

duo2h.jpg

duo1qe.jpg

Posdumowując:

Parker Duofold Centennial to świetne pióro o klasycznym wyglądzie i bardzo dobrych właściwościach użytkowych. Dobre zarówno do celów reprezentacyjnych jak i do zapisywania dziesiątek stron. Mnie często zdarza się pisywać nim dłuższe listy i nie sprawia mi żadnych problemów. Przyjemnośc użytkowania 100%.

Moim zdaniem jeden z piękniejszych modeli na rynku.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe, kiedy będzie wersja 5th? :P

Straszne są te Sonnety czy I.M. w wersji 5th. Niedawno widziałem w sklepie. Czy technologia 5th jest lepsza niż tradycyjne pióro kulkowe?

Jeżeli można zapytać o cenę, to pytam: Ile kosztowało?

Zakup pióra kosztował mnie, rok temu, nieco ponad 1000 zł. Nie jest to tanie pióro, ale trudno się tego spodziewać po flagowym modelu firmy. Niemniej w porównaniu z cenami w galeriach handlowychcena była dośc przystępna.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt, to jedyny model Parkera obecnie, na który warto się rzucić. Są jeszcze Sonnety wprawdzie, ale Duofold to Duofold. Nawet ten konwerter idzie przeżyć... Marzy mi się Lucky 8 ze stalówką XF...Bo F, jak rozumiem, standardowo Parkerwosko-flamastrowe?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Technologia 5th jest gorsza od wszystkiego.

Ale zdaniem Parkera jest lepsza od złotej stalówki - Sonnet 5th był w sklepach (ostatnio jakby go nie było) droższy od "wiecznego" odpowiednika w tym samym wykończeniu.

Edytowano przez Alveryn
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 years later...
  • 1 year later...
Dnia 8.12.2012 o 19:05, Thay napisał:

Bardzo dobra recenzja. dzięki. :)

Ciekawe, kiedy będzie wersja 5th? :P

Oby nie 5th to najgorszy produkt Parkera. Jak ktoś chce cienkopis to kupi sobie Bica...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...