Skocz do zawartości

Najbardziej trwały atrament


iza

Polecane posty

cienkowarstwowa jest moim zdaniem lepsza (mozna uzyc mniej zwiazku, przez co potem kolejne sygnaly sa lepiej rozdzielone)

jezeli nie zalezy nam nastepnie na zdrapywaniu substancji do pozniejszych analiz.

Juz nie pamietam na ktorym roku, ale na jednym z cwiczen TLC pozwalalo zaoszczedzic sporo pracy - jako kolokwium otrzymywalismy mieszanine zwiazkow i nalezalo zidentyfikowac poszczegolne zwiazki, kiedy byly w mieszaninie bylo to co najmniej trudne, jednak sprytni studenci nanosili czesc produktu na plytke tlc, wstawiali do odpowiednio ustawionego pieca i po kilku nastu minutach dostawali na plytce dwa-trzy paski, wycinalo sie taki pasek i rozpuszczalo, potem zwykle 2-3 szybkie analizy i wszystko wiadomo.

Dla porownania, zgodnie ze sztuka cala analiza zajmowala z 6-7 godzin, wstepne rozdzielenie pozwalalo zakonczyc sprawe w 2-3 godziny. Prowadzacy raczej widzial i wiedzial po co byly te plytki szklane, ale traktowali to jako wszystkie chwyty dozwolone;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie przeczytałem swoje poprzednie dwie wypowiedzi w tym temacie i chciałbym bardzo wszystkich przeprosić za ich poziom stylistyczny ;/ pisałem z komórki i chyba pisząc z przerwami oraz nie widząc potem całości napisanego tekstu po prostu trochę gubiłem ogólny sens wypowiedzi, jak ktoś może, to mógłby poprawić pourywane zdania bo za łeb drze ;/

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak jest z trwałością zielonych?

Mam od niedawna Caran d'Ache Amazon i czytając ten temat zacząłem się nieco martwić bo notatki trzymam nawet te z podstawówki (tak dla potomnych :))...

Niektóre mają po 15-20 lat ale w większości długopisowe a na pióra całkiem się przestawiłem dopiero kilka lat temu...

Edytowano przez yasmin
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Atramenty Noodlersa opierają się na prawie standardowych barwnikach - ich wyjątkowość polega na tym że wbudowują się w strukturę papieru dlatego później nie da się skubańców usunąć łatwo dostępnymi metodami bez zniszczenia podłoża.

Interesuje mnie wiadomość o tych właściwościach. Masz może namiar na jakieś źródło w którym mógłbym więcej poczytać na ten temat?

Byłbym wdzięczny :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak jest z trwałością zielonych?

Mam od niedawna Caran d'Ache Amazon i czytając ten temat zacząłem się nieco martwić bo notatki trzymam nawet te z podstawówki (tak dla potomnych :))...

Niektóre mają po 15-20 lat ale w większości długopisowe a na pióra całkiem się przestawiłem dopiero kilka lat temu...

Kilka lat temu straciłem sporo zapisów sporządzonych w zieleni. Fakt, że poleżakowały na parapecie podczas remontowego rozgardiaszu. Ale po paru miesiącach musiałem się mozolić z odczytywaniem samych reliefów :(

Ale nie pamiętam jakiem marki ta zieleń była

Edytowano przez ryard
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 months later...

Odkopię trochę stary temat ;)

 

Musiałem ostatnio trochę przeglądać trochę starych zapisków i mam kilka spostrzeżeń, atramenty co do których mam porównanie po 17-18 miesiącach:

 

- Hero Blue Black mocno zszarzał, nie to że jest już nieczytelny, ale źle to wróży atramentowi na kolejne lata

- Hero Black - pozostaje nadal czarny, w sumie to nie widać zmian.

- Parker Blue Black to teraz jest taki turkusowy

- Pelikan Blue - jest o dziwo nadal bardzo czytelny, tekst jest bardzo czytelny, żywy, sam kolor złapał trochę fioletowej nutki?

- Pelikna Blue - Black - czytelny, ale mi się nie podoba kolor - taki szarawy

- Sheaffer Blue Black - czytelny bardziej trochę wpada w czarny

 

Atramenty co do których mam porównanie po 11-12 miesiącach:

 

- Lamy Blue Black (ale nie Iron gall) - producent chyba kantuje z tą jego rzekomą archiwalnością, bo kolor po roku mocno wyblakł i w tej chwili to taki szaro-fioletowy, generalnie źle wróży na kolejne lata

- R&K Salix - po roku widać że niebieska nuta delikatnie słabnie. ale to też dlatego że sam atrament trochę ściemniał

- Camel Royal Blue - niewielka zmiana w kolorze

- Atramenty żelazowo-galusowe domowej produkcji, to zależy od partii, niektóre stały się takie szarawe, a niektóre stały się smoliście czarne, plus jeszcze jakieś inne kolory ;) 

 

Najbardziej żywe i czytelne są atramenty żelazowo galusowe mniej więcej na równo z czarnym Hero, potem Blue Black Sheaffera i Pelikana (kolejność nie przypadkowa), na końcu też ładnie Royal Blue od Pelikana i Camela (tutaj również kolejność nie jest przypadkowa), pozostałe atramenty niech się wstydzą!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Ostatnio w archiwum w Częstochowie, kolega wynalazł z czeluści taką oto ciekawostkę. Zeszyt w linię, w oprawie miękkiej, szyty, stron ok. 100.

W 3/4 wypełniony zapiskami chłopca z gimnazjum Sienkiewicza, który ów 'diariusz' prowadził w okresie od kwietnia 1925 do stycznia roku następnego.

Były w nim, oprócz informacji pogodowych [jak temperatura], informacje co ów robił w ciągu dnia.

Cały wypisany stalówką na obsadce, czarnym atramentem. Całość wygląda idealnie wręcz.

 

Też przeglądając stare księgi parafialne z XIX stulecia, stwierdzam iż o ile nie były one wystawiane na warunki ekstremalne [wojny, wilgoć, zalanie a w rezultacie grzyb, insekty], to jakość atramentu na papierze nie tylko zadowala oko, ale może przede wszystkim człek ma wrażenie jakby 'inskrypcja' została napisana zupełnie wczoraj.

Edytowano przez bavarsky
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeglądałem swój indeks ze studiów - lata 1980-85. Pisałem wtedy atranemtami polskimi i Hero. Hero był taki ładniejszy, bardziej niebieski. Trafial się takže niebieski Pelikan ale rzadko i dodawana była kropelka wody do buteleczki zaraz po otwarciu. Napisy po tylu latach są super, mam wrażenie, że się nie zmienily.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...