Skocz do zawartości

Waterman Man 100 Patrician Blue


konis

Polecane posty

Waterman Man 100 Patrician

Firma – Waterman

Model – Man 100 Patrician

Lata produkcji : lata 90 ubiegłego wieku.

Długo na tego „chłopaczka” polowałem. Zawsze jakoś mi się wymykał. A to jak już był do kupienia, to mój domowy budżet nie pozwalał na taki wydatek, bo były inne, ważniejsze, a to ktoś ostatnim momencie mnie przelicytował, a to aukcja się kończyła o takim czasie, że nie mogłem brać udziału w licytacji, bo miałem inne zajęcia, a to cena na aukcji z opcją „kup teraz” była nie do przyjęcia. Ale w końcu wszystkie okoliczności okazały się sprzyjające i stałem się posiadaczem tego cudownego pióra. Był to topowy model Watermana i każde pióro posiadało indywidualny numer i indywidualną gwarancję jakości podpisaną przez pracownika odpowiedzialnego za jakość w Watermanie.

Numer pióra wyryty jest na sekcji. Moje pióro ma numer 575537.

Pióro jest współczesnym wspomnieniem i nawiązaniem do modelu Watermana Patrician z lat 30, który był i jest synonimem stylu art deco szalonych lat 20-30 XX wieku.

Wygląd. Typowy Waterman. Cylindryczny korpus, cylindryczna skuwka. Jakieś złote dodatki: ringi, na skuwce filigran, taki jak w latach 30. Zakończenie korpusu, złotym medalionem z globusikiem z nazwą IDEAL na równiku. Skuwka zakończona medalionem ze znakiem firmowym Watermana. Klips współczesny, watermanowski, jak znak rozpoznawczy firmy. Piękna powłoka z lakieru w kolorze niebieskim, zwanym Sapphire Blue lub Lapis Blue. Czarne wykończenie zakończeń skuwki i korpusu. Piękne pióro!

Produkowane były trzy wersje kolorystyczne : Coral Red, zwany często Cardinal Red i Emerald Green. Więc jak widać zrobiłem dopiero 1/3 normy.

Jakość wykonania – perfekcyjna. O czym tu zresztą gadać. Lepiej popatrzeć.

Błyszczący, bardzo gładki, przyjemny w dotyku lakier na mosiężnej, solidnej konstrukcji, platerowane złotem dodatki, klips, ringi, no i oczywiście logo Watermana na wieczku skuwki. Uszczelka między sekcją a korpusem zapobiegająca wyciekom atramentu w razie gdyby jakimś cudem konwerter, czy nabój oddzieliły się od sekcji.

System napełniania – naboje lub konwerter.

Serce pióra to zniewalająca, zarówno wyglądem, jak i właściwościami pisarskimi stalówka. Dwukolorowa, wykonana z 18 karatowego złota z wygrawerowanym w czterech wierszach napisem : „Ideal, WATERMAN, 18K-750, Paris” no i oczywiście ten globusik. W moim piórze rozmiar F.

Pisze gładko, typowo Watermanowską F-ką, z lekkim oporem i charakterystycznym szumem. Kreska stosunkowo mokra, ale nie za dużo, powiedziałbym, że na ten rozmiar stalówki w sam raz. Startuje od pierwszego przyłożenia stalówki do papieru, brak tendencji do przerywania, nawet przy bardzo szybkim pisaniu, a nawet mazaniu.

Pióro jest spore :

Długość zamkniętego – 143 mm

Otwarte, bez skuwki – 132 mm

Skuwka zatknięta na korpus – 170 mm

Maksymalna średnica skuwki – ciut ponad 14 mm (nie mam suwmiarki, mierzyłem skalówką)

Korpusu – około 12 mm

Waga ze konwerterem de Lux i atramentem Florida Blue – 44,93 gramów.

O prawie 9 gram cięższe niż tradycyjny Man 100. To się czuje, jak się weźmie jedno i drugie pióro do ręki. Pomimo swej sporej wagi, pióro nie męczy dłoni. Piszę oczywiście bez zatkniętej skuwki, bo mi tak wygodnie, ale nawet z zatkniętą skuwką nie czuje się specjalnie dyskomfortu, bo skuwka jest lekka i ma stosunkowo niewielki wpływ na wyważenie pióra. Chwyt jest wygodny i pewny, nie ma specjalnie znaczenia pod jakim kątem trzymasz pióro. Pisze w każdej pozycji pod własnym ciężarem. Jak się dociśnie, to bez problemów można pisać grubością linii M, a nawet B. Stalówka jest umiarkowanie elastyczne i można sobie pozwolić na lekki flex.

Cena – niestety drogo. Około 300 euro z wysyłką. Ale nie żal ani jednego centa. Pióro warte swoje ceny.

Pióro kupiłem w takim pudełku. Nie jest to oryginalne pudełko od tego modelu, ale co mi tam. W końcu ważne jest pióro, a nie pudełko.

92b2dab539da0e52med.jpg

A pióro jest po prostu piękne.

1160d3204e85ece2med.jpg

642ddf40665e5618med.jpg

74a4a9bc8a264219med.jpg

Na zakończeniu skuwki napis : Waterman Made in France.

7f2b0549b8524fecmed.jpg

Zwieńczenie korpusu.

23a5d1743b0e78bbmed.jpg

I skuwki.

e5f956e320938bc7med.jpg

Oznaczenie grubości stalówki :

b50d0d8a0d975231med.jpg

Zakończenie stalówki od spodu.

d8b7816fc969129cmed.jpg

Stalówka w całej okazałości.

8f56faafedd9479cmed.jpg

Moje zdziwienie wywołała dość istotna różnica w wadze piór linii Man 100.

Zwykły Man 100.

a37bd265d628a392med.jpg

Man 100 Patrician

8e405342ab3ca022med.jpg

Miejsce indywidualnego numeru pióra.

432e3a002cbe81eemed.jpg

Pierwewowzór – stary Waterman Patrician z lat 30, będący inspirację dla współczesnego modelu Waterman Man 100 Patrician.

94f370ee859c46c5med.jpg

Wszystkie trzy wersje kolorystyczne modelu WM Man 100 Patrician.

6d48e958aa0f8bba.jpg

Porównanie z Watermanem L’etalon które nie jest przecież małym piórkiem.

0187b753703dac26med.jpg

A tu z jednym z najmniejszych modeli : Ici et La.

d031bb337db0bfecmed.jpg

Pióro bosko pisze. Sama radość. Pomimo swoich gabarytów i niemałego ciężaru, chce się nim pisać i pisać, i pisać.

e3ce9ccc1a7c4fa8med.jpg

e3ce9ccc1a7c4fa8m.jpg

I jak tu nie być fanem firmy, która produkuje takie pióra.

zdrówka

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...