Skocz do zawartości

Kawuska - dzieje firmy


Thay

Polecane posty

A oto prawdziwy rarytas.

Udało mi się nakłonić Macieja Wardeckiego, naszego pen doctora, a za jego pośrednictwem Wandę Wardecką, do napisania dla PWF dziejów firmy Kawuska.

Lektura obowiązkowa dla wszystkich miłośników wiecznych piór.

Zresztą, oceńcie sami.

HISTORIA FIRMY KAWUSKA

Kawuska była pierwszą polska firmą produkującą wieczne pióra. Założył ją w Warszawie w 1895 roku Konrad Wasilewski. Nazwa pochodzi od pierwszych liter imienia i nazwiska założyciela i skrótu słowa spółka (s-ka) czyli KA-WU-SKA.

Na początku firma mieściła się przy ulicy Płockiej 29. Wejście na rynek z piórami byłoby bardzo trudne, dlatego Kawuska zaczęła od przyborów biurowych takich jak pluskiewki, spinacze, zszywki, cyrkle, kałamarze, podstawki do piór i pieczęci, dziurkacze, stalówki do piór maczanych.

Wysoka jakość i szeroki asortyment wyrobów oraz duże zapotrzebowanie na przybory biurowe pozwolił w ciągu zaledwie 6 lat podwoić kapitał zakładowy, wynoszący na starcie 30 tys. rubli, a zatrudnienie zwiększyć aż dziesięciokrotnie - z 20 do 200 osób. Bardzo duże unowocześnienie parku maszynowego pozwoliło na zwiększenie dynamiki rozwoju. W 1902 r. firma zatrudniała już 250 osób, kapitał zakładowy zwiększył się o kolejne 15 tys. rubli - czyli wynosił już 75 tysięcy - a roczny obrót wzrósł ze 120 tys. do 150 tysięcy rubli.

Osiągnięcie tak wysokiego poziomu pozwoliło nie tylko na zaspokojenie rynku krajowego, ale również ekspansję - głównie na Wschód. Piszące piórami społeczeństwo rosyjskie było na tyle zamożne, że mogłoby kupować pióra zachodnie. Wysoka jakość wyrobów Kawuski zdecydowała, że to właśnie dla niej otworzył się rynek zbytu na Wschodzie. Pióra tej firmy były sprzedawane na terenie całej Rosji, a w miastach takich jak Moskwa. Kijów, Władywostok czy Odessa świadczyły o prestiżu właściciela.

Bardzo wysoką jakość wyrobów Kawuska potwierdzała 25-letnia gwarancja, jaką firma dawała na wszystkie swoje pióra. Najbardziej skomplikowana była produkcja stalówek. Zwiększenie precyzji wykonania uzyskiwano dzięki coraz lepszym i nowocześniejszym maszynom, jednak ostateczne wykończenie należało do wysoko wykwalifikowanych rzemieślników. Każda stalówka po wykonaniu była testowana.

W 1927 roku firma Kawuska wypuściła 10 tysięcy aukcji o wartości nominalnej 100 zł., co dało kwotę 1 miliona złotych kapitału zakładowego.

Przy ulicy Elektoralnej 5 powstało biuro handlowe oraz punkt sprzedaży detalicznej o charakterze współczesnych butików, natomiast fabryka pozostała przy ul. Płockiej 29. Firma działała do wybuchu II Wojny Światowej.

W ostatnim okresie w asortymencie wytwórni znajdowały się 4 rodzaje piór: Kawuska, Kawuska-Cristal, Eternum, Eternum-Julibeuszowe. Najwyższą klasę prezentowały pióra z nazwą firmy. Wszystkie rodzaje miały modele, różniące się kształtem i kolorami. Były pióra wzorzyste, gładkie i perliste (powierzchnia dawała wyjątkowy odblask). Niektóre rodzaje posiadały do 10 modeli.

Pióra Kawuska i Kawuska-Cristal posiadały stalówkę wykonaną z 14-karatowego złota z końcówką utwardzoną stopem osmiridium, natomiast Eternum – stalówkę z 14-karatowego złota z końcówką irydową.

Pióra napełniane były za pomocą przycisku, skręcania dumy pokrętłem na końcu korpusu. Najbardziej doskonałym rozwiązaniem były pióra napełniane tłokiem. Pióra męskie miały ok. 15,5 cm, damskie nieco mniej - ok. 12,5 cm. Produkowane były również pióra tzw. Combo, w których pióro wieczne w swoim korpusie posiadało również ołówek. Pióra przyciskowe po założeniu przedłużaczy mogły pełnić rolę piór gabinetowych, na biurko.

Pióra produkowane były z 10 wielkościami stalówek, a w ramach tych wielkości z 8 grubościami linii: K, EF, F, M, B, BB, L, LB. Stalówka o grubości pisania K była specjalnie utwardzona i stosowana była do przebitek. Gdy potrzebne było uzyskanie większej ilości kopii, firma proponowała pióro Popular. Miało ono szklaną stalówkę, która pozwalała uzyskać 6 kopii.

W 1939 roku najdroższe wieczne pióro firmy Kawuska - rodzaj Kawuska kosztowało 42,00 złote, najdroższy ołówek automatyczny – 12,00 złotych, natomiast najdroższy komplet oferowany był w cenie 48,00 złotych.

Wanda Wardecka

red. - Thay

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...