Skocz do zawartości

Waterman vs Pelikan vs ...


Polecane posty

Witajcie,

planuję zakup nowego pióra i liczę, że podpowiecie mi, w które warto zainwestować. Pisałam wieloma piórami, z których najlepsze było Hemisphere. Nadszedł jednak czas żeby spróbować czegoś z nieco wyższej półki. Wybrałam kilka modeli (kolejność przypadkowa):

1. Waterman Harmonie

2. Waterman Expert

3. Waterman Laureat

4. Pelikan M150

Od pióra oczekuję dobrego komfortu pisania i jak najlepszego stosunku cena/jakość.

Oczywiście chętnie rozpatrzę również inne propozycje, jeśli tylko takowe się pojawią. Nie chciałabym wydać więcej niż 250zł.

__________________

Natalia

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem na tym samym etapie co Ty. Teraz szukam atrakcyjnej oferty na Pelikana M150 w wersji niebieskiej (transparentnej). Mało jest takich piór na rynku, ale jestem juz zdecydowana. Pelikan wydaje mi się lepszy niż produkty Watermana i Parkera (przynajmniej sądząc po tych piórach, z którymi miałam doświadczenie - Waterman Audace, Parker Frontier, Parker I.M. ).

Edytowano przez szalonakrowa
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bierz WM Laureata, ma bardzo dobrą stalówkę lepszą niż Hemi i mi osobiście bardziej odpowiada niż Expert. Laureat jest to pióro jest dosyć ciężkie, ale dobrze wyważone i pisze się nim wygodnie. Ewentualnie popoluj na aledrogo na WM Preface są od czasu do czasu za około 200-300zł, ten model posiada już złotą stalówke. Co do Pelikanów z stalowymi stalówkami jakoś mi nie odpowiadają, strzępią ze złotych obłazi pozłota:(

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie coraz bardziej się ku niemu (Laureat) skłaniam. Z rozsądku chyba. Choć nie ukrywam, że Pelikan M200 trochę kusi. Z jednej strony mam sentyment do WM, bo nigdy się na nim nie zawiodłam, z drugiej zaś, chętnie spróbowałabym jakiejś innej marki. Tylko boję się tego plastiku w Pelikanie. Staram się dbać o swoje rzeczy, ale nie mogę wykluczyć różnych dziwnych przygód, np. upadku z wysokości. Aż nie chcę myśleć, co mogłoby się z tym piórem stać... A zdarzało się i tak. Na plus zasługuje za to sposób napełniania. Mimo że wcześniej nie miałam z takim systemem do czynienia, to wydaje się on bardzo poręczny.

No i problem się wcale nie rozwiązał.

Preface bardzo trafia w mój gust. Zielone ze złotem jest piękne. Tak jak i Barleycorn Pattern Blue.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o upadek to chyba pelikan mógłby być lepszy.

1. jest na pewno lżejszy (wiadomo prędkość przy swobodnym spadku taka sama, ale pęd mniejszy co przy uderzeniu może mieć znaczenie.

2. skuwka jest zakręcana co dla mnie jest bardziej "pancernym" rozwiązaniem. miałem kiedyś taki przypadek z bardzo ciężkim, metalowym piórem które było zamykane "na klinięcie": po upadku mniej więcej z wysokości biórka paskudnie pękła sekcja w poprzek i mam wrażenie że przyczyną tego mogło być to że skuwka "chwytała" sekcję zaraz przy stalówce (tak np jak w WM Expercie, Lamy Safari, Studio) a nie przy połączeniu z korpusem.

z drugiej strony, pelikan ma na skuwce "nakrętkę" z logiem pelikana która jako że jest mała może byc narażona na uszkodzenia przy upadku (ostatnio na allegro pojawił się chyba M100 właśnie z wyszczerbieniem "nakrętki"

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używam pelikana M200 i piórko zaskoczyło mnie dobrą jakością.Pelikan nad innymi o których wspominasz ma przewagę w tym że ma duuży zbiornik na atrament, drugi plus to nie zasychanie atramentu nawet po kilkunasty dniach leżenia,stalówka także jest dobrej jakości dość miękko pisze w przeciwieństwie do np. experta WM,a wybór należy do Ciebie :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o wytrzymałość Pelikana używałem M 250(minimalne różnice w budowie w stosunku do M 200 no i 14 kt stalówka F) przez 3 lata w gimnazjum, później w liceum i na studiach jako drugie pióro, jest bardzo trudno je uszkodzić, materiał z którego jest wykonane jest bardzo dobrej jakości pojawiają się oczywiście ryski i przy gwincie drobne zarysowania od zakręcania skuwki ale to normalne. Niestety nieszczęsliwie złamałem stalówkę...

Co do zużycia atramentu 50 ml starczyło na rok szkolny przy dużej ilości gryzmolenia.

Gdzieś w galerii są fotki mojego Pelikana.

Edytowano przez staszek A
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To imponujące. Spodziewałam się, że wystarczy może na maksymalnie miesiąc. No, no, robi się interesująco. Laureat może wcale nie być laureatem.

Expert odpadł w przedbiegach. Zresztą ten krzykliwy napis na skuwce trochę mnie razi. Wolę coś skromniejszego, ale równocześnie urzekającego. Nie ukrywam, że najbardziej skusiła mnie okazyjna cena, bo sklepowa wykracza poza mój budżet.

Jeśli jeszcze mogę spytać, po jakim czasie mniej więcej schodzi pozłota ze stalówki w Pelikanie i co jest tego główną przyczyną?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli jeszcze mogę spytać, po jakim czasie mniej więcej schodzi pozłota ze stalówki w Pelikanie i co jest tego główną przyczyną?

Trudno powiedzieć po jakim czasie schodzi pozłota. Jak ktoś bardzo chce, to może zejść po 5 minutach, ale przy normalnej eksploatacji pióra coś może się zacząć dziać z nią po roku lub dłużej. Przyczyną schodzenia pozłoty jest zwykłe tarcie w czasie np. czyszczenia stalówki. Nie za bardzo się bym tym przejmował, bo można stalówki takie kupić bez problemów, jeśli kogoś będzie wygląd wytartej stalówki raził. Kupno Pelikana M100, M205, M215 likwiduje ten problem definitywnie, bo w tych modelach stalówki nie są pozłacane.

zdrówka

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, właśnie czytałam, że z wymianą nie ma problemu i chyba nawet stalówka od M400 pasuje, co rozwiązuje sprawę na kolejne lata.

Dziś oglądałam M200 na żywo i chyba się na tego Pelikana zdecyduję. Z początku nie podobały mi się marmurki, ale zielony wygląda naprawdę świetnie. Potraficie tutaj prać mózgi :P

Dziękuję za pomoc!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od wczoraj mam Pelikan m150 ze stalówką F, do tego atrament Pelikan 4001, Royal Blue, pisze gładko, jest lekkie i małe, ale ze skuwką spisuje się naprawdę świetnie. Tłoczek marzenie, (przesiadłem się z konwertera), i jestem zadowolony. Z tego co wiem można do tego pióra za około 60zł dostać stalówkę, i z wymianą również nie ma problemu:)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...