Skocz do zawartości

Rozmiar stalówki w piórze wiecznym - jaki preferujemy?


Polecane posty

  • Odpowiedzi 83
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Niedawno odkryłem stalówki "soft" Nakaya, rozmiar M daje europejskie F (cieńsze niż F Pelikana, grubsze trochę niż niektóre watermanowskie). Stalówka mięciutka i lekko fleksująca. Zarazem nie powoduje opisywanego często wrażenia utraty panowania nad piórem - dotyczącego stalówek Pelikana. Miodność 10/10.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Zależy wszystko od jakości papieru. Piszę b.dużo i pismo musi być czytelne. Staram się również pisać kaligraficznie, a więc wtedy - EF, jesli jest dobry papier - M. Linia nie jest wtedy zbyt gruba, a pismo b.wyraźne. Tu niezaprzeczalnie sunie lub nawet ślizga się po papierze Duofold Parkerowski.

Nie rozumiem tylko osób stosujących F-ki Watermana, wymaga b. dobrego papieru, w przeciwnym razie dają grube kulfony, rozmazujące się, a szkoda.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stalówka według zastosowań:

notatki, poprawki, uwag na marginesach - F

kalendarz, zwykłe pisanie, adnotacje z podpisami - M a nawet B

ale wszystko w japońskim rozmiarze jak na ten moment i tak juz od dłuższego czasu.

Uważam też, że cienka stalówka EF - HF wymaga zwykłego czarnego, granatowego atramentu. Zabawa z kolorami od M w górę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważam też, że cienka stalówka EF - HF wymaga zwykłego czarnego, granatowego atramentu. Zabawa z kolorami od M w górę.

Mam dokładnie podobne odczucia. Poprubowałem pisania japońską F-ką np. odcienie brązu ew. innych kolorków, efekt na papierze jak dla mnie raczej mało czytelny.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 5 years later...
11 hours ago, scorpion_1982 said:

Wszystko ekstra ale np. szukając piór na AliExpress podają bardzo często Nib np. 0.37 mm, 0.5 mm, 0.7mm

O ile wiem, to powinno byc w tych rozmiarach jednak przesuniecie "w dol". Czyli:
0,38 mm - EF
0,5mm - F

Natomiast jaki to ma zwiazek z rzeczywistoscia, to trudno mi powiedziec, bo mam chinskie pioro, ktore kupowalem jako 0,38mm (na stalowce wybite: EF), i ma ono kreske ciensza anizeli japonska stalowka Platinum, a tam wg specyfikacji jest 0,2mm (na stalowce rowniez EF)...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, scorpion_1982 napisał:

Wszystko ekstra ale np. szukając piór na AliExpress podają bardzo często Nib np. 0.37 mm, 0.5 mm, 0.7mm

 

Które to jest które?

Czyli F - 0.37mm

M - 0.5 mm

B - 0.7 mm

 

Panowie napiszcie jak to jest u nas każdy piszę oznaczeniami a u nich większość wielkością w mm.

Pomocy.

0,37 to raczej EF

0,5 to F

0,7 to M

Tak to wygląda w moich chińczykach.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 1 year later...

Zaczynałem od M i B oraz stubów. Te pierwsze przeszły mi szybciej, drugie później (choć ostatnio wracają u mnie do łask cienkie italiki). Dziś mam tak jak WW i Blamar. Z tym że nie do końca, bo sporo mam fleksów, więc siłą rzeczy kreska po nich tłustsza. Ale ze zwykłych - im cieniej, tym lepiej, byleby przy tym mokro było. Ostatnio się prawie zdecydowałem na UEF, ale z recenzji wynikało, że stalówka dość szorstka, wiec odpuściłem. Może kiedyś.

Edytowano przez tom_ek
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grubo ma być. Wymiarowo to Wam nie powiem, bo jak głosi stare ludowe przysłowie - Emka emce nierówna. Ale takie cieniutkie jak igła, to się nadaje do robienia ściągawków.

Ideałem stalówki piszącej cienko, ale grubo, czyli tak jak trza, to są stare Hero 616. Oszywiście, jak się trafi oryginalny dobry egzemplarz. No i Lamy. Ihaaa!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma być elastyczna, sprężysta, mięciutka,... po prostu ma oddać to podczas pisania, czego nie dają ołówki, długopisy i inne "gwoździe";)

Te przykłady już pokazywałem, ale powtórzę

hqLwYZj.jpg

A takiego ekstremalnego fleksa nie sposób używać na codzień, ale wypisane zaproszenia zrobiły wrażenie:wub:

xY53Ei9.jpg

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.


×
×
  • Utwórz nowe...