Skocz do zawartości

Otwór w skuwce


krajcarek

Polecane posty

Posiadam dość stare pióro, które ma w skuwce dziurkę/otwór. Mam również jakieś dziwne chińskie pióro, gdzie poprzedni właściciel taki otwór dorobił [na szczycie skuwki]. Dzisiejsze pióra nie posiadają takich otworów. Stąd moje pytanie. Jakie miał on znaczenie i dlaczego dziś się go nie stosuje?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są co najmniej dwie teorie na temat otworu:

- uniemożliwiał zassanie atramentu przy odkręcaniu zbyt szczelnej skuwki,

- zapobiegał uduszeniu w przypadku połknięcia.

Dziś produkuje się skuwki bez otworu, bo jest niepraktyczny (sprzyja wysychaniu atramentu), pióra i tak produkuje się głównie pod kątem podziwiania przez szybę gabloty (odpada wymiar użytkowy), a poza tym czasem się go stosuje (o ile dobrze kojarzę, Parker Jotter jeszcze niedawno był robiony z dziurą; nie wiem, czy nadal ją ma).

BTW, tutaj jest ciekawa wypowiedź Richarda Bindera* na temat nieszczelnych skuwek w Sonnetach.

* Znanego w niektórych kręgach jako Richards Pens. ;)

Edytowano przez Alveryn
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 weeks later...
  • 1 month later...

Może to taki system napełniania? Dmuchany, znaczy? ;)

Tak jakby. Nie jestem specem. Ale jest to gumkowiec, więc pewnie dmuchanka. Marzę by mieć trochę czasu by porobić foty i powrzucać na forum. Mam nadzieję dowiedzieć się coś o moim badziewiu. Ale chyba mam też kilka ciekawostek. Do nich zaliczam to piórko z otworkiem

Edytowano przez ryard
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...