Skocz do zawartości

Papier Tomoe River - porównanie starej i nowej wersji


_Pióromaniak_

Polecane posty

Tomoegawa, producent papieru Tomoe River, opublikował test porównawczy arkuszy wytworzonych na starych i nowych maszynach. Poniżej informacja od Tomoegawy oraz zdjęcia.
 

Cytat

In order to maintain stable quality and supply of Tomoe River, Tomoegawa has recently changed its manufacturing process. We believe it's beneficial to our customers. We're committed to providing high quality papers to meet your needs. Background: In Dec. 2019,Tomoegawa has ended Tomoe River production at the old machinery and moved to new machinery since Apr. 2020. Product Name: Products made at the new machinery has suffix -N after the grammage (e.g. -52N). It can be distinguished from the old machinery products. Thickness: Typical thickness of 52g/m2 paper is 60u for both old and new machinery. There's no change. Ink bleed through: New machinery papers maintain low ink bleedthrough characteristic. In some type of oil and water based pens, new machinery papers show better performance. Ink feathering: New machinery papers maintain low ink feathering characteristic. Uniformity of pulp fiber orientation: New machinery papers have better uniformity of pulp fiber orientation than the old machinery papers. Friction pen erasability: Friction pen can be more easily erased on new papers because the coating surface of new papers is stronger than the previous one and less crinkly. Stiffness: New machinery papers are relatively stiffer than the old machinery papers. As a result, when a large number of sheet is accumulated, it tends to have larger thickness than the old machinery papers.

 

11.thumb.jpg.75ff437d6f5c0fa636bd745a633145a4.jpg


22.thumb.jpg.a6df15d3354429c0d1215f81c3fac60e.jpg

33.thumb.jpg.b4d46ba497d1a74304af79c135106297.jpg

44.thumb.jpg.296e57d5b8f9bfcc8bc4876fc7c3d456.jpg

55.thumb.jpg.671e25b917d68772f15b1f6ab10b57f1.jpg

66.thumb.jpg.2d11d4e28ad9e4d359afc1f4eaabad68.jpg

77.thumb.jpg.7ccda512389fbbdd8707e8a9a33d9046.jpg

Co sądzicie?

Do przeczytania,
Marcin

 

Edytowano przez Pioromaniak.pl
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pierwszy rzut oka - nowy papier zasysa nieco więcej atramentu. To patrząc na zdjęcia dwóch kartek na początku porównania, szczególnie w przypadku trzech pierwszych próbek. Odbija się to na cieniowaniu (ostatnia próbka z blueblackiem) i pojawia się strzępienie. To widać na powiększeniach. I w sumie nie wiem, czy ogólnie odbije się to negatywnie, czy też pozytywnie na odbiorze tego papieru wśród pióromaniaków, bo sam osobiście nigdy TR nie używałem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten papier jest wspaniały bo przyjmuje każdą ilość atramentu bez strzępienia. Ostatnie zdjęcia to dla mnie tragedia.

Zgłaszane problemy dotyczyły także dużej redukcji sheenu - co wynika z pojawieniu się większej chłonności papieru, jak domniemuje

Używam właściwie tylko TR I Midori i nie wiem czy dalej będę kupował TR

Edytowano przez Dapi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Dapi napisał:

Ten papier jest wspaniały bo przyjmuje każdą ilość atramentu bez strzępienia. Ostatnie zdjęcia to dla mnie tragedia.

Zgłaszane problemy dotyczyły także dużej redukcji sheenu - co wynika z pojawieniu się większej chłonności papieru, jak domniemuje

Używam właściwie tylko TR I Midori i nie wiem czy dalej będę kupował TR

Mam nadzieję, że nie będzie tak źle :). Przetestujemy/porównamy, gdy pojawi się sposobność.

W razie potrzeby bardzo dobrą alternatywą jest Kokuyo Thin Paper 52 gsm lub NOLTY. Przy niektórych atramentach dają nawet lepszy efekt niż TR.

Do przeczytania,
Marcin

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Pioromaniak.pl napisał:

Mam nadzieję, że nie będzie tak źle :). Przetestujemy/porównamy, gdy pojawi się sposobność.

W razie potrzeby bardzo dobrą alternatywą jest Kokuyo Thin Paper 52 gsm lub NOLTY. Przy niektórych atramentach dają nawet lepszy efekt niż TR.

Do przeczytania,
Marcin

@Pioromaniak.plmacie jakieś zdjęcia z porównaniem tych trzech papierów?

Edytowano przez Dapi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 29.07.2020 o 22:33, Pioromaniak.pl napisał:

Niestety nie. Mało tego, w tym roku w ogóle nie będziemy mieć Kokuyo i kalendarzy NOLTY.

Marcin

 

Ni będzie Nolty w Pióromaniaku? 😵 Kurczaczek, a chciałem zaopatrzyć się w kalendarz w formacie zbliżonym do TN. I jeszcze Nolty wypuściło notesy, może chociaż notesy by się znalazły w Pióromaniaku?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 3.08.2020 o 09:53, brylinski napisał:

Ni będzie Nolty w Pióromaniaku? 😵 Kurczaczek, a chciałem zaopatrzyć się w kalendarz w formacie zbliżonym do TN. I jeszcze Nolty wypuściło notesy, może chociaż notesy by się znalazły w Pióromaniaku?

Obawiam się, że w tym roku możemy nie mieć możliwości sprzedaży kalendarzy Nolty na 2021 rok. Z pewnością pojawią się u nas na jesieni ich topowe notesy (w twardej oprawie). Z pozostałymi będziemy musieli poczekać.

Marcin

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...
  • 1 year later...
  • 3 weeks later...
Dnia 6.03.2023 o 19:11, Janmax napisał:

W sumie to pewnie zaraz będzie jak z starymi atramentami Parkera, że ludzie będą polować na eBayu na stare papiery Tomoe River.

Najpewniej tak. Na szczęście rynek nie znosi próżni i całkiem sensownych papierów zastępujących Tomoe River w pierwotnej wersji nie brakuje.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months later...

Doradzicie proszę, co kupić, żeby miało ten papier lub coś o podobnych właściwościach z dot grid? Bo pisanie w czymś o gramaturze 120 i więcej jest niby OK, ale ja nie rysuję, więc po co mi takie klocki z grubym papierem, wolałabym coś z cieńszym i lubiącym się ze stalówkami M (a w sumie i bardziej mokrymi, bo coś tam innego też sobie dokupię).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...